Реченици што не смеете да ги кажете на состанок

Реченици што не смеете да ги кажете на состанок

Само затоа што не ви се совпаѓаат мислењата, не значи дека вие сте во право, а тој/таа не.

Прочитај повеќе

Како да бидете добар шеф? Пет совети што навистина функционираат

Како да бидете добар шеф?  Пет совети што навистина функционираат

Кога вработените чувствуваат дека им веруваат и се чувствуваат ценето, тие ќе дадат се` од себе и ќе работат одлично.

Прочитај повеќе

Како самите себе се саботирате на работа?

Како самите себе се саботирате на работа?

Ако со леснотија ја завршувате својата работа и секогаш сте позитивни и со насмевка на лицето, тоа далеку повеќе ќе се цени и почитува отколку намуртеното, изморено и изнервирано лице.

Прочитај повеќе

Неколку чекори за успешна продажба

Неколку чекори за успешна продажба

Ако сакате да станете успешни во продажбата и да остварите голем профит за себе и за својата компанија, следете ги следните чекори.

Прочитај повеќе

Како да направите бренд со креативно и препознатливо име

Како да направите бренд со креативно и препознатливо име

Најважно е да бидете оригинални, бидејки во спротивно никој нема да го забележи она што се крие зад вашето име.

Прочитај повеќе

Мисли што треба да ги елиминирате доколку сакате успех

Мисли што треба да ги елиминирате доколку сакате успех

Концентрирајте се на она што го работите и правете го тоа најдобро што можете. Не грижете се за тоа што другите мислат или зборуваат.

Прочитај повеќе

Работи кои креативните луѓе ги прават поинаку

Работи кои креативните луѓе ги прават поинаку

Иако не постои типична креативна личност, постојат одредени особини и однесувања кои укажуваат на тоа дека се работи за креативна личност. Еве кои работи креативните луѓе ги прават поинаку. Фантазираат Креативните луѓе знаат дека фантазирањето не е воопшто губење на време. Многу од нас знаат дека најдобрите идеи всушност ни паѓаат на памет, токму кога размислуваме за нешто друго. Работат кога се најефикасни Многу успешни луѓе тврдат дека најдобро работат рано наутро или доцна навечер. …

Прочитај повеќе

Седум златни правила за почетници во бизнисот

Седум златни правила за почетници во бизнисот

Доколку сте нови во бизнисот, или панирате допрва да отворите сопствен бизнис, ова се седумте златни правила кои мора да ги имате на ум и кои ќе ви помогнат да го започнете бизнисот на правилен начин.  Преземете мали чекори Најуспешните претприемачи се фокусираат на малите чекори кон своите цели. По секој мал чекор, навратете се на претходниот што сте го направиле, за нешто да научите и така анализирајќи планирајте нови чекори. Идејата го бира пазарот …

Прочитај повеќе

Како успешно да го завршите денот

Како успешно да го завршите денот

Природно е во првата половина на работниот ден да бидете најпродуктивни и најодлучни, но никако не треба да го запоставите потенцијалот и атмосферата во послените работни часови. Доколку сакате, како најуспешните професионалци, својот работен ден го завршите позитивно, следете ги овие мали ,,трикови”. Надополнете ја вашата ,,TO DO” листа Успешните професионалци секогаш ја имаат на видно место својата листа на обврски. На крајот на денот издвојте 10 минути во кои ќе проверите до каде сте …

Прочитај повеќе

Како да знаете дека вашата бизнис идеја има потенцијал

Како да знаете дека вашата бизнис идеја има потенцијал

Луѓето понекогаш можат да бидат толку страствени кон својата идеја, па сакаат да ја реализираат што побрзо, без претходно детално истражување и без објективни анализи. Ваквите потфати најчесто завршуваат со пропаднат бизнис и голема сума на изгубени пари. Затоа, верувајте во своите идеи, но одлуката донесете ја со главата, не со срцето. Анализирајте го вашиот производ Многу е важно прво добро да разберете што претставува вашиот иден производ/услуга. Размислете за тоа што му нуди вашиот …

Прочитај повеќе

Седум причини поради кои преземањето ризик води кон успех

Седум причини поради кои преземањето ризик води кон успех

Можеби не секогаш преземањето ризик ви се чини како вистинска идеја, но ние сме тука да ве охрабриме. Еве седум причини поради кои ризикувањето е од суштинско значење за успехот. Ризикувањето е одраз на самодовербата и помага да се истакнете Ризикувањето е исто така одлична прилика да се истакнете и да се претставите како лидер, а не следбеник кој е задоволен со “стастус кво“. Знаењето кое го имате може да ви помогне да ја зголемите …

Прочитај повеќе

Како да се изборите со доцнењето

Како да се изборите со доцнењето

Како и сите други мани кои ги имаме, доцнењето е нешто за кое не сме секогаш свесни или барем не сме свени колку тоа навистина претставува проблем. Доколку сами не можете да ги сфатите причините за вашето доцнење, добро би било да поразговарате со пријателите или колегите кои можат да ви помогнат да го решите овој проблем. А еве и неколку наши совети: Подгответе се Ако сте една од оние личност кои постојано доцнат бидејки …

Прочитај повеќе

Како не треба да донесувате одлуки

Како не треба да донесувате одлуки

Начинот на кој ги донесуваме одлуките во голема мера зависи од тоа какви сме карактерно и кои особини нè  прават поразлични од другите луѓе. Секако, целите, амбициите, интересите и желбите влијаат на тоа која одлука во кој момент ќе ја донесеме и која одлука е во склад со приоритетите кои сме ги одбрале за себе. Импулсивно Донесувањето на одлука во секундата, кога аналитичкото размислување е речиси исклучено е најлошото нешто кое може да го направите, …

Прочитај повеќе

Шест карактеристики на идеалниот кандидат

Шест карактеристики на идеалниот кандидат

Според некои спроведени истражувања ова се карактеристиките кои треба да ги има идеалниот кандидат за работа. Самодоверба Ако одите на интервју за работа со убедување дека не постои шанса да бидете избрани, тогаш во старт сте осудени на неуспех. Ако сами не верувате во себе, нема да верува ни работодавачот во вас. Професионалност Одредени ситуации на работа дозволуваат опуштеност, но тоа мора претходно да го заслужите. Ако прв пат се појавувате на работа или на …

Прочитај повеќе

Како да не ја комплицирате вашата кариера

Како да не ја комплицирате вашата кариера

Ако имате сопствен бизнис, тогаш најверојатно сами си го организирате денот. Меѓутоа, сигурно ви се случува наместо да го завршите она што ви е приоритетно, да се препуштите на обврските коишто можат и да чекаат. Самоорганизацијате е комплицирана, колку и да ви се чини едноставна. Поставете си го прашањето: ,,Што правам секој ден?” доколку одговорот е подолг од неколку реченици, многу е веројатно дека беспотребно си ја комплицирате кариерата. Дури и ако сте премногу амбициозни, …

Прочитај повеќе

4 навики кои ја уништуваат продуктивноста

4 навики кои ја уништуваат продуктивноста

Ако постои една работа која луѓето ја потценуваат, тоа е влијанието на нивните секојдневни навики врз продуктивноста и квалитетот на живот. Без разлика дали го признавате ова или не, сите ние имаме некои лоши навики. Долгогодишниот успех, од друга страна е резултат на добри навики. Позитивните односи со другите луѓе се резултат на добри навики. Еве кои навики мора да ги елиминирате, бидејки водат кон непродуктивност и несреден живот. 1. Постојано го проверувате телефонот Главаната …

Прочитај повеќе

Како технологијата да не ви ја црпи енергијата

Како технологијата да не ви ја црпи енергијата

Маиловите, социјалните мрежи, четовите и сите актуелности и новости, ја црпат нашата енергија повеќе од што мислиме. Пробајте користењето на електрониката да ја сведете на минимум, секако доколку вашата работа го дозволува тоа. Во продолжение прочитајте неколку совети како да си помогнете. Исклучете ги сите уреди барем 2 часа пред спиење Светлото од вашиот лап топ, телефон или таблет пред спиење го наведува мозок да мисли дека е ден и го пореметува сонот. Затоа, барем …

Прочитај повеќе

Како викендот да ви трае подолго

Како викендот да ви трае подолго

Сакате викендот да ви трае подолго? Еве што треба да направите:

Прочитај повеќе

Пет работи што не смеете да ги правите на службен компјутер

Пет работи што не смеете да ги правите на службен компјутер

Немојте да ги зачувувате вашите лозинки на е-маил или социјални медиуми на вашиот службен компјутер.

Прочитај повеќе

Како да направите кариерна промена

Како да направите кариерна промена

Најважно е да ги знаете вашите приоритети и да донесете одлука прикладна со истите.

Прочитај повеќе

Маркетинг тактики на големите брендови

Маркетинг тактики на големите брендови

Најдете една причина зошто сте поразлични од конкуренцијата и искористете ја. Потенцирајте ја и вклопете ја во секоја приказна.

Прочитај повеќе

Како времето да биде на ваша страна

Како времето да биде на ваша страна

Иако, не може да го зголемите бројот на часови во денот, сепак може да го промените начинот на којшто ги трошите истите.

Прочитај повеќе

Како да ги унапредите вештините во комуникацијата?

Како да ги унапредите вештините во комуникацијата?

Разгледајте ги најчестите грешки при комуникацијата и не ги правете во иднина.

Прочитај повеќе

Како да работиме без главоболка?

Како да работиме без главоболка?

Главоболките се одговорот којшто го добиваме од телото за нанесениот физички или емоционален стрес.

Прочитај повеќе

Горе