Blackstone ги продаде и последните акции во Hilton

Blackstone ги продаде и последните акции во Hilton

Продажбата на последните 15,8 милиони акции, ќе му донесе на Blackstone 1,3 милијарди долари заработка, или вкупно досега 14 милијарди долари, со што оваа американска групација буквално тројно ја зголеми својата првична инвестиција.

Прочитај повеќе

Adidas претстави дрес на Манчестер Јунајтед направен од пластика

Adidas претстави дрес на Манчестер Јунајтед направен од пластика

Како инспирација за ова послужи дресот што тимот го носеше кога го освои Европскиот куп во 1968 година, а целта е одбележување на 50-годишнината од настанот.

Прочитај повеќе

Анита Ангеловска-Бежоска избрана за нов гувернер на НБРМ

Анита Ангеловска-Бежоска избрана за нов гувернер на НБРМ

По стапувањето на функцијата, гувернерот Анита Ангеловска-Бежоска го одржа и својот прв состанок со стратегиското раководство на Народната банка.

Прочитај повеќе

Кина ја помина Русија на листата најголеми ивеститори во Србија

Кина ја помина Русија на листата најголеми ивеститори во Србија

Кинеските компании се повеќе се интересираат за сопственички вложувања во српските претпријатија и нивна докапитализација, а според информациите од Еконосмкиот Институт во Белград, актуелните проекти со Кина се вредни околу три милијарди евра и очекувањата се дека Кина наскоро ќе биде меѓу првите три најголеми инвеститори во Србија.
 

Прочитај повеќе

Охридска банка: Можен прекин на работа на неколку банкомати

Охридска банка: Можен прекин на работа на неколку банкомати

Охридска банка ги информира своите клиенти дека поради обнова на опрема и инфраструктура од страна на Македонски Телеком, на 23 мај во периодот 01.00-06.00 часот можно е да дојде до прекин на оперативноста на одделни банкомати.

Прочитај повеќе

Кои се десетте најбогати земји во светот?

Кои се десетте најбогати земји во светот?

Врз основа на објавените податоци во април, ММФ ги рангира земјите во светот според нивниот БДП врз основа на паритет на куповната моќ по глава на жител, што значи во предвид се земаат релативните трошоци за живот и стапките на инфлација на земјите за да се спореди животниот стандард помеѓу различнит нации.

Прочитај повеќе

Новиот Touareg – првиот модел на Volkswagen достапен со системот Night Vision

Новиот Touareg – првиот модел на Volkswagen достапен со системот Night Vision

Новиот систем за управување со четири тркала ни овозможува лесно маневрирање, а електрично управуваната задна оска се движи во зависност од ситуацијата и со тоа го олеснува возењето и паркирањето.

Прочитај повеќе

РСБСП продолжува со едукативната кампања Младост без лудост

РСБСП продолжува со едукативната кампања Младост без лудост

Возење под дејство на алкохол, употреба на психотропни супстанции, возење со брзина поголема од дозволената, како и отсуство на употреба сигуреносен појас и понатаму остануваат главни причини за сообраќајни незгоди во кои гинат млади луѓе.

Прочитај повеќе

Stelatho wheel – тркалца за канцелариски стол што не го уништуваат подот

Stelatho wheel – тркалца за канцелариски стол што не го уништуваат подот

Многу се лесни за прикачување на столот, а исто така имаат и механизам за закочување, доколку на корисникот му е потребно столот да биде фиксиран.

Прочитај повеќе

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ

Витаминка се претстави на најголемиот саем во Азија, СИАЛ

СИАЛ се одржува во кинеската финансиска и економска престолнина, Шангај и претставува најголем саем во Азија и четвртата најголема изложба на иновации во прехранбената индустрија во светот.

Прочитај повеќе

Русија ја претстави првата пловечка нуклеарна централа во светот

Русија ја претстави првата пловечка нуклеарна централа во светот

Пловечката нуклеарка ќе тргне во летото 2019 од пристаништето во Мурманск (Арктичко Море) и ќе плови до Певек (Сибир), кој се наоѓа на 350 километри северно од арктичкиот круг.

Прочитај повеќе

Што е меѓународна трговија?

Што е меѓународна трговија?

Карактерот на современата меѓународна трговија и го одредуваат економски најразвиените земји и тоа како од гледиштето на уделот во вкупната светска размена, така и од гледиштето на најсовремените технолошки решенија (извоз на производи од висок степен на обработка и извоз на знаење).

Прочитај повеќе

ЕЛЕМ денес ја реализира втората продажба на вишоци електрична енергија

ЕЛЕМ денес ја реализира втората продажба на вишоци електрична енергија

Последната продажба  се одржа на 3 мај годинава,  на која беа продадени вишоци електрична енергија за 3. 874.598 евра.

Прочитај повеќе

Xbox дизајнираше конзоли адаптирани за лица со посебни потреби

Xbox дизајнираше конзоли адаптирани за лица со посебни потреби

Уредот ќе се продава за 99 долари, а во продажба ќе се пушти, подоцна оваа година.

Прочитај повеќе

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити во април

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити во април

Автомобилските кредити забележаа месечно намалување од 0,7%, при годишен раст од 0,6%, додека кредитите одобрени на кредитни картички остварија минимално зголемување од 0,1%, во услови на годишен пад од 1,0%.

Прочитај повеќе

PBZ CO го зголеми сопственичкиот удел во Podravka

PBZ CO го зголеми сопственичкиот удел во Podravka

Одлуката за купување акции е резултат на одличните деловни резултати кои Podravka ги манифестираше во првиот квартал од годината.

Прочитај повеќе

Матурантите од СОС Детско село со подарок плус за својата прослава

Матурантите од СОС Детско село со подарок плус за својата прослава

Ова е период кога се креираат насмевките на сите кои завршуваат со средното образование. Поттикнати од тоа, Капитол мол организираа кампања која што ќе излезе во пресрет на сите матуранти кои ќе сакаат да се облечат во продавниците на трговскиот центар, но и ќе ја поттикнат општествената одговорност со цел собирање средства за децата без родители од СОС Детско село Македонија. За таа цел Капитол мол започна соработка со Факултет за дизајн и мултимедија при …

Прочитај повеќе

Побарувачката за кафе ќе се удвои до 2050 година

Побарувачката за кафе ќе се удвои до 2050 година

Уште минатата година е забележан пад на светското производство на кафе, поради намаленото производство во Бразил.

Прочитај повеќе

Капитал Банка со известување за релокација за експозитура

Капитал Банка со известување за релокација за експозитура

Капитал банка ги известува своите клиенти дека експозитурата во Тетово, почнувајќи од денес 21.05.2018 (понеделник) се сели на нова локација, односно на ул. Маршал Тито бб, Тетово.

Прочитај повеќе

Што е дисконтна политика?

Што е дисконтна политика?

Со неа, централната банка ги одредува условите под коишто ги кредитира комерцијалните банки.

Прочитај повеќе

Стопанска Банка го најави четвртото издание на Вози право, вози здраво

Стопанска Банка го најави четвртото издание на Вози право, вози здраво

И оваа година, со секој извозен метар, Стопанска банка АД – Скопје ќе донира средства за нова урбана опрема за Град Скопје за поттикнување на користење велосипеди како транспортни средства.

Прочитај повеќе

Просечната бруто-плата во март изнесувала 34.764 денари

Просечната бруто-плата во март изнесувала 34.764 денари

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во март 2018 изнесува 34.764 денари.

Прочитај повеќе

Кои се највредните технолошки компании во светот

Кои се највредните технолошки компании во светот

На листата од 15 највредни ИТ компании доминираат американски и кинески, но има и една индиска.

Прочитај повеќе

Tetra soap – сапун со уникатна форма што не дозволува лизгање од раце

Tetra soap – сапун со уникатна форма што не дозволува лизгање од раце

Направен од различни природни состојки, вклучувајки: палмино масло, чајно дрво рициново масло, итн. 

Прочитај повеќе

Горе