Continental се приклучува на платформа за развој на автономни возила

Continental се приклучува на платформа за развој на автономни возила

Германската компанија Continental соопшти дека се приклучува на платформата за автономни возила што ја развиваат BMW, Intel и Mobileye.

Прочитај повеќе

Во ЕУ 3% од фирмите немаат пристап до Интернет

Во ЕУ 3% од фирмите немаат пристап до Интернет

Преку 85% од домаќинствата во Европската унија минатата година имале пристап до интернет, во однос на 70% во 2010 година, а во бизнисот, само 3% од фирмите немале пристап до Интернет.

Прочитај повеќе

Училиште во Лондон ќе генерира енергија од реката Темза

Училиште во Лондон ќе генерира енергија од реката Темза

На локацијата каде што треба да се изгради училиштето има депонија, но кога ќе се изгради ќе стане најзелениот јавен објект во Лондон којшто ќе користи обновливи извори на енергија.

Прочитај повеќе

Bosch инвестира 1,1 милијарди долари во фабрика за чипови

Bosch инвестира 1,1 милијарди долари во фабрика за чипови

Минатата година во секој продаден автомобил во светот во просек се наоѓаат девет чипови што ги произвела компанијата Bosch.

Прочитај повеќе

Шведска: Патување со вграден биометриски чип наместо билет

Шведска: Патување со вграден биометриски чип наместо билет

Патниците може да ги купат билетите со пријава на веб страна или преку мобилна апликација, а членскиот број ќе биде поврзан со нивниот чип.

Прочитај повеќе

Летна иновација – сладолед од зеленчук

Летна иновација – сладолед од зеленчук

Слаткарницата Oak & Ice во Берлин на своите гости им нуди различни вкусови на сладолед, а најнеобичниот е од цвекло. Kontor Eismanufaktur е слаткарница препознатлива по сладоледот од краставица и нане.

Прочитај повеќе

Jaguar Land Rover ги избра Kuehne + Nagel за имплементација на европската логистичка стратегија за резервни делови

Jaguar Land Rover ги избра Kuehne + Nagel за имплементација на европската логистичка стратегија за резервни делови

Jaguar Land Rover, произведувач на премиум и луксузни автомобили, ги назначи Kuehne + Nagel да менаџираат три магацини во Франција, Шпанија и Италија, да ја опслужуваат континентална Европа.

Прочитај повеќе

Виртуелна прошетка на плажа за подобро искуство на стоматолог

Виртуелна прошетка на плажа за подобро искуство на стоматолог

Научниците откриле дека пациентите кои виртуелно шетале по плажа имаат намалено ниво на стрес и болка.

Прочитај повеќе

C Seed, телевизор од 490.000 евра што тежи 800 килограми

C Seed, телевизор од 490.000 евра што тежи 800 килограми

Резолуцијата на сликата изнесува 4.096 x 1.716 пиксели. Во него има вградено шест звучници од 350 W и луксузна моторизирана завеса којашто го покрива телевизорот кога не се користи.

Прочитај повеќе

Во Финска ќе биде пуштена линија за сообраќање на автономни автобуси

Во Финска ќе биде пуштена линија за сообраќање на автономни автобуси

Првата фаза од проектот беше спроведена минатиот август кога во реални услови на сообраќај беа тестирани електрични автобуси, а следењето во урбани делови ќе продолжи овој август.

Прочитај повеќе

Дрон дефибрилатор што е четири пати побрз од амбулантно возило

Дрон дефибрилатор што е четири пати побрз од амбулантно возило

Во дронот е сместен автоматски надворешен дефибрилатор со чија помош ќе може да се понуди прва помош на пациенти што доживеале срцев удар.

Прочитај повеќе

My Drawing Board, ергономска маса за уметници, дизајнери, архитекти

My Drawing Board, ергономска маса за уметници, дизајнери, архитекти

На неа има посебен дел каде може да се остави техничкиот прибор (острилки, моливи, пенкала, гуми) и други предмети.

Прочитај повеќе

Nakefit – лепливи влошки за стапала

Nakefit – лепливи влошки за стапала

Овој италијански изум лесно се поставува на стапалото на неговиот корисник, му ја дава неопходната удобност и заштита додека се движи по улица, на плажа, на базен…

Прочитај повеќе

Firstminute Capital фондот ќе инвестира 60 милиони долари во старт – ап компании низ Европа

Firstminute Capital фондот ќе инвестира 60 милиони долари во старт – ап компании низ Европа

Фондот во технолошките компании ќе инвестира од 250.000 до 750.000 долари.

Прочитај повеќе

Michelin создаде уред за поголема безбедност на велосипедистите

Michelin создаде уред за поголема безбедност на велосипедистите

Доколку автомобил се доближи во велосипедот, bikesphere ја интензивира бојата на ласерот со што ги алармира и тој што го управува автомобилот и велосипедот.

Прочитај повеќе

Извршниот директор на Opel поднесе оставка

Извршниот директор на Opel поднесе оставка

Тој ја водеше европската подружница на американската компанија General Motors од 2013 година.

Прочитај повеќе

Добивката на Фабрика Карпош за покривање на загубите, остатокот во резерви

Добивката на Фабрика Карпош за покривање на загубите, остатокот во резерви

Искажаната добивка во износ од 18.861.767 денари да се распредели за покривање на искажаната загуба од минатите години, а остатокот да се издвои во законски резерви.

Прочитај повеќе

Barilla инвестира 50 милиони евра во модернизација на својата најголема фабрика

Barilla инвестира 50 милиони евра во модернизација на својата најголема фабрика

Италијанската прехранбена компанија Barilla планира да инвестира 50 милиони евра во модернизација на најголемата фабрика за тестенини во светот, којашто се наоѓа во близина на градот Парма.

Прочитај повеќе

Eto – иновативен и патентиран систем што ја чува свежината на виното

Eto – иновативен и патентиран систем што ја чува свежината на виното

Eto овозможува херметичко затворање, го истиснува воздухот и го запира процесот на оксидација со што и виното го задржува вкусот.

Прочитај повеќе

Џеф Хофман на Годишен конгрес на EBAN: Претприемништво значи решавање проблеми

Џеф Хофман на Годишен конгрес на EBAN: Претприемништво значи решавање проблеми

Инспиративниот говорник Џеф Хофман, успешен претприемач, извршен директор, автор, основач на неколки стартапи, зборуваше за претприемништвото и што значи да се биде претприемач.

Прочитај повеќе

Кога кутијата за ужинка во училиште е празна…

Кога кутијата за ужинка во училиште е празна…

Ја замолува наставничката на кратко да излезе од училницата, а кога се враќа го чека вистинско изненадување…

Прочитај повеќе

Digitsole – паметни патики што ги ладат и затоплуваат стапалата

Digitsole – паметни патики што ги ладат и затоплуваат стапалата

Патиките имаат вградени сензори за движење што ги анализираат заморот, потрошените калории, држењето и даваат податоци за спречување на повреди.

Прочитај повеќе

Nestle ја намалува солта во производите на Maggi

Nestle ја намалува солта во производите на Maggi

Овој потег е дел од новата иницијатива на Maggi – Simpy Good, којашто треба да ги инспирира корисниците на повкусен и поздрав избор на храна.

Прочитај повеќе

Camping Box – еколошка модуларна куќа за кампување

Camping Box – еколошка модуларна куќа за кампување

Цената на куќата за кампување во којашто може да се сместат четири лица изнесува околу 12.000 евра.

Прочитај повеќе

Горе