Огромен интерес за автентичните домашни производи на Макпрогрес Виница на големиот саем за храна во Келн

Огромен интерес за автентичните домашни производи на Макпрогрес Виница на големиот саем за храна во Келн

Макпрогрес од Виница којшто на својот изложбен простор на љубителите на слатките задоволства од целиот свет им ги понуди своите производи од автентично домашно производство, откривајќи ја волшебната моќ на локалните состојки.

Прочитај повеќе

Органски пат – мобилна апликација за органска храна

Органски пат – мобилна апликација за органска храна

Станува збор за апликација што на корисниците им овозможува да дознаат каде во нивна близина може да набават или да консумираат органска храна.

Прочитај повеќе

Цени во земјоделството во септември

Цени во земјоделството во септември

Цените во земјоделството во септември 2017 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот се намалени за 0,1%, а кај аутпутот се бележи зголемување од 2,6%.

Прочитај повеќе

Охридска банка: Растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити до 36 месеци

Охридска банка: Растечки и гарантирани каматни стапки за денарски депозити до 36 месеци

Со Депозит Прогрес клиентите за орочување на средства добиваат растечки и гарантирани каматни стапки во денари и евра согласно избраниот период на штедење.

Прочитај повеќе

Започна шестиот годишен Самит100 на највлијателните бизнис лидери во Југоисточна Европа

Започна шестиот годишен Самит100 на највлијателните бизнис лидери во Југоисточна Европа

Темата на овогодинешното издание на Самит100 е Поврзување и тоа во неколку клучни области, како инфраструктура, транспорт, енергетика, дигитализација, брендирање на регионот, овозможување слободно движење на стоките и услугите, но и поголем степен на мобилност на работната сила.

Прочитај повеќе

Статистика: Доминираат фирмите со помалку од 10 вработени

Статистика: Доминираат фирмите со помалку од 10 вработени

Микропретпријатијата со помалку од 10 вработени доминираат (90,3%), а речиси половината од нив се од областа на трговијата во 2016 година.

Прочитај повеќе

Дизелот и бензинот Еуросупер БС  – 95 поевтинуваат за половина денар

Дизелот и бензинот Еуросупер БС  – 95 поевтинуваат за половина денар

Дизелот Еуродизел (Д – Е V), бензинот Еуросупер БС – 95 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ – 1) од полноќ поевтинуваат за половина денар, додека цената на Еуросупер БС – 98 останува иста.

Прочитај повеќе

Индикатор на доверба во преработувачката индустрија во септември

Индикатор на доверба во преработувачката индустрија во септември

Според оценката на раководителите на деловните субјекти, индикаторот на доверба во преработувачката индустрија во септември 2017 година е за 0,1 процентен поен повисок во однос на претходниот месец, а во однос на септември 2016 година е зголемен за 1,4 процентни поени.

Прочитај повеќе

РЖ Услуги планира оваа година да ја заврши со загуба од 2,3 милиони денари

РЖ Услуги планира оваа година да ја заврши со загуба од 2,3 милиони денари

Акционерското друштво РЖ Услуги планира оваа година да ја заврши со вкупна загуба од редовното работење во износ од 2.309.000 денари.

Прочитај повеќе

Повик за учество на натпревар за социјално претприемништво за млади Роми

Повик за учество на натпревар за социјално претприемништво за млади Роми

Тимовите од максимум пет членови од ромска етничка заедница, кои се заинтересирани да учествуваат, потребно е да аплицираат онлајн, со пополнување на кратка апликација за нивната бизнис идеја за социјално претпријатие, најдоцна до 20.10.2017.

Прочитај повеќе

Зголемен прометот во индустријата во август

Зголемен прометот во индустријата во август

Прометот во индустријата во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 4,6%.

Прочитај повеќе

Зголемен индикаторот на доверба во трговијата на мало во третото тримесечје

Зголемен индикаторот на доверба во трговијата на мало во третото тримесечје

Индикаторот на доверба во трговијата на мало во третото тримесечје од 2017 година е зголемен за 0,4 процентни поени во однос на претходното тримесечје, а зголемен е за 0,9 процентни поени во однос на истото тримесечје од 2016 година.

Прочитај повеќе

Повисоки продажните цени на индустриските производи во август

Повисоки продажните цени на индустриските производи во август

Продажните цени на производителите на индустриски производи, во август оваа година, се повисоки за 0,5% на месечно ниво, а за 2,7% на годишно ниво.

Прочитај повеќе

Нов Рептил маркет во населба Лисиче

Нов Рептил маркет во населба Лисиче

Во маркетот од 410 метри квадратни во Лисиче, купувачите ќе можат да набавуваат секојдневно свежо овошје и зеленчук, свежо месо со гарантирано македонско потекло одгледано по највисоки стандарди.

Прочитај повеќе

Охридска банка со отворен повик за практикантска работа

Охридска банка со отворен повик за практикантска работа

На практикантите им се нуди: можност да стекнат вистинско професионално искуство; менторски принцип на работа од вистински професионалци; корпоративно делување и можност за вработување.

Прочитај повеќе

Во специјалната очна болница Деница одбележан Светскиот ден на видот

Во специјалната очна болница Деница одбележан Светскиот ден на видот

Очната болница Деница ги исполнува сите услови за простор, кадар и опрема. Во болницата работат четири лекари, осум медицински сестри, анестезиолог, фармацевт и административен персонал.

Прочитај повеќе

Зголемен бројот на туристи во август

Зголемен бројот на туристи во август

Бројот на туристите во август 2017 година, во однос на август 2016 година, е зголемен за 20,4%, а бројот на ноќевањата е зголемен за 10,4%.

Прочитај повеќе

НБРМ: Намалена депозитната база на банките во септември

НБРМ: Намалена депозитната база на банките во септември

Намалување на депозитната база на банките на месечна основа е предизвикано од падот на корпоративните депозити, додека штедењето на населението продолжи да се зголемува.

Прочитај повеќе

Фондацијата Трајче Мукаетов објави конкурсот за стипендирање на студенти

Фондацијата Трајче Мукаетов објави конкурсот за стипендирање на студенти

Фондацијата Трајче Мукаетов објави конкурс за стипендирање на 20 студенти од Фармацевтскиот факултет и на 20 студенти по медицина.

Прочитај повеќе

УЈП ја објави десеттата листа на должници

УЈП ја објави десеттата листа на должници

Управата за јавни приходи (УЈП) ја објави најновата листа на должници за долгови доспеани до 30-ти јуни оваа година и неплатени до 30-ти септември.

Прочитај повеќе

Тест возење на отворено за сите љубители на Volvo XC60

Тест возење на отворено за сите љубители на Volvo XC60

Сите љубители на скандинавскиот премиум автомобилски бренд Volvo, денеска имаа можност да го искусат и подобро да се запознаат со втората генерација на Volvo XC60.

Прочитај повеќе

Зголемен индикаторот на доверба во градежништвото во третото тримесечје

Зголемен индикаторот на доверба во градежништвото во третото тримесечје

Индикаторот на доверба во третото тримесечје од 2017 година е еднаков како и во второто и изнесува 10,9%, а зголемен е за два процентни поени во однос на истото тримесечје од 2016 година.

Прочитај повеќе

Намален бројот на издадени одобренија за градење во август

Намален бројот на издадени одобренија за градење во август

Во август 2017 година се издадени 232 одобренија за градење, што е за 6,8% помалку во однос на истиот месец од претходната годинa.

Прочитај повеќе

Повеќе од 200 учесници дел од Endava Tech Flow настанот во Скопје посветен на иновации

Повеќе од 200 учесници дел од Endava Tech Flow настанот во Скопје посветен на иновации

На едно место се споија повеќе од 200 експерти и иноватори од ИТ индустријата кои се вклучија во разговорот за врвни технологии, методологии и влијателни личности кои ја придвижуваат иновацијата во ИТ сферата.

Прочитај повеќе

Горе