Хрватска: Основци учат историја со помош на виртуелна реалност

Хрватска: Основци учат историја со помош на виртуелна реалност

Наставните содржини се совладуваат со употреба на напредна технологија, компјутери, таблети, мобилни телефони, видео игри, очила за виртуелна реалност, VR камера и различни софтверски апликации.

Прочитај повеќе

KlickerBox – сервис за изнајмување детски играчки

KlickerBox – сервис за изнајмување детски играчки

Овој модел на изнајмување играчки е наменет за деца на возраст од девет месеци до четири години.

Прочитај повеќе

Словенија: Од 2030 година нема да се регистрираат возила на фосилни горива

Словенија: Од 2030 година нема да се регистрираат возила на фосилни горива

Минатата година во Словенија имало 227 пумпи за електрични возила, а до 2030 година ќе треба да се изградат 22.300 пумпи.

Прочитај повеќе

UrbiGo – домашна паметна вертикална градина од Србија

UrbiGo – домашна паметна вертикална градина од Србија

Корисникот според своите потреби го избира дизајнот и големината на својата UrbiGo градина и растенијата што сака да ги одгледува.

Прочитај повеќе

Бугарски старт – ап доби инвестиција од половина милион евра

Бугарски старт – ап доби инвестиција од половина милион евра

Бугарскиот старт – ап MClimate, којшто разви паметен уред за далечинско управување со клима уреди, доби финансиска поддршка од околу половина милион евра.

Прочитај повеќе

Истанбул: Околу 200 електрични такси возила на патиштата до крајот на годината

Истанбул: Околу 200 електрични такси возила на патиштата до крајот на годината

Електричните такси возила ќе бидат во тиркизно сина боја, а жителите на Истанбул за возење со нив ќе плаќаат околу 15% повисока цена.

Прочитај повеќе

Српски и хрватски научници развиваат автомобил на водород

Српски и хрватски научници развиваат автомобил на водород

Со проектот вреден околу 250.000 евра се создаваат нови материјали за складирање на водород со цел да се создадат поефикасни резервоари за автомобили.

Прочитај повеќе

Грција: Шест козметички компании треба да платат казна од 18,7 милиони евра

Грција: Шест козметички компании треба да платат казна од 18,7 милиони евра

Козметичката компанија L’Оreal објави дека ќе поднесе жалба на глобата од 2,6 милиони евра наметната од страна на Грчката комисија за конкуренција.

Прочитај повеќе

Банкротираше ресторанот на Џејми Оливер во Истанбул

Банкротираше ресторанот на Џејми Оливер во Истанбул

Познатиот готвач го отвори 32-от од неговите Jamie’s Italian ресторани во Истанбул на почетокот на 2013 година, но до крајот на истата година ресторан почна да се соочува со финансиски проблеми.

Прочитај повеќе

SC Ventures инвестира еден милион евра во хрватскиот старт – ап Sentinel Marine

SC Ventures инвестира еден милион евра во хрватскиот старт – ап Sentinel Marine

Станува збор за платформа за рекреативни бродови што пловат по Јадранското море, чија цел е да направи нивно “паметно“ поврзување.

Прочитај повеќе

Компанија од БиХ произведе светлечки сообраќаен знак

Компанија од БиХ произведе светлечки сообраќаен знак

Светлечкиот знак ќе им овозможи на учесниците во сообраќајот поголема транспарентност и безбедност.

Прочитај повеќе

Trakbar – хрватска апликација за кафулиња и ресторани

Trakbar – хрватска апликација за кафулиња и ресторани

Помага во планирањето на буџетот, како и со управување со инвентарот, но исто така овозможува и квалитетно следење на перформансите на персоналот и целокупната работа на објектот.

Прочитај повеќе

Во Романија вработени над 40.000 лица под 18 години

Во Романија вработени над 40.000 лица под 18 години

McDonald’s е една од компаниите што имаат најголем број на малолетни вработени. Овој синџир на ресторани за брза храна има 5.000 вработени во Романија, од кои 730 се малолетни.

Прочитај повеќе

Над 2.000 бугарски компании работат во Романија

Над 2.000 бугарски компании работат во Романија

Над 2.000 компании со бугарски капитал работат во Романија, а приближно толкав е и бројот на романски компании што работат во Бугарија.

Прочитај повеќе

Turkish Airlines наградена со пет ѕвезди од APEX

Turkish Airlines наградена со пет ѕвезди од APEX

Turkish Airlines го доби признанието Five star global airline од страната на Асоцијацијата за искуство на патниците во авиосообраќајот – Airline passenger experience association (APEX).

Прочитај повеќе

Alibaba заинтересирана да отвори логистички центар во Србија

Alibaba заинтересирана да отвори логистички центар во Србија

Кинеската компанија за продажба преку интернет – Alibaba е заинтересирана во Србија да пронајде партнер за отворање на логистички центар.

Прочитај повеќе

Романија: Само еден од четворица вработени се среќни со моменталната работа

Романија: Само еден од четворица вработени се среќни со моменталната работа

Само 39% од вработените во Романија се задоволни со нивната моментална работна позиција, 41% се индиферентни по тоа прашање, а 20% се несреќни.

Прочитај повеќе

Хрватска наскоро би можела да го добие првиот автономен трамвај

Хрватска наскоро би можела да го добие првиот автономен трамвај

Она по што ќе биде препознатлив овој трамвај е тоа што робот ќе му помага и асистира на возачот да се спречат евентуални сообраќајни несреќи.

Прочитај повеќе

ЦЕЕД Интернационална конференција во Љубљана – иднината на бизнисот

ЦЕЕД Интернационална конференција во Љубљана – иднината на бизнисот

На оваа конференција ќе учествуваат над 400 претприемачи и бизнисмени од повеќе од 14 земји. На настанот ќе има говорници од Њујорк, Чикаго, Сан Франциско, Вашингтон, Берлин, Лондон и од земјата домаќин.

Прочитај повеќе

Босналијек стана сопственик на фармацевтска компанија од БиХ

Босналијек стана сопственик на фармацевтска компанија од БиХ

По успехот на рускиот и други странски пазари, како и најавата за влез на пазарот во Турција, компанијата Босналијек ги потенцира инвестициите во домашните компании и ја шири палетата на производи.

Прочитај повеќе

Turkish Airlines купува 40 Boeing авиони

Turkish Airlines купува 40 Boeing авиони

Договорот за купување 787 Dreamliners авиони претставува значаен чекор во подобрување на искуството за летање на патниците на Turkish Airlines, бидејќи овие авиони се најнови и едни од најмодерните во светот.

Прочитај повеќе

Во Србија работат најмалку 1.000 продавници за носена гардероба

Во Србија работат најмалку 1.000 продавници за носена гардероба

Продавници за таканаречена second hand облека најмногу се отвораат во Белград, Нови Сад, Шабац, Ниш и Зрењанин.

Прочитај повеќе

Турција ќе издава обврзници за да привлече 2.200 тони злато од населението

Турција ќе издава обврзници за да привлече 2.200 тони злато од населението

Турското Министерство за финансии ќе издаде два вида на обврзници, чија цел ќе биде привлекување на 2.200 тони злато што населението го чува во домовите, а има пазарна вредност од околу 71,9 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Романија е четврти најголем извозник на електрични велосипеди во ЕУ

Романија е четврти најголем извозник на електрични велосипеди во ЕУ

Во текот на 2016 година, Романија извезла 82.000 електрични велосипеди, што е 10% од вкупниот извоз на електрични велосипеди.

Прочитај повеќе

Горе