LynQ локатор што работи и без мрежа

LynQ локатор што работи и без мрежа

Уредот може да се користи и за пронаоѓање на патот назад, а ќе издава и предупредување доколку детето-корисник ја напушти предодредента безбедносна зона.

Прочитај повеќе

Сорос купи обврзници во Тесла во вредност од 35 милиони долари

Сорос купи обврзници во Тесла во вредност од 35 милиони долари

Милијардерот Сорос и претходно поседувал акции во Tesla, но ги продаде минатата година.

Прочитај повеќе

Cafelat Robot – рачен апарат за еспресо

Cafelat Robot – рачен апарат за еспресо

Иако е наменет само за еспресо, откако истото ќе биде подготвено, може да се додаде млеко или мраз и корисникот да си направи кафе по избор.

Прочитај повеќе

IBM им забрани на вработените да употребуваат преносни уреди

IBM им забрани на вработените да употребуваат преносни уреди

Од компанијата велат дека се одлучиле на ваков чекор со цел да се превенираат сценарија на изнесени, изгубени или злоупотребени податоци коишто може да предизвикаат несогледливи финансиски, но и репутациски последици.

Прочитај повеќе

Apple инвестира 10 милиони долари за “позелено” производство на алуминиум

Apple инвестира 10 милиони долари за “позелено” производство на алуминиум

Според резултатите од последните истражувања, коишто се прават во седиштето на Alcoa кај Питсбург, компаниите се на добар пат да создадат технологија за производство на алуминиум што ослободува кислород, наместо јаглероден диоксид.

Прочитај повеќе

Google Duplex – софтвер што ќе закажува состанок наместо корисникот

Google Duplex – софтвер што ќе закажува состанок наместо корисникот

Веќе во следните неколку недели се очекува  Google Duplex да почне да се појавува како “експеримент” кај одредени корисници.

Прочитај повеќе

Mini PC – моќен компјутер што го собира во џеб

Mini PC – моќен компјутер што го собира во џеб

Освен WIndows 10, може да се инсталира и Android оперативен систем, по желба на корисникот, а батеријата му трае до 6 часa.

Прочитај повеќе

Utility Carry – водоопорен ранец што се претвора во патничка торба

Utility Carry – водоопорен ранец што се претвора во патничка торба

Специјалниот материјал од којшто е изработен, освен што е водоотпорен, ја штити внатршноста од бактерии, нечистотија и мувла, а посебната преграда овозможува безбеден пренос на лаптоп, таблет и слично.

Прочитај повеќе

Иновативен дизајн – нож со дрвено сечило и железна рачка

Иновативен дизајн – нож со дрвено сечило и железна рачка

Задниот дел од рачката може да се користи како аван и толчник, бидејќи без напор меле и толчи сол, бибер, зачини, па дури и јаткасто овошје

Прочитај повеќе

Над 10 милиони вработени во индустријата за обновливи извори

Над 10 милиони вработени во индустријата за обновливи извори

Покрај соларната енергија која само во Кина вработува 2,2 милиони работници (2/3 од вкупниот број во светот во овој сектор), друг голем работодавач во оваа индустрија се и течните биогорива со 1,9 милион работни места, како и хидроенергијата која “вработува” 1,5 милиони работници.

Прочитај повеќе

Kiwi 4 – паметен уред за автомобили што заштедува гориво и пари

Kiwi 4 – паметен уред за автомобили што заштедува гориво и пари

Kiwi 4 преку анализа на перформансите на автомобилот, како моќност, забрзување и слично, обезбедува информации за оптимален начин на возење со којшто корисникот би заштедил гориво, а со тоа и пари.

Прочитај повеќе

Uber го престави прототипот на летечките возила за воздушната такси служба

Uber го престави прототипот на летечките возила за воздушната такси служба

Леталото првично ќе биде прво пилотирано од луѓето, но на крајот ќе лета самостојно.

Прочитај повеќе

Нов опасен вирус-порака е закана за WhatsApp, но и за целиот телефон

Нов опасен вирус-порака е закана за WhatsApp, но и за целиот телефон

Досега корисниците пријавиле  дека вакви пораки успеале да срушат цела верзија на   WhatsApp и за Android и за iOS, но комплетно паѓање на оперативниот систем се има случено само кај Android телефоните.

Прочитај повеќе

HyperCube: Три во едно, безжичен полнач, будилник и помагало за подобар сон

HyperCube: Три во едно, безжичен полнач, будилник и помагало за подобар сон

Таа емитува и звуци како на пример капки дожд, морски бранови и слични релаксирачки амбиентални звуци што помагаат за полесно заспивање.

Прочитај повеќе

Новата алатка на Google, Smart Compose, самостојно ќе креира мејлови

Новата алатка на Google, Smart Compose, самостојно ќе креира мејлови

Оваа функција ќе почне да се појавува во текот на следните недели и во првите месеци ќе биде интегрирана за корисниците на G Suite.

Прочитај повеќе

Ванилата достигна рекордна цена – 600 долари за килограм

Ванилата достигна рекордна цена – 600 долари за килограм

Станува збор за зачин што прилично тешко се одгледува, впрочем ванилата се екстрахира од деликатниот цвет на орхидејата и заради тоа е втор најскап зачин, после шафранот.

Прочитај повеќе

Max Pump 2 – преносна мини пумпа

Max Pump 2 – преносна мини пумпа

Max Pump 2 е толку мала и лесна за транспорт, а истовремено има голема моќ. Може да напумпа душек со стандардна големина за 4 минути, а за помали предмети доволни се само 30 секунди.

Прочитај повеќе

iPin Pro – ласерско метро што ја користи камерата на телефонот

iPin Pro – ласерско метро што ја користи камерата на телефонот

Производот мери висина, должина и длабочина на објектите што ги слика, а исто така може да се користи и без телефон за да се измери одредена должина.

Прочитај повеќе

Научници создадоа 100% ефикасен прочистувач на вода од хартија

Научници создадоа 100% ефикасен прочистувач на вода од хартија

Уште една предност на овој уред е употребата на ефтина технологија за негова изработка, којашто дава рекордни перформанси за екстремно ниски цени на материјалите и со тоа буквално може да биде распродадена во региони каде што чистата вода за пиење е хронично недостапна или пак на места погодени од природни катастрофи.

Прочитај повеќе

Компанијата Gibson поднесе барање за заштита од банкрот

Компанијата Gibson поднесе барање за заштита од банкрот

Обидот на компанијата да направи профит преку бизнисот со потрошувачка електроника заврши со долг од половина милион долари.

Прочитај повеќе

Google Chrome 66 ги блокира автоматските видеа

Google Chrome 66 ги блокира автоматските видеа

Ваквите промени ќе одат постепено, така што Google ќе прибира информации за навиките на корисниците и врз основа на нив, ќе знае за кои сајтови ќе треба да се блокираат автоматските видеа.

Прочитај повеќе

Aizome – органска постелнина што се грижи за здравјето на кожата

Aizome – органска постелнина што се грижи за здравјето на кожата

Сатенската текстура на ткаенината не дозволува да се разбудите со неуредна коса и отпечатоци на кожата од постелнината, а освен тоа спречува и предвремено стареење на кожата.

Прочитај повеќе

Преносен 3D печатач на кожа лечи рани за неколку минути

Преносен 3D печатач на кожа лечи рани за неколку минути

Овој нов преносен печатач наликува на селотејп, но наместо класичната лента за лепење има микро направа што формира слоеви на ткиво.

Прочитај повеќе

Австралиската Комонвелт Банка изгуби податоци од 20 милиони сметки

Австралиската Комонвелт Банка изгуби податоци од 20 милиони сметки

Ова е последен од низата скандали во којшто е вклучен најголемиот заемодавач во Австралија.

Прочитај повеќе

Горе