Сион, градот на четирите замоци

Сион, градот на четирите замоци

Го нарекуваат “Град на четири замоци“, бидејќи таму се наоѓаат замоците Тоурбилон (13 век), Валере (11 – 13 век), Марјори (13 век) и Монторге (13 век), коишто се најголема атракција на градот.

Прочитај повеќе

Карлови Вари, скапоцениот камен на Чешка

Карлови Вари, скапоцениот камен на Чешка

Низ градот се поставени чешми од кои тече вода со температура од 17 до 73 степени. Во почетокот на 19 век во градот почнува да се произведува и Бехеровка што содржи 32 видови лековити растенија и станува национален пијалак во Чешка.

Прочитај повеќе

Халштат, бајковито австриско село

Халштат, бајковито австриско село

Посетителите од целиот свет го нарекуваат најубаво езерско село во светот, сместено помеѓу Алпите, кое и во летните денови може да биде прекриено со снег.

Прочитај повеќе

Фестивал на мраз и снег во Кина

Фестивал на мраз и снег во Кина

За посетителите на фестивалот што ќе трае до крајот на февруари, ќе бидат организирани голем број активности и забави, како едрење по мраз, скијање и санкање со кучиња.

Прочитај повеќе

Куќи сместени во карпа

Куќи сместени во карпа

Casa del Ancantilado, закопана во ридот Салобрена во Шпанија, е дизајн на Жил Бартоломе. Куќата изгледа како змеј кој излегува од стрмната падина и има поглед кон Средоземното Море.

Прочитај повеќе

Магични фотографии од Исланд

Магични фотографии од Исланд

Вулкани, длабоки фјордови, стрмни планини и глечери… пејзажите во Исланд се толку уникатни, што не можат да се споредат со друго место на планетата.

Прочитај повеќе

Необични новогодишни обичаи низ светот

Необични новогодишни обичаи низ светот

Во Данска на 31 декември се кршат чинии на куќниот праг. Веруваат дека овој обичај симболизира богат социјален живот и многу пријатели. За вистински да скокнат во Новата година, Данците скокаат од стол.

Прочитај повеќе

Градот на грандиозноста – Санкт Петербург

Градот на грандиозноста –  Санкт Петербург

Градот има 250 музеи и 4.000 заштитени споменици на културата. UNESCO има прогласено 2.400 градби за споменици на културата, а повеќе заштитени градби од Санкт Петербург има само Венеција.

Прочитај повеќе

Travel+Leisure: Овие градови се најдобри претставници на културата

Travel+Leisure: Овие градови се најдобри претставници на културата

Travel+Leisure објави листа на десет најдобри градови во светот коишто нудат впечатлива култура, древни обичаи и традиција коишто успеале да се одржат во стари, сочувани градби.

Прочитај повеќе

Стрмни улици, мостови и вино – волшебниот Порто

Стрмни улици, мостови и вино – волшебниот Порто

Прошетката во Порто најдобро е да се започне од главната шопинг улица Santa Catarina, по чијашто должина се протегаат стари куќи, катедрали, слаткарници и бутици.

Прочитај повеќе

Необични хотели за уживање во зимата

Необични хотели за уживање во зимата

Шведскиот Icehotel е изграден од снег и мраз. Изминатите години структурата се топеше во летните месеци, но со новата технологија за ладење, гостите ќе можат да уживаат во ова уникатно искуство во текот на целата година.

Прочитај повеќе

Жанџиај – национален парк инспирација за Аватар

Жанџиај – национален парк инспирација за Аватар

Маглата што ги обвиткува стрмните планини создава впечаток како тие да лебдат над земјата.

Прочитај повеќе

Топ седум скијачки центри во Европа

Топ седум скијачки центри во Европа

За оние кои уживаат во снежното време, лудите зимски игри и авантури, National Geographic издвојува седум најдобри европски ски центри.

Прочитај повеќе

Оре, најдобриот шведски ски-центар

Оре, најдобриот шведски ски-центар

Покрај скијање и сноубординг, овде се организираат и разни активности како јавање на коњи, возење на санка што ја влечат кучиња, риболов на лед, а оспособени се и патеки за планинарење и алпинизам.

Прочитај повеќе

Најдобрите авантуристички фотографии за 2016 година

Најдобрите авантуристички фотографии за 2016 година

Уредникот на National Geographic, Адриан Кокли, ги одбра најдобрите авантуристички фотографии за 2016 година.

Прочитај повеќе

Literary Man – хотел за љубители на книги

Literary Man – хотел за љубители на книги

Literary Man хотелот има библиотека која брои 45.000 книги што им се на располагање на гостите, но исто така може и да се купат.

Прочитај повеќе

Најдобри зимски патувања за 2017 според National Geographic

Најдобри зимски патувања за 2017 според National Geographic

National Geographic објави листа на 10 зимски дестинации за 2017 година, што вреди да се посетат.

Прочитај повеќе

Фото: Божиќна магија низ европските градови

Фото: Божиќна магија низ европските градови

Блескави паркови, тематски лизгалишта и шарени улици создаваат бајковита атмосфера.

Прочитај повеќе

Елка заробена во санта мраз

Елка заробена во санта мраз

За креирањето на оваа инсталација дизајнерот вметнал пет метарска елка во блок од два тони смола врежана да изгледа како коцка мраз.

Прочитај повеќе

Фотографии од пејзажи што го одземаат здивот

Фотографии од пејзажи што го одземаат здивот

Greatest Landscapes, новата книга на National Geographic, ги води читателите на спектакуларно визуелно патување преку величествени фотографии од пејзажи ширум светот.

Прочитај повеќе

Рораима – остров во облаците

Рораима – остров во облаците

Врвот на планината е рамен како плоча, а на оваа рамнина можат да се искачат само искусните и упорните.

Прочитај повеќе

Огледало на небото – езерото Чака

Огледало на небото – езерото Чака

Езерото е многу плитко и посетителите може слободно да шетаат по него, а кога небото е ведро, тоа се одразува во езерото и се создава илузија како да чекорите по небо.

Прочитај повеќе

Блед – скапоцениот камен на Словенија

Блед – скапоцениот камен на Словенија

Ова место изобилува со природни убавини и историски знаменитости, а езерото има и лековити својства.

Прочитај повеќе

Дестинации за семејна авантура

Дестинации за семејна авантура

Во потрага сте по нова авантура која сакате да ја искусите со семејството?

Прочитај повеќе

Горе