Куфер со полици за максимална ефикасност

Куфер со полици за максимална ефикасност

Куферот од линијата Lifepack на Solgaard е одобрен за патување од сите авиокомпании.

Прочитај повеќе

Ecocapsule – самоодржлива куќа што ги користи природните ресурси

Ecocapsule – самоодржлива куќа што ги користи природните ресурси

Обликот на Eccocapsule не само што го намалува губењето на топлина, туку и го собира дождот од својата површина во резервоар и потоа го филтрира.

Прочитај повеќе

Дизајнер создаде стол од биолошки влакна

Дизајнер создаде стол од биолошки влакна

Столчето е тешко само неколку килограми, меѓутоа е многу цврсто иако е изработено од фибер, биолоки материјал кој ако е добро преработен може да се искористи и за изработка на мебел.

Прочитај повеќе

SILQ – канцелариски стол што се приспособува на контурите на телото

SILQ – канцелариски стол што се приспособува на контурите на телото

Флексибилноста, издржливоста и малата тежина на столот се должи на карбонските влакна од коишто е изработен.

Прочитај повеќе

FITT360 – камера што се носи на врат и снима во 360 степени

FITT360 – камера што се носи на врат и снима во 360 степени

Дизајнирана е специјално за да прави панорамски видеа без потреба од управување со раце.

Прочитај повеќе

ColorFab – технологија што овозможува 3D печатени предмети да менуваат бои

ColorFab – технологија што овозможува 3D печатени предмети да менуваат бои

Според направените тестови, на еден предмет му се потребни 23 минути за да смени боја.

Прочитај повеќе

Полска го добива прочистувачот на воздух – Smog Free Tower

Полска го добива прочистувачот на воздух – Smog Free Tower

Кулата е дел од поголем проект Smog Free Project на дизајнерското студио Roosegaarde и за прв пат беше поставена во Кина во 2016 година.

Прочитај повеќе

Дубаи: Кујна што плови во вода и испорачува храна

Дубаи: Кујна што плови во вода и испорачува храна

Системот за нарачки ќе фунцкионира на два начина: со мавтање на знаменца при нарачка и достава на храната со скутер или со директна порачка од самата кујна.

Прочитај повеќе

ecoBirdy претвора стари, пластични играчки во мебел

ecoBirdy претвора стари, пластични играчки во мебел

Целиот процес започнува со собирање на играчките, нивно сортирање, по што доаѓа чистење и мелење.

Прочитај повеќе

Yabul Cook – уред што готви без гас и струја

Yabul Cook – уред што готви без гас и струја

Работи на принцип на водена пареа, а доаѓа заедно со грејачи коишто се ставаат во неговата внатрешност. Силиконскиот сад има и капаче на горниот дел што служи за контрола на притисокот додека храната се готви.

Прочитај повеќе

Паметни прозорци што го топлат и ладат внатрешниот простор и штедат енергија

Паметни прозорци што го топлат и ладат внатрешниот простор и штедат енергија

Large-Area Fluidic Windows или LaWin се флуидни прозорци за чија изработка се користат магнетски нано честички од железо, потопени во течност којашто се наоѓа во вертикални канали сместени во самото стакло.

Прочитај повеќе

Данска: Училиште каде учениците сами ќе одгледуваат и готват храна

Данска: Училиште каде учениците сами ќе одгледуваат и готват храна

Во училиштето ќе има оранжерии, градини и надворешни кујни. Бидејќи физичката активност е важна, архитектите имаат создадено и повеќе отворени рекреативни области.

Прочитај повеќе

Elliptical Stroller – количка за бебе со направа за вежбање

Elliptical Stroller – количка за бебе со направа за вежбање

Лесен е за користење, а освен прошетка за малечкото, мајката добива и екстра тренинг за себе.

Прочитај повеќе

Мини домови од бетонски цевки за вода

Мини домови од бетонски цевки за вода

Куќарките се наречени Opod и имаат дијаметар од 2,5 метри и можат да сместат двајца. Секој мини дом е опремен со клупа што се претвора во кревет, мини фрижидер, бања, туш и полици.

Прочитај повеќе

BIG и Google соработуваат на нов деловен проект

BIG и Google соработуваат на нов деловен проект

Двете згради ќе сместуваат 4.500 работници од Google и ќе бидат своевиден креативен центар на новото седиште на технолошкиот гигант во Силиконската долина.

Прочитај повеќе

Rain Socks – чорапи што штитат од дожд

Rain Socks – чорапи што штитат од дожд

Корисникот може да ги користи колку сака и тие нема да ја изгубат својата еластичност благодарение на дебелиот слој кај ѓонот.

Прочитај повеќе

Symbiotic towers – градби што ги спојуваат природата и архитектурата

Symbiotic towers – градби што ги спојуваат природата и архитектурата

Креативниот дизајн придонесува за оптимални услови за живеење и работење, а истовремено ги спојува природата и архитектурата.

Прочитај повеќе

Eлки изработени од огревно дрво што се донира на социјално загрозени семејства

Eлки изработени од огревно дрво што се донира на социјално загрозени семејства

Елките се високи по 16 метри, тежат 40 тони и обезбедуваат огревно дрво за 25 семејства. Има и помали елки со висина од 11 метри и тежина од 20 тони, што значи огрев за околу 10 семејства.

Прочитај повеќе

Шангај: “Зелена“ кула за летечки автомобили што го прочистува воздухот

Шангај: “Зелена“ кула за летечки автомобили што го прочистува воздухот

Изградбата на масивната кула се очекува да биде комплетирана најдоцна до 2020 година, а за таа цел ќе бидат издвоени 600 милиони долари.

Прочитај повеќе

Иновативна фабрика за домати со ѕидови направени од тегли

Иновативна фабрика за домати со ѕидови направени од тегли

Проектот ќе вклучува павилјон со ѕидови составени од тегли од томато сос и тераса од којашто ќе може да се гледа процесирањето на 5.500 тони свежи домати.

Прочитај повеќе

Еколошки панталони направени од пластични шишиња и кафе

Еколошки панталони направени од пластични шишиња и кафе

Точно 14,5 пластични шишиња се користат за да се создаде еден пар пантолони.

Прочитај повеќе

Предмети за домашна употреба коишто ги полнат паметните телефони

Предмети за домашна употреба коишто ги полнат паметните телефони

Идејата на Pesi е да создаде простор во којшто корисниците на паметните телефони нема да се чувствуваат како да се опкружени со електроника.

Прочитај повеќе

Патики за трчање со ѓон од графен

Патики за трчање со ѓон од графен

Лабораториските тестови покажаа дека овие патики кои треба да излезат на пазарот во 2018 година се поиздржливи, поеластични и поотпорни на абење.

Прочитај повеќе

Sitpack ZEN – компактен стол што го подобрува држењето на телото

Sitpack ZEN – компактен стол што го подобрува држењето на телото

Неговата ергономска форма во облик на буквата Y овозможува тежината на корисникот правилно да се распореди и седењето да биде уживање.

Прочитај повеќе

Горе