Десетте најиновативни компании во 2016

Десетте најиновативни компании во 2016

Технолошките компании доминираат на оваа листа, па во десетте од вкупно 50 најиновативни компании влегуваат: Apple, Google, Tesla, Microsoft, Amazon, Netflix, Samsung, Toyota, Facebook и IBM.

Прочитај повеќе

Dolphin – пловна мобилна противпожарна станица

Dolphin – пловна мобилна противпожарна станица

Овој пловен систем ќе овозможи брзо и лесно гаснење на пожари во бродовите, чамците, јахтите или објекти покрај брегот.

Прочитај повеќе

Часовник користи парфем за да го покаже времето

Часовник користи парфем за да го покаже времето

Наместо читање на времето како кај другите часовници, овој виси во воздух и се вдишува.

Прочитај повеќе

Gali – микро кујна што се отвора како швајцарски џебен нож

Gali – микро кујна што се отвора како швајцарски џебен нож

Кога е затворена, Gali изгледа како мал гардеробер, но во себе “крие“ мијалник, шпорет, фрижидер, микробранова печка или тостер, канта за отпадоци, фиоки за неопходните предмети…

Прочитај повеќе

Inirv React – уред со којшто шпоретот се контролира преку мобилен телефон

Inirv React – уред со којшто шпоретот се контролира преку мобилен телефон

Преку мобилната апликација, корисникот може да ја следи работата на шпоретот, како и да ја регулира температурата на она што го вари или пржи.

Прочитај повеќе

Најиновативните економии на светот

Најиновативните економии на светот

Најиновативна светска економија, според Bloomberg Innovation Index, и оваа година е Јужна Кореја.

Прочитај повеќе

Labfresh – кошула отпорна на туткање, мириси и дамки

Labfresh – кошула отпорна на туткање, мириси и дамки

Оваа кошула е иновативна по тоа што нема да се појавуваат нечистотии околу вратот, на ракавите и под пазувите.

Прочитај повеќе

ElliQ – робот што им помага на постарите лица да бидат интерактивни

ElliQ – робот што им помага на постарите лица да бидат интерактивни

Роботот ElliQ има систем што функционира со гласовни команди и му овозможува на корисникот да прави видео разговори, да игра игри и да биде активен на социјалните медиуми.

Прочитај повеќе

SeaBubbles – летечко такси возило што ќе превезува патници по река

SeaBubbles – летечко такси возило што ќе превезува патници по река

Францускиот старт – ап SeaBubbles дизајнираше летечко такси возило што ќе може да превезува патници по течението на пловните реки, како што е реката Сена во Париз.

Прочитај повеќе

Графен – лесен материјал што е 10 пати посилен од челикот

Графен – лесен материјал што е 10 пати посилен од челикот

Овој материјал може да се користи за производство на кондензатори, батерии и може да ја зголеми ефикасноста на соларните панели. Може да се користи и во градежништвото, но е прилично скап.

Прочитај повеќе

Паметен чадор што кажува кога ќе врне

Паметен чадор што кажува кога ќе врне

Чадорот чини 79 долари, а доаѓа во три нијанси: сјајна, црна и бела.

Прочитај повеќе

Во Тајван се гради кула што го “јаде“ смогот

Во Тајван се гради кула што го “јаде“ смогот

Од надворешната страна ќе бидат посадени 23.000 дрва и грмушки.

Прочитај повеќе

Braille Riddles – едукативни помагала за деца со слаб или оштетен вид

Braille Riddles – едукативни помагала за деца со слаб или оштетен вид

Со помош на овие помагала, децата ќе ја научат Брајовата азбука и во исто време ќе ги совладаат и препознаат предметите од околината што ќе им биде од голема корист при ориентација во просторот.

Прочитај повеќе

Лек за Алцхајмерова болест би можел да помогне забите сами да се “поправаат“

Лек за Алцхајмерова болест би можел да помогне забите сами да се “поправаат“

Тим од научници од Кралскиот колеџ во Велика Британија развија нов метод којшто со помош на лек за Алцхајмерова болест ќе се регенерираат ќелиите на забната пулпа.

Прочитај повеќе

ICAROS – “летечка” фитнес направа со виртуелна реалност

ICAROS – “летечка” фитнес направа со виртуелна реалност

Со помош на оваа направа се активира и стимулира целокупната мускулатура на корисникот, кој ужива во виртуелното патување на различни локации.

Прочитај повеќе

HandEnergy – полнач за мобилни телефони што создава енергија од движењето на корисникот

HandEnergy – полнач за мобилни телефони што создава енергија од движењето на корисникот

Со секоја ротација на раката се зголемува брзината на роторот и се произведува повеќе енергија. Просечната брзина на роторот е 5.000 вртежи во една минута. На тој начин механичката енергија ја претвора во електрична.

Прочитај повеќе

Helping heart – јакна за бездомници на која може да се донира по едно евро со бесконтактна картичка

Helping heart – јакна за бездомници на која може да се донира по едно евро со бесконтактна картичка

Во јакната е вграден иновативен уред што им овозможува на луѓето да донираат по едно евро со едноставно доближување на нивната картичка на обележаното место на јакната.

Прочитај повеќе

L’Oreal направи паметна четка за коса што го анализира квалитетот на влакното

L’Oreal направи паметна четка за коса што го анализира квалитетот на влакното

Четката има микрофон што го снима четкањето и детектира дали влакното е суво, кршливо, распукано.

Прочитај повеќе

EyeQue – уред за преглед на видот со помош на апликација за мобилен телефон

EyeQue – уред за преглед на видот со помош на апликација за мобилен телефон

EyeQue е мини уред што со помош на мобилна апликација врши преглед на видот, исто како кај професионален офталмолог.

Прочитај повеќе

Три проекти од креативната лабораторија на Samsung на CES

Три проекти од креативната лабораторија на Samsung на CES

C-Lab е бизнис програма којашто е создадена во декември 2012 година, со цел да се охрабри креативната корпоративна култура и негува иновативни идеи од вработените во Samsung. Програмата поддржува развој на идеи од сите области на бизнисот.

Прочитај повеќе

Во Франција отворен првиот соларен пат во светот – 1 км чини пет милиони евра

Во Франција отворен првиот соларен пат во светот – 1 км чини пет милиони евра

Патот е во тест фаза, а ако сè помине како што треба, Франција планира со соларни панели да покрие 1.000 километри патишта во следните пет години.

Прочитај повеќе

Училишен автобус претворен во еколошки хостел на тркала

Училишен автобус претворен во еколошки хостел на тркала

За едно ноќевање треба да одвојат 58 евра, цена во којашто се вклучени постелнина и пешкири, како и органски појадок и вечера.

Прочитај повеќе

Трицикл за полесно движење низ градскиот метеж, изум на босански иноватор

Трицикл за полесно движење низ градскиот метеж, изум на босански иноватор

Со едно полнење на батеријата ќе може да се поминат до 100 километри, а максимална брзина на движење е 25 километри на час.

Прочитај повеќе

Во Холандија поставен првиот светлечки пешачки премин

Во Холандија поставен првиот светлечки пешачки премин

Панелите светат и дење и ноќе и не им пречат на возачите, а со осветлувањето на пешаците се зголемува нивната безбедност.

Прочитај повеќе

Горе