Производите на МАМА’С со две злата на саемот во Софија

Производите на МАМА’С со две злата на саемот во Софија

Традиционалното тавче гравче и корнишоните на македонскиот бренд MAMA’С се закитија со два златни медала и Диплома за квалитетен и оригинален пазарен производ на меѓународниот саем што се одржува во Интер експо центарот во Софија.

Прочитај повеќе

Мали грантови за инклузија на децата Роми во образованието

Мали грантови за инклузија на децата Роми во образованието

Граѓанските организации од Македонија ќе добиваат мали грантови за реализација на активности кои ќе поддржат креирање инклузивна средина за децата Роми во образовниот процес во девет општини во државата.

Прочитај повеќе

Пакомак ја поддржа акцијата Едно капаче – една надеж +

Пакомак ја поддржа акцијата Едно капаче – една надеж +

Пакомак заедно со Министерството за животна средина и просторно планирање и СНС Ре-Пласт спроведе големата хуманитарно – еколошка акција Едно капаче – една надеж+.

Прочитај повеќе

Еуролинк: Лекување и покривање на трошоци за породување, офталмологија и стоматологија во сите приватни здравствени установи

Еуролинк: Лекување и покривање на трошоци за породување, офталмологија и стоматологија во сите приватни здравствени установи

Еуролинк на семејствата им овозможува да одберат и покривање на трошоците за породување, за офталмолошко и стоматолошко лекување во приватни здравствени установи по избор на клиентите.

Прочитај повеќе
Мишел Марков – менаџер за извоз на Макпрогрес

Марков: Макпрогрес е апсолутен лидер на Балканот во кондиторската индустрија

Марков: Макпрогрес е апсолутен лидер на Балканот во кондиторската индустрија

Макпрогрес е апсолутен лидер со своите производи на пазарите во Косово, Србија, Босна и Херцеговина, Хрватска, а на бугарскиот пазар во последно време се зајакнува пласманот.

Прочитај повеќе

Промоција во Вип: Двојно повеќе кредит за нови припејд корисници

Промоција во Вип: Двојно повеќе кредит за нови припејд корисници

Новите припејд корисници добиваат едно пакување со две припејд СИМ картички и тоа за само 300 денари при што секоја од нив има вклучен кредит од 300 денари, наместо редовните 150 денари.

Прочитај повеќе

Хуманитарна акција на ИТД Дистрибуција: Биди Dell од хуман проект

Хуманитарна акција на ИТД Дистрибуција: Биди Dell од хуман проект

Со купување на Dell лаптоп од моделите Inspiron, XPS, Alienware, што содржи гарантен лист од ИТД Дистрибуција во периодот од 06-ти ноември до 25-ти декември, потрошувачите стануваат дел од хуманитарната кампања за набавка на новогодишни пакетчиња за деца од ранлива категорија.

Прочитај повеќе

Второ издание на Форумот на добри компании

Второ издание на Форумот на добри компании

Ако сакаме да го менуваме светот преку бизнисот, тогаш мора прво да размислиме како најдобро да го промениме бизнис светот.

Прочитај повеќе

Атлантик во првите девет месеци од 2017 година оствари раст на приходите и профитабилноста

Атлантик во првите девет месеци од 2017 година оствари раст на приходите и профитабилноста

Во првите девет месеци од 2017 година, Атлантик Група оствари вкупен приход од продажба од 531,1 милиони евра, што претставува зголемување за 4,4% во споредба со истиот период од 2016 година.

Прочитај повеќе

Резултати од истражување на пазарниот потенцијал во Македонија на AllWeb конференцијата

Резултати од истражување на пазарниот потенцијал во Македонија на AllWeb конференцијата

На конференцијата за дигитален маркетинг AllWeb ќе бидат претставени резултати од истражувањето за вкупниот пазарен потенцијал во Македонија и анализата за интернет продажба на производи за широка потрошувачка.

Прочитај повеќе

Социјалните мрежи и паметните индустрии во фокус на вториот ден од Самитот на Македонија2025

Социјалните мрежи и паметните индустрии во фокус на вториот ден од Самитот на Македонија2025

Врвни експерти од земјата и регионот зборуваа за тоа како паметните индустрии можат да помогнат во развојот на македонската економија и да отворат нови кариерни можности за луѓето кои живеат во Македонија.

Прочитај повеќе

Приказната позади Brainster: Early success на македонскиот старт – ап

Приказната позади Brainster: Early success на македонскиот старт – ап

Brainster е иновативен центар за едукација и кариерна трансформација којшто преку курсеви и Академии им овозможува на сите да дојдат до кариерата што отсекогаш ја посакувале, па ги поврзува со компаниите кои имаат потреба од таленти.

Прочитај повеќе

Самит Македонија2025: Отворените економии се единствен начин за развој на малите земји

Самит Македонија2025: Отворените економии се единствен начин за развој на малите земји

На отворањето на шестиот по ред годишен Самит во организација на Македонија2025 се презентираа Најдобрите практики на успешните малите држави, преку исклучителните говори на Суан Хианг Ли, претседател на Одборот за економски развој во Сингапур и Пјер Гурџијан, партнер во Руско – ерменска фондација.

Прочитај повеќе

Ми – Да Гранд Моторс организира Blue Friday денови

Ми – Да Гранд Моторс организира Blue Friday денови

Ми – Да Гранд Моторс организира Blue Friday денови, како симболика на познатиот Black Friday, исполнети со многу инспиративни и позитивни активности. Активности кои ќе ве воведат во светот на синото, односно светот на “доброто дело“, дарувањето и силната лојална врска.

Прочитај повеќе

Порше Македонија ги промовираше новите модели Arteon и Polo

Порше Македонија ги промовираше новите модели Arteon и Polo

Во присуство на голем број пријатели и гости, Порше Македонија одржа промоција на најновите модели на Volkswagen Arteon и Polo.

Прочитај повеќе

Меѓународниот натпревар за стартапи Get in the ring по трет пат во Скопје

Меѓународниот натпревар за стартапи Get in the ring по трет пат во Скопје

Во конкуренција беа 40 тимови од средните училишта, а оние кои понудија најуникатни и најизводливи решенија, се бореа во финалето за главната награда.

Прочитај повеќе

Адора инженеринг го додели патувањето на егзотичен одмор на Куба

Адора инженеринг го додели патувањето на егзотичен одмор на Куба

Јана и Александар Аневски од Скопје, добитници на наградата егзотичен одмор на Куба со купен дом од Адора инженеринг, на први ноември патуваат на 13-дневниот одмор на најпопуларниот карипски остров.

Прочитај повеќе

Eмбедед талент програма во организација на Сеавус

Eмбедед талент програма во организација на Сеавус

Програмата опфаќа двонеделен тренинг и една недела практична работа на реални проекти.

Прочитај повеќе

ИЕГЕ доби проект од престижната европска програма Хоризонт 2020

ИЕГЕ доби проект од престижната европска програма Хоризонт 2020

Основна цел на проектот BIMcert е унапредување и сертификација на професионалните вештини во модерниот градежен сектор, неопходни за енергетски одржливи градби.

Прочитај повеќе

Успешно заврши балканскиот натпревар по LabVIEW

Успешно заврши балканскиот натпревар по LabVIEW

ФЕИТ беше домаќин на седмиот балкански натпревар по LabVIEW на којшто учествуваа 23 натпреварувачи од Македонија, Бугарија, Србија, Хрватска и Словенија.

Прочитај повеќе

Саса: 365 дена без повреда на работно место

Саса: 365 дена без повреда на работно место

Претходниот рекорд, регистриран во изминатите 11 години од рестартирањето на рудникот, изнесуваше 210 денови.

Прочитај повеќе

50 врвни говорници и 400 делегати на Самитот Македонија2025

50 врвни говорници и 400 делегати на Самитот Македонија2025

Голема заинтересираност меѓу бизнис професионалците за учество на шестиот Самит Македонија2025 на којшто се најавени да учествуваат 50 врвни говорници од 25 земји, 400 делегати и 50 акредитирани медиумски претставници.

Прочитај повеќе

ФЕИТ домаќин на балканскиот натпревар по LabVIEW

ФЕИТ домаќин на балканскиот натпревар по LabVIEW

LabVIEW (Laboratory Virtual Instrumentation Electronics Workbench) претставува графички програмски јазик, пред сé наменет за инженери.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel соработува со најголемата компанија за е – трговија во Кина

Kuehne + Nagel соработува со најголемата компанија за е – трговија во Кина

Технолошкото решение му овозможува на JD.com да има постојан увид во складирање на производите што се увезуваат во Кина. Решението е спроведено во рок од 12 месеци во магацин во Јапонија.

Прочитај повеќе

Горе