Како дa остварите ефективна и повторлива продажба

Како дa остварите ефективна и повторлива продажба

Секој продавач треба добро да ги знае производот и услугата на компанијата, да биде трпелив, упорен, позитивен и секогаш да демонстрира различност во однос на конкурентите.

Прочитај повеќе

Краток водич за подобра продажба

Краток водич за подобра продажба

Продажбата е тешка работа, но постојат неколку работи што може да ги направите за да ја подобрите вашата вештина на убедување и да го зголемите профитот.

Прочитај повеќе

Дружење со Петар и Калин: Како да создадете успешен македонски бренд?

Дружење со Петар и Калин: Како да создадете успешен македонски бренд?

Петар Лазаров и Калин Бабушку, косопственици на компанијата Македонија Експорт, на 15 септември (четврток), со почеток во 17 часот, во Јавна соба, ве покануваат на дружење, убав разговор и некој бесплатен совет. Влезот е слободен.

Прочитај повеќе

Зборови што клиентите не сакаат да ги чујат

Зборови што клиентите не сакаат да ги чујат

Постојат неколку зборови и фрази што можат да ви донесат само негативни поени кај клиентите. За да не направите грешка следниот пат, погледнете што треба да исклучите од вокабуларот и кои се најбезболните замени.

Прочитај повеќе

Зошто не им се допаѓате на клиентите?

Зошто не им се допаѓате на клиентите?

Дали е лошата презентација, првиот контакт или едноставно не умеете да се снајдете како продавач? Во продолжение неколку одговори на вашите прашања.

Прочитај повеќе

Што е анализа на пазарот?

Што е анализа на пазарот?

Истражувањето на пазарот е особено важен бидејќи дава проценка на пазарните можности и капацитети, дава насоки за одлучување, ја оценува конкуренцијата, создава база за добар менаџмент и маркетинг на компанијата.

Прочитај повеќе

Нина Ангеловска од Grouper на листата 100 успешни жени – претприемачи во Европа

Нина Ангеловска од Grouper на листата 100 успешни жени – претприемачи во Европа

Нина Ангеловска, генерален менаџер и ко-основач на Grouper.mk, се наоѓа на листата на 100 жени основачи на стартапи од Европа, што ја состави еминентниот германски магазин The Hundert.

Прочитај повеќе

Онлајн маркетинг трендови што треба да ги следиме во 2016 година

Онлајн маркетинг трендови што треба да ги следиме во 2016 година

Следејќи ги новите трендови и вложувајќи во нив, бизнисите се чекор понапред од нивната конкуренција, а со самото тоа имаат и можност за освојување нови пазари.

Прочитај повеќе

Интересни факти за продажбата низ бројки

Интересни факти за продажбата низ бројки

Само 29% од времето на продавачите се троши за продажба.

Прочитај повеќе

Како да создадете производ што сам се продава

Како да создадете производ што сам се продава

Без соодветна подготовка, истражување, креативност и објективен фидбек, не може да се постигне посакуваната цел на сите претприемачи – создавање на производ што ќе се продава сам.

Прочитај повеќе
Верица Мартиновска, главен и одговорен уредник на InStore, организатор на вториот FMCG Summit во Македонија

FMCG Самит – заедно го унапредуваме секторот

FMCG Самит – заедно го унапредуваме секторот

На 13-ти мај, во хотелот Александар палас, InStore на едно место ќе ја собере лидерската елита на трговскиот сектор во земјава.

Прочитај повеќе

Benetton – успешно исткаена приказна во различни бои

Benetton – успешно исткаена приказна во различни бои

Заклучно со 2013 година, компанијата вреди 1,6 милијарди евра, а вработува приближно 11.000 работници.

Прочитај повеќе

Медикус хелп: Со активно вежбање, преку игра и забава, до квалитетен живот

Медикус хелп: Со активно вежбање, преку игра и забава, до квалитетен живот

Комбинирајќи ги помагалата, можеме постојано да додаваме вежби кои ќе бидат нови и уште позабавни од претходните, како и можност за заедничка забава и моменти за паметење.

Прочитај повеќе

Pop up продавницa – иновативен концепт во малопродажбата

Pop up продавницa – иновативен концепт во малопродажбата

Главни карактеристики на овие привремени продавници е нивното временско ограничување, бидејќи продавницата се отвора на период од два до три месеци или пократко.

Прочитај повеќе

Основни потреби за разновидна рекреација на отворено

Основни потреби за разновидна рекреација на отворено

Физичката активност е секогаш препорачлива, но она што ќе ви направи разлика е како да извадите максимум од тренингот зависно од активноста и опкружувањето што сте го одбрале.

Прочитај повеќе

Како вистински да им служите на клиентите

Како вистински да им служите на клиентите

Ако сакате да бидете број еден избор од толпата конкуренти, треба да го смените начинот на дејствување.

Прочитај повеќе

Ikea започна со изградбата на првиот продажен објект во Србија

Ikea започна со изградбата на првиот продажен објект во Србија

Камен темелникот на продажниот објект на Ikea е поставен во населбата Бубањ Поток, што се наоѓа на периферијата на Белград.

Прочитај повеќе

Пет психолошки трикови што ќе ве направат успешен продавач

Пет психолошки трикови што ќе ве направат успешен продавач

Техники, трикови или едноставно совети што ќе ви помогнат да станете подобар продавач. Еве што е потребно за усовршување на оваа вештина.

Прочитај повеќе

Некои тоа го прават вешто – втор FMCG самит во Македонија

Некои тоа го прават вешто – втор FMCG самит во Македонија

И оваа година магазинот InStore застанува зад организацијата на вториот FMCG самит што ќе се одржи на 13-ти мај во хотелот Александар палас.

Прочитај повеќе

Почна со работа Абракадабра, платформа за онлајн продажба на хрватски Агрокор

Почна со работа Абракадабра, платформа за онлајн продажба на хрватски Агрокор

Од следната година планираат да се прошират на словенечкиот и српскиот пазар.

Прочитај повеќе

Dove – брендот што ја истакна природната убавина на жената

Dove – брендот што ја истакна природната убавина на жената

Приказната за Dove започна во 1955 година во САД, кога благодарение на браќата Левер, светот за прв пат имаше можност да се запознае со новиот сапун со интересно лого – гулаб.

Прочитај повеќе

Фотосторија: Рептил го отвори 10-тиот маркет во Скопје

Фотосторија: Рептил го отвори 10-тиот маркет во Скопје

“Оваа година е јубилејна година за Рептил маркети – славиме 20 години постоење. Со отворањето на овој десетти маркет по повод јубилејот ја постигнавме поставената цел. Нашиот успех се темели на квалитетот и се трудиме постојано да го усовршуваме”.

Прочитај повеќе

Како да го добиете вистинскиот фидбек од клиентите?

Како да го добиете вистинскиот фидбек од клиентите?

Секој продавач знае колку е потребен искрен фидбек за производот или услугата што ја нудат, со цел да можат истите да ги направат подобри, односно да ги скројат според потребите на клиентите.

Прочитај повеќе

Како да ги вратите изгубените клиенти

Како да ги вратите изгубените клиенти

Кога ќе помислите дека засекогаш го изгубивте клиентот, добро време е да почнете да ја смислувате стратегијата за повторно враќање.

Прочитај повеќе

Горе