ARIA – блутут слушалки отпорни на вода и прашина

ARIA – блутут слушалки отпорни на вода и прашина

Нема потреба за поврзување со телефон на секое вклучување, слушалките автоматски се конектираат со телефонот или таблетот кога веќе еднаш биле поврзани.

Прочитај повеќе

NILS – 2 во едно, кабел и алка за рака

NILS – 2 во едно, кабел и алка за рака

Кабелот може да се користи за полнење на паметен телефон на лаптоп, power bank или како класичен полнач.

Прочитај повеќе

CHIIZ – автоматска четка што ги чисти забите за 30 секунди

CHIIZ – автоматска четка што ги чисти забите за 30 секунди

Кога батеријата е целосно наполнета, четката може да се користи 10 дена. Тоа е доволно за забите да се измијат 20 пати.

Прочитај повеќе

Touchland – антибактериски гел за раце што се носи во џеб

Touchland – антибактериски гел за раце што се носи во џеб

Поради своето мало пакување, го собира во џеб и е погоден за патување, а според спроведените истражувања, уништува дури 99.99% од штетните бактерии.

Прочитај повеќе

Roidmi F8 – ултра лесна правосмукалка

Roidmi F8 – ултра лесна правосмукалка

Поради тоа што нема кабел, таа е погодна за чистење и на автомобил, а исто така има и автоматско лед светло кое се пали во темница.

Прочитај повеќе

PLEVO – најиновативниот куфер досега

PLEVO – најиновативниот куфер досега

PLEVO е куфер кој може да се следи преку GPS, има тркалца кои се вртат за 360 степени, компатибилен е со Android и со IOS оперативни системи, има вграден Power-bank кој може да се извади и да се користи и надвор од куферот и многу други напраедни карактеристики. Со овој куфер следува доживотна гаранција, а се заклучува на отисок од прст, со код и со лицето на корисникот. Во внатрешноста има вградено 3 закачалки за …

Прочитај повеќе

Kozmophone – модернизиран грамофон со вграден холограм

Kozmophone – модернизиран грамофон со вграден холограм

Kozmophone е модернизиран грамофон и е совршен спој од минатото, сегашноста и иднината. Овој грамофон има звучник кој се ротира за 360 степени и може да се користи и како самостоен звучник, но и да се поврзе со паметен телефон преку блутут. Kozmophone има и дисплеј со холограм, како и влез за слушалки и многу други карактеристики. Исто така може да се спои и со надворешни звучници со RCA линиски кабел, а холограмот може да …

Прочитај повеќе

Sensorwake Trio – аларм што буди со пријатни мириси

Sensorwake Trio – аларм што буди со пријатни мириси

Sensorwake Trio е будилник кој најпрво во првата минута испушта миризба по желба на корисникот, потоа, во втората минута почнува да свети и во третата минута буди со музика, по избор на корисникот. Има повеќе миризби кои се достпани меѓу кои: мирис на кафе, мирис на тропско овошје, мирис на портокал, мирис на роза, мирис на океан, мирис на пеперминт итн. Една мирисна капсула е за 30 употреби, а алармот работи со адаптер на струја, …

Прочитај повеќе

AM1 – електричен велосипед со водоотпорен мотор

AM1 – електричен велосипед со водоотпорен мотор

AM1 е компактен електричен велосипед кој тежи само 13.5 кг. , па е лесен за транспорт и за симнување по скали. Направен е од алуминиум, има само една брзина, но и сензори на педалите, а корисникот сам одбира кога да добива ,,помош” од електричниот мотор кој е голем колку една Coca-Cola конзерва. Најголемата брзина која може да ја постигне овој електричен велосипед е 48 км/ч., а на кормилото има лед дисплеј на кое се покажува …

Прочитај повеќе

RepAir – маица што го чисти воздухот додека ја носите

RepAir – маица што го чисти воздухот додека ја носите

Италијанската модна компанија Kloters дизајнираше маица којашто го чисти воздухот и ги уништува штетните мириси во истиот. Маицата е дизајнирана да биде удобна и еколошка, а исто така е и антибактериска. Досега е ставена на неколку тестови каде се покажало дека може да апсорбира до 97% штетни органски состојки, 92%  сулфурен диоксид и 86% aзотни оксиди. Додатокот што го чисти воздухот е вметнат во џебот на маицата и може да се извади и замени кога …

Прочитај повеќе

Bandito – алка што е блокатор за комарци

Bandito – алка што е блокатор за комарци

Bandito е алка за рака којашто штити од комарци со помош на миризбата и звукот кои ги испушта. Батеријата на Bandito му трае цела летна сезона, односно 500 часови или 90 дена по 5,5 часови, а моментално е достапен во бела и во црна боја. Производот е дело на старт-ап со седиште во Чикаго, САД и има своја кампања на платформата IndieGoGo. Досега има собрано 133.566 долари од потребните 25.000 долари, а кампањата трае уште 20 дена. …

Прочитај повеќе

Rymek – ретро блутут тастатура

Rymek – ретро блутут тастатура

Rymek е совршена комбинација од ретро стил и модерна технологија. Оваа тастатура се поврзува преку блутут или преку кабел со таблет, лап топ или компјутер. Компатибилна е со Android, IOS и Windows оперативни системи, а има и светло под копчињата, па е погодна за пишување и навечер. Батеријата на оваа тастатура со едно полнење трае до 50 часа, а моментално е достапна во две бои, црна со кафеави копчиња и бела со портокалови копчиња. Производот …

Прочитај повеќе

SmartRuler – мултифункционален линијар

SmartRuler – мултифункционален линијар

SmartRuler е мултифункционален линијар во форма на кредитна картичка, кој го собира во паричник. Освен за мерење на инчи и сантиметри, овој линијар може да се користи и за отворање на шише, за отворање на кутии, за потпирање на телефонот, како држач за слушалки, итн. SmartRuler се изработува од 3 различни материјали и тоа: од нерѓосувачки челик, алуминиум и титаниум, а исто така е достапен и во 6 различни бои: бела, црна, сина, црвена, сива …

Прочитај повеќе

Skypod – роботи специјализирани за работа во магацини

Skypod – роботи специјализирани за работа во магацини

Францускиот стартап Exotec Solutions изработи автоматизирани роботи наречени Skypods, со цел да ја подобри ефикасноста на магацините кои се дел од е-бизнисот, пишува Tech Crunch. Skypods се нископрофилни роботи кои можат да носат стандардизирана кутија и да ја донесат до човечки оператор. Нивната предност е во тоа што не се движат само на рамни површини, туку може да одат горе и долу по полиците и да собираат кутии. За своето креативно решение, коешто го заменува …

Прочитај повеќе

Firefly – паметни блутут слушалки со напредни карактеристики

Firefly – паметни блутут слушалки со напредни карактеристики

Firefly се блутут слушалки кои со 10 минути полнење може активно да се користат 2 часа, а со 30 минути полнење, нивната батерија трае и по 4 часа. Овие слушалки се погодни за луѓе кои возат велосипед или трчаат, бидејки ги пропуштаат надворешните звуци, како свирење на коли и сл. Компатибилни се и со Siri и Google Assistant, па само со еден допир корисникот може да добие информација за времето или информација која му е потребна …

Прочитај повеќе

Fuzl – гарнитура која се склопува без алат

Fuzl – гарнитура која се склопува без алат

Fuzl е дрвена гарнитура која се склупува без алат, и може да се монтира за неколку минути. Колекцијата на Fuzl има повеќе парчиња гарнитура коишто се направени од дрво и се склопуваат на таков начин, што се претвараат во стол, маса, дури и клуб масичка која, пак, може да се расклопи и во работна маса со опција и за прилагодување на висината. Секое парче од оваа гарнитура се монтира со метални држачи кои ја држат …

Прочитај повеќе

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Тројца дипломци во Франција креираа специјална техника кадешто со помош на виртуална реалност на пациентите им се овозможува да се релаксираат, и без медикаменти да им се зголеми толеранцијата на болки. Овој метод е впрочем класично одвлекување на вниманието, со што на пациентот му се дава опција  да оди на тури, или во интерактивен режим да свири или да слика, сè со цел да се намали вознимереноста и стравот од престојната интеревнција. Методот функционира на тој …

Прочитај повеќе

ZenTowel – пешкир за осетлива кожа

ZenTowel – пешкир за осетлива кожа

ZenTowel е идеален пешкир чувствителна кожа. Тој е супер апсорбирачки и е мек на допир, а е изработен од 100% органски памук со потекло од западна Турција. Пешкирот моментално е достапен во 3 бои, сива, бела и кремаста. Обичните пешкири најчесто многу бавно се сушат, а мократа ткаенина е идеална за развивање на бактерии, затоа ZenTowel е пешкир кој е дизајниран да се суши навистина брзо, а со тоа го спречува развивањето на бактерии. Производот …

Прочитај повеќе

FOCI – уред што помага да останете концентрирани

FOCI – уред што помага да останете концентрирани

При опаѓање на концентрацијата, уредот веднаш вибрира и испраќа нотификација преку апликацијата која е дизајнирана за него. Обично луѓето губат концетрација на секои 3 минути, односно, вкупно 31 ден во годината.

Прочитај повеќе

KeyWe – најпаметната брава досега

KeyWe – најпаметната брава досега

  KeyWe е паметна брава, која се отклчува на добир и се заклучува автоматски кога корисникот ќе влезе во својот дом. Оваа брава може да запамети дури 20 различни пинови, односно, секој член на домот може да си има свој посебен пин. KeyWe има три опции за отклучување, со телефонот, со стандарден клуч и со картица. Сите функции на оваа паметна брава може да се подесуваат и изменуваат преку апликацијата направена за неа. Исто така …

Прочитај повеќе

Atom – најмалиот телефон со 4G технологија

Atom – најмалиот телефон со 4G технологија

Телефонот има 4 GB рам и 64 GB внатрешна меморија, а има Android 8.1 Oreo оперативен систем.

Прочитај повеќе

LEMURO – леќи што го претвораат телефонот во камера

LEMURO – леќи што го претвораат телефонот во камера

Леќата се прикачува на самата маска на телефонот, којашто е достапна во 5 бои, сјајна црвена, кафена, црна, портокалова и сјајно црна.

Прочитај повеќе

ONYXX – безжичен полнач отпорен на вода и прашина

ONYXX  – безжичен полнач отпорен на вода и прашина

На Onyxx може да се поврзат и полнат 2 уреди симултано, еден со кабел, а еден бежично.

Прочитај повеќе

Dandеlion Air – систем за греење ладење што користи енергија од земјата

Dandеlion Air – систем за греење ладење што користи енергија од земјата

Се очекува сопственикот на домот со овој систем да заштеди 20% годишно на трошоци за греење и ладење

Прочитај повеќе

Горе