Walmart воведува шопинг во виртуелна соба

Walmart воведува шопинг во виртуелна соба

Различните производи од национални брендови и производите на Walmart се означени со жолта точка. Кога корисникот ќе помине со маусот над неа може да види за што станува збор, а линкот носи директно до страницата на производот.

Прочитај повеќе

ARIA – блутут слушалки отпорни на вода и прашина

ARIA – блутут слушалки отпорни на вода и прашина

Нема потреба за поврзување со телефон на секое вклучување, слушалките автоматски се конектираат со телефонот или таблетот кога веќе еднаш биле поврзани.

Прочитај повеќе

Apple и Samsung после 7 години ја завршија борбата за патенти

Apple и Samsung после 7 години ја завршија борбата за патенти

Договорот доаѓа откако на Samsung судски му беше наредено да му исплати на Apple $539 милиони долари како оштета за копирање на карактеристики на оригиналниот iPhone.

Прочитај повеќе

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Главната предност на овој софтвер е што не се потпира на системот речник, односно на ограничен број на зборови, туку зборовите ги набљудува како звучни синали, ги разделува и претвара во пишан текст.

Прочитај повеќе

Insait Joy – паметна фудбалска топка

Insait Joy – паметна фудбалска топка

Топката доаѓа во две големини, 4-ка и 5-ка, со тоа што 4-ката е наменета за децата, а другата за возрасните и професионалците.

Прочитај повеќе

Facebook издаде печатено списание наречено Grow

Facebook издаде печатено списание наречено Grow

Според Facebook Grow е маркетинг програма којашто е зачната пред три и пол години на мал настан во англиските села. Нејзина цел е да им се помогне на бизнис лидерите да бидат во тренд со создавање и уредување на модерни содржини и искуства.

Прочитај повеќе

Германската банка Commerzbank ќе користи роботи за пишување на аналитички извештаи

Германската банка Commerzbank ќе користи роботи за пишување на аналитички извештаи

Според информациите од Commerzbank оваа технологија е веќе доволно напредна за да обезбеди околу 75% од она што ќе го направи аналитичарот за човечки капитал при пишувањето на непосреден извештај за кварталните приходи.

Прочитај повеќе

Картичките со пин кодови ќе бидат заменети со биометриски

Картичките со пин кодови ќе бидат заменети со биометриски

Новите биометриски картички ќе функционираат на принцип на отисок од прст, благодарение на вградената технологија за скенирање на отпечатоци.

Прочитај повеќе

Новата технологија на Volvo ќе овозможи возилото да се управува и спиејќи

Новата технологија на Volvo ќе овозможи возилото да се управува и спиејќи

Volvo има нова цел со својот популарен XC90 теренец, односно шведската компанија сака да го унапреди полуавтоматски процес на возење со воведување на четврто ниво на технологијата за автономно возење, пишува Engadget. Така XC90 ќе може самостојно да вози дури и додека патниците спијат, на ограничен број патишта и благодарение на технологијата Highway Assist. Инаку оваа автопилотската функција е достапна и во моменталните модели на шведскиот теренец. Автомобилите ќе користат информации од сателитите за навигација, …

Прочитај повеќе

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Во светот на дизајнот и технологијата професионалците разговараат како луѓето ќе се пренесуваат од точка А до точка Б, пишува Design Boom. Додека во технолошкиот свет наголемо се зборува за автономни автомобили или hyperloop системот на Тесла, вертикалната инфраструктура речиси и не добива многу внимание. Сепак, една лондонската фирма, PLP, истражува како облакодерите и технологијата која ги дефинира нив, може да се подобри и да донесе промени и поголема ефикасност. Оттука PLP понуди нов начин …

Прочитај повеќе

Lenovo најави лаптоп со 128 гигабајти RAM меморија

Lenovo најави лаптоп со 128 гигабајти RAM меморија

Lenovo најавува вистинска иновација кога станува збор за моќни преносни компјутери, пишува The Verge. ThinkPad P52 кој треба да се појави на пазарот до крајот на месецов ќе има 128 гигабајти RAM меморија, како и голем простор за складирање на податоци до 6 терабајти (PCIe SSD). Понатаму во овој модел ќе биде вграден процесор од осмата генерација на Intel, а согласно своите потреби, купувачите ќе може да изберат помеѓу шестјадрените Core и Xeon. Графичкиот дел …

Прочитај повеќе

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Компанијата Circular Systems S.P.C која се бави со научно истражуавње на материјалите создаде нова технологија со којашто отпадот од храна го претвара во природни влакна, од кои подоцна се произведуваат материјали за изработка на облека, пишува Inhabitat. Agraloop Bio Refinery технологијата користи отпад каков што е кора од банана, лисја од ананас и стебленца од коноп и преку систем на регенерација којшто се потпира на растителна хемија и енергија генерирана од самите растенија, ги надградува …

Прочитај повеќе

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Градот Чикаго ја одбра Boring Company на Илон Маск за да го изгради футуристичкиот транспортен линк кој ќе ги поврзува центарот на градот и аеродромот, пишува CNN. Системот за транспорт кој впрочем ќе е и јавен, се нарекува Chicago Express Loop и ќе ги пренесува патниците со возила на батерии и низ тунели со брзина од 240 километри  на час. Возилата ќе возат на релација од центарот на Чикаго до меѓународниот аеродром O’Hare. Времетраењето на транспортот …

Прочитај повеќе

Google Translate се надградува со вештачка интелегенција

Google Translate се надградува со вештачка интелегенција

Апликациите Google Translate за Android и iOS добиваат поддршка за преводи офлајн со помош на вештачка интелегенција, пишува Engadget. Тоа треба да овозможи попрецизен превод, особено во ситуации кога немате пристап на интернет. Во првата фаза поддршката ќе биде достапна за 58 јазици, вклучувајќи поголем број на европски јазици, но и индиски, арапски, јапонски и кинески. И покрај подобрената верзија, аплкацијата ќе зазема само 30-40 мегабајти повеќе меморија, а ќе може да ја косристат и …

Прочитај повеќе

Нова Facebook алатка за пријава на нeодговорните огласувачи

Нова Facebook алатка за пријава на нeодговорните огласувачи

Facebook воведува алатка со која им овозможува на корисниците да ги рецензираат рекламите кои ги прегледуваат, со можност и за забрана на огласувачите кои добиле најмногу негативни повратни информации, пишува Reuters. Овој потег е насочен кон справување со бизниси чии реклами ги заведуваат корисниците да купуваат производи со низок квалитет или услуги на фирми кои не испорачуваат производи во наведеното време за испорака. Корисниците на социјалната мрежа ќе може да остават повратни информации за прегледаните …

Прочитај повеќе

Најголемата соларна електрана во светот, вредна 9 милијарди долари

Најголемата соларна електрана во светот, вредна 9 милијарди долари

Мароко е на чекор до комплетирање на најголемата соларна електрана на светот, комплексот Noor, кој во најголем дел е веќе изграден во мароканската пустина, недалеку од градот Уарзазате, пишува CNN. Првата фаза, Noor 1, е во погон од февруари 2016 година, додека другите две фази се во завршна етапа и би требало да започнат со работа до крајот на годината. Целта на овој проект е до 2020 година, 42% од вкупната побарувачка на енергија во Мароко …

Прочитај повеќе

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Тројца дипломци во Франција креираа специјална техника кадешто со помош на виртуална реалност на пациентите им се овозможува да се релаксираат, и без медикаменти да им се зголеми толеранцијата на болки. Овој метод е впрочем класично одвлекување на вниманието, со што на пациентот му се дава опција  да оди на тури, или во интерактивен режим да свири или да слика, сè со цел да се намали вознимереноста и стравот од престојната интеревнција. Методот функционира на тој …

Прочитај повеќе

Канадска компанија разви шест пати поефтина технологија за намалување на стакленичките гасови

Канадска компанија разви шест пати поефтина технологија за намалување на стакленичките гасови

Carbon Engineering, компанија со седиште во канадската провинција, Британска Колумбија, и која има финансиска поддршка од Бил Гејтс, објави рецензирана студија која демонстрира технологија за справување со јаглеродниот диоксид од атмосферата за помалку од 100 долари по тон, пишува Inhabitat. Оваа цена е значително пониска од моменталните решенија кои може да достигнат и до 600 долари по тон. Наместо складирање на заробениот јаглерод, Carbon Engineering го користи за да создаде синтетичко гориво со водород, кој …

Прочитај повеќе

Asus дизајнираше лаптоп со смартфон наместо традиционалниот touchpad

Asus дизајнираше лаптоп со смартфон наместо традиционалниот touchpad

Екранот е со големина од 5.5 инчи и резолуција од 1920 x 1080, па така дизајнираниот ScreenPad може да се претвори во стартувач на апликации, калкулатор, календар или нумеричка тастатура. 

Прочитај повеќе

Atom – најмалиот телефон со 4G технологија

Atom – најмалиот телефон со 4G технологија

Телефонот има 4 GB рам и 64 GB внатрешна меморија, а има Android 8.1 Oreo оперативен систем.

Прочитај повеќе

Кинеска компанија ќе доставува храна со дронови

Кинеска компанија ќе доставува храна со дронови

Испораката на храна со дрон нема дополнително да се наплаќа, а дроновите ќе може да пренесуваат оброк со тежина до 6 килограми и со брзина од 20 км/ч.

Прочитај повеќе

Десет најдобри смартфони за 2018 година

Десет најдобри смартфони за 2018 година

Листата на десетте најдобри смартфони за 2018 изгледа вака

Прочитај повеќе

Dandеlion Air – систем за греење ладење што користи енергија од земјата

Dandеlion Air – систем за греење ладење што користи енергија од земјата

Се очекува сопственикот на домот со овој систем да заштеди 20% годишно на трошоци за греење и ладење

Прочитај повеќе

Девет големи технолошки предвидувања за 2018

Девет големи технолошки предвидувања за 2018

Смартфоните станаа вообичаен уред за купување, а дигиталните платформи сè повеќе го менуваат првобитниот изглед и функција на телевизорот.

Прочитај повеќе

Горе