Како стресот да го сведете на минимум

Како стресот да го сведете на минимум

Ако си замислувате разни сценарија, коишто всушност и не се случиле, дополнително си ја влошувате ситуацијата и придонесувате за поголема анксиозност.

Прочитај повеќе

Доверба

Доверба

Довербата е основа за безбедно и продуктивно опкружување, како дома, така и на работа и има моќ да промени многу работи.

Прочитај повеќе

Шведска: Вработен може да добие одмор за да почне сопствен бизнис

Шведска: Вработен може да добие одмор за да почне сопствен бизнис

Во овие права може да уживаат сите што работат со полно работно време во период од најмалку шест месеци.

Прочитај повеќе

(Фото) Brawn & Bread – мелница и пекара на “човечки погон“

(Фото) Brawn & Bread – мелница и пекара на “човечки погон“

Пекарата дневно произведува леб за 150 кампери и останатиот персонал во кампот.

Прочитај повеќе

Lidl ќе отвори најмалку пет маркети оваа година во Бугарија

Lidl ќе отвори најмалку пет маркети оваа година во Бугарија

Во Бугарија започна со работа во 2010 година, а денес има 94 продавници во 46 градови во земјата и вработува речиси 2.700 лица.

Прочитај повеќе

Повик за учество во едукативна и развојна програма за основање нови социјални претпријатија и јакнење на новоформирани

Повик за учество во едукативна и развојна програма за основање нови социјални претпријатија и јакнење на новоформирани

Целта на проектот е зајакнување на социјалните претпријатија во прекуграничниот регион преку поддршка за формирање нови, зацврстување на нивните капацитети, но и на капацитетите на веќе постоечките.

Прочитај повеќе

A380 на Airbus оди во историјата

A380 на Airbus оди во историјата

Airbus досега има испорачано само 234 од планираните 1.200 вакви авиони кога за прв пат го престави гигантскиот A380, пред 14 години.

Прочитај повеќе

Паметен кревет на Ford го “двои“ просторот за спиење

Паметен кревет на Ford го “двои“ просторот за спиење

Креветот е само прототип и дел од серијата за иновации на производителот наречена Ford Interventions.

Прочитај повеќе

Како да покажете дека имате лидерски потенцијал кога не сте на менаџерска позиција

Како да покажете дека имате лидерски потенцијал кога не сте на менаџерска позиција

Вклучете се во проекти надвор од вашите задачи, преземете инцијатива и предложувајте решенија. На тој начин вие веќе ќе делувате како лидер.

Прочитај повеќе

Белград добива модерен шопинг центар, вреден 100 милиони евра

Белград добива модерен шопинг центар, вреден 100 милиони евра

Новиот шпопинг центар ќе им понуди на гостите и кино, супермаркет и богат гастрономски избор со кафетерии и ресторани.

Прочитај повеќе

Кои од овие одлики на успешните луѓе ги имате вие

Кои од овие одлики на успешните луѓе ги имате вие

Секоја среќна и успешна личност има некоја своја специфична харизма. Меѓутоа многу одлики на луѓето што знаат што сакаат се исти.

Прочитај повеќе

IKEA ќе го “оживее“ стариот мебел во чест на 75 годишнината од постоењето

IKEA ќе го “оживее“ стариот мебел во чест на 75 годишнината од постоењето

Старо-новата колекција е насловена како Gratulera, а ќе содржи реинтерпретација на некои од најпознатите парчиња на IKEA од ламби до кујнски сетови, а меѓу нив ќе се најде и првиот Klippan кауч и ретро фотелјата Ekenäset.

Прочитај повеќе

Романија во топ 10-те европски земји по раст на стартапите

Романија во топ 10-те европски земји по раст на стартапите

Анкетата рангира 30 земји врз основа на тоа колку нови бизниси се регистрирани помеѓу 2013 и 2017 година и кои се најпопуларните индустрии во секоја земја.

Прочитај повеќе

Лоши навики што ја намалуваат интелигенцијата

Лоши навики што ја намалуваат интелигенцијата

Но, вистината е дека кога ќе ја прераскажуваме приказната одново и одново, стануваме сѐ пофрустрирани, а тоа ни ја одзема енергијата и нѐ спречува да работиме и да размислуваме.

Прочитај повеќе

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Во него има вградени специјални Intel RealSense сензори коишто “длабински“ ги скенираат предметите во три димензии.

Прочитај повеќе

Audi и Ericsson тестираат 5G технологија во автомобилската индустрија

Audi и Ericsson тестираат 5G технологија во автомобилската индустрија

Во првата фаза од проектот Audi и Ericsson ја тестираат 5G мрежата на апликација којашто ja координира работата на роботот при составување на делови од возилото

Прочитај повеќе

CEED Македонија и WorldChicago организираат бизнис самит Doing Business in Data-Driven Society

CEED Македонија и WorldChicago организираат бизнис самит Doing Business in Data-Driven Society

На настанот ќе се дискутира за тоа како бизнисите можат да го подобрат нивниот начин на работење преку користење и менаџирање на податоците на најдобрите можни начини.

Прочитај повеќе

Go Sling Pro – мини торба за патување “отпорна“ на крадци

Go Sling Pro – мини торба за патување “отпорна“ на крадци

Изработена е од ултра цврст материјал, наречен Кевлар, којшто е пет пати посилен од челик.

Прочитај повеќе

Германскиот гигант Leoni ја отвара својата четврта фабрика во Србија

Германскиот гигант Leoni ја отвара својата четврта фабрика во Србија

Според најавите, во својата четврта фабрика во Србија германската компанија има намера да вложи повеќе од 60 милиона евра.

Прочитај повеќе

Неколку психолошки трикови корисни за секоја ситуација

Неколку психолошки трикови корисни за секоја ситуација

Повеќето луѓе не успеваат да ја препознаат разликата помеѓу генијалноста и самодовербата. Ако изгледате како да знаете што правите, луѓето ќе имаат тенденција да се соберат околу вас.

Прочитај повеќе

Што е платен промет?

Што е платен промет?

Во платниот промет, банките ги снабдуваат луѓето и претпријатијата со готови пари, издаваат чекови и ги обработуваат плаќањата, извршени со нив и вршат електронски пренос на парите меѓу сметките на населението и правните лица.

Прочитај повеќе

Еуросупер БС-95 поскапува за половина денар, останатите горива со непроменета цена

Еуросупер БС-95 поскапува за половина денар, останатите горива со непроменета цена

Цената на ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе изнесува 73,00 ден/лит, дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) ќе чини 62,50 ден/лит, додека Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по цена од 51,50 ден/лит.

Прочитај повеќе

Starbucks ќе овозможи плаќање со криптовалути

Starbucks ќе овозможи плаќање со криптовалути

Како што велат од компанијата овој чекор е само уште еден обид да се биде иновативен и да им се понуди на клиентите поширок спектар на услуги при плаќање.

Прочитај повеќе

Турскиот извоз достигна 14 милијарди долари во јули

Турскиот извоз достигна 14 милијарди долари во јули

Од јануари до јули, врвниот извозен пазар за турските производи бил Германија со 9,36 милијарди долари, што претставува 9,98% од вкупниот извоз оваа година.

Прочитај повеќе

Горе