Кои се петте најштетни смартфони по здравјето на луѓето

Кои се петте најштетни смартфони по здравјето на луѓето

Доколку мобилниот ви покажува послаб сигнал, тоа значи дека радијацијата е поголема.

Прочитај повеќе

Што е проценка на ризик на работно место?

Што е проценка на ризик на работно место?

Проценката се прави врз основа на претходна анализа којашто го зема предвид видот на можната повреда (лесна, тешка, смртна).

Прочитај повеќе

Воздушно перниче што ги штити колковите

Воздушно перниче што ги штити колковите

Кога ќе детектира пад воздушното перниче се активира во рок од 80 милисекунди со што колкот на корисникот е заштитен пред телото да ја допре земјата.

Прочитај повеќе

SkinScanner, скенер што детектира проблеми на кожата

SkinScanner, скенер што детектира проблеми на кожата

Скенерот безжично се синхронизира со мобилна апликација, наречена Skin360 којашто дава информации и совети за подобрување на здравјето на кожата.

Прочитај повеќе

Јапонска болница ќе користи роботи што ќе работат ноќна смена

Јапонска болница ќе користи роботи што ќе работат ноќна смена

Роботите ќе се користат во ноќна смена кога има помалку луѓе низ болничките ходници за да пренесуваат лекови и примероци за тестирање на различни катови во болницата.

Прочитај повеќе

Паметна четка за заби што детектира срцеви заболувања

Паметна четка за заби што детектира срцеви заболувања

Од тимот веруваат дека доколку нивниот изум успее, употребата на паметна четка за заби ќе стане рутински метод преку кој ќе можат да се добијат важни информации за здравствената состојба.

Прочитај повеќе

Најчести митови за здравјето (2)

Најчести митови за здравјето (2)

Седењето во исправена положба подолго време исто така предизвикува болка како и неправилното седење.

Прочитај повеќе

SoaPen: Сапун во форма на пенкало за забавно миење на рацете кај децата

SoaPen: Сапун во форма на пенкало за забавно миење на рацете кај децата

Овој сапун е уникатен по тоа што го има во различни бои, а децата со него може да си шараат по рачињата. Потоа, сè што треба да направат е да ги стават рачињата под млаз со вода и да мијат од 20 до 40 секунди.

Прочитај повеќе

Како да разликувате алергија од настинка

Како да разликувате алергија од настинка

Настинката трае од три до 14 дена, додека алергијата може да трае и со месеци, односно колку долго ќе бидете во контакт со алергенот.

Прочитај повеќе

Таблет прикажува какви би биле забите на пациентите

Таблет прикажува какви би биле забите на пациентите

Станува збор за таблет со интегриран скенер што го скенира лицето на пациентот и само неколку секунди подоцна прикажува како би изгледале неговите нови заби.

Прочитај повеќе

Мал сензор ја прикажува здравствената состојба на пациентот

Мал сензор ја прикажува здравствената состојба на пациентот

Предноста на овој уред е тоа што е ултра лесен и речиси незабележителен за носење.

Прочитај повеќе

Melanoma check – хрватска апликација за проверка на сомнителни бенки

Melanoma check – хрватска апликација за проверка на сомнителни бенки

Нивната цел е да направат едноставна и лесно достапна мобилна апликација којашто на основа на една слика може да направи проверка на бенката, односно нејзината малигност и да препорача посета на лекар.

Прочитај повеќе

Мени што ги смирува анксиозните патници во авионите

Мени што ги смирува анксиозните патници во авионите

Креатор на менито е професор Чарлс Спенс од Оксфорд, а вклучува сладолед од ехинацеа и ликер, зелен чај, колач од лаванда и протеински десерти со умами вкус.

Прочитај повеќе

Уред што телефонот го претвора во лабораторија

Уред што телефонот го претвора во лабораторија

Ваквиот здравствен уред би бил од големо значење за луѓето кои живеат во недоволно развиени делови каде здравствените установи се недостапни или стотици километри оддалечени и за оние со ограничено движење и не може да појдат до најблиската лабораторија.

Прочитај повеќе

Фластери би можеле да ги заменат инјекциите

Фластери би можеле да ги заменат инјекциите

Овие иновативни фластери, коишто поминаа повеќе тестови за безбедност, би можеле да го олеснат ставањето на инјекции и тој процес да го направат безболен и едноставен.

Прочитај повеќе

Освежување со природен сок од нане

Освежување со природен сок од нане

Во традиционалната медицина се користи како природен лек против дигестивни тегоби, болки во желудникот, подуеност и грчеви во стомакот.

Прочитај повеќе

Кога компјутерот ќе ни го замати видот

Кога компјутерот ќе ни го замати видот

Синдромот на компјутерски вид се дефинира како напрегнување на очите, серија на едноставни проблеми со очите и видот, поврзани со честата и подолготрајна употреба на компјутер.

Прочитај повеќе

Што се случува во телото при дехидратација?

Што се случува во телото при дехидратација?

Дехидрацијата е процес што се разликува од личност до личност и зависи од многу фактори (колку сте активни, надворешната температура, колку се потите…).

Прочитај повеќе

Study Watch, часовник за следење на здравјето

Study Watch, часовник за следење на здравјето

Дизајниран е за мерење на релевантни сигнали за истражување на кардиоваскуларни проблеми, отежнато движење и други здравствени проблеми.

Прочитај повеќе

Јајцето како суперхрана

Јајцето како суперхрана

Белката на јацето содржи околу 90% вода, а преостанатиот дел ја сочинуваат приближно 40 различни видови протеини. Едно јајце содржи протеини колку 30 грама месо.

Прочитај повеќе

Како бојата на чинијата влијае врз апетитот

Како бојата на чинијата влијае врз апетитот

Треба да има контраст помеѓу бојата на храната и бојата на чинијата во која се служи.

Прочитај повеќе

Како повторно да заспиете откако ќе се разбудите среде ноќ

Како повторно да заспиете откако ќе се разбудите среде ноќ

Постојат две работи што никогаш не би требало да ги направите ако одеднаш се разбудите сред ноќ и сакате повторно да заспиете.

Прочитај повеќе

Lifelog, апликација што брои калории

Lifelog, апликација што брои калории

Корисникот треба да ја фотографира чинијата со храна, а апликацијата ќе пресмета колку калории ќе внесе со тој оброк.

Прочитај повеќе

Салеп – топол напиток за студените зимски денови

Салеп – топол напиток за студените зимски денови

Салепот се подготвува во топла вода или млеко, а откако ќе се свари се служи со цимет или ѓумбир.

Прочитај повеќе

Горе