Petra Diamonds продаде 425 каратен дијамант за 15 милиони долари

Petra Diamonds продаде 425 каратен дијамант за 15 милиони долари

Исклучителниот бел дијамант тип IIa беше пронајден во март во рудникот Кулинан којшто се наоѓа во Јужна Африка.

Прочитај повеќе

Innovation – ултра луксузна јахта што ќе плови до сите седум континенти

Innovation – ултра луксузна јахта што ќе плови до сите седум континенти

Планирано е Innovation да застане на 200 пристаништа во вкупно 49 земји.

Прочитај повеќе

Прирачникот за првиот лет на Месечината се проценува на вредност од 9 милиони долари

Прирачникот за првиот лет на Месечината се проценува на вредност од 9 милиони долари

Покрај техничките податоци прирачникот вклучува и цртежи и речиси 150 забелешки запишани во реално време од страна на Армстронг и Олдрин.

Прочитај повеќе

Heated Razor – луксузен брич од Gillette што се загрева до 50 степени

Heated Razor – луксузен брич од Gillette што се загрева до 50 степени

Производ е една од заложбите на компанијата да покаже дека е ориентирана кон иновации и последни технологии.

Прочитај повеќе

Essencia – унгарско “кралско“ вино од 40.000 долари

Essencia – унгарско “кралско“ вино од 40.000 долари

Во продажба се пуштени само 18 шишиња од ексклузивниот пијалак.

Прочитај повеќе

Empathy Suite – најскапиот хотелски апартман во светот

Empathy Suite – најскапиот хотелски апартман во светот

Апартманот се протега на два ката, а пакетот вклучува џакузи со поглед на градот, 24-часовна батлер услуга и автомобил со шофер, вип пристап до дневни и ноќни клубови и 10.000 долари бонус на кредитната картичка од корисникот.

Прочитај повеќе

Приватна колекција на ретки вина продадена за 29,8 милиони долари

Приватна колекција на ретки вина продадена за 29,8 милиони долари

Првично колекцијата беше проценета на 26 милиони долари, но истата се продаде за речиси четири милиони повеќе.

Прочитај повеќе

Hermès – луксузна семејна империја што го освои светот

Hermès – луксузна семејна империја што го освои светот

Најголем успех империјата доживува под раководството на Жан Луис Дума, синот на Роберт Дума, кој ја наследува компанијата во 1978 година.

Прочитај повеќе

Bugatti го сруши рекордот на најскапо продаден нов автомобил

Bugatti го сруши рекордот на најскапо продаден нов автомобил

Автомобилот уште пред да биде покажан на посетителите е продаден за неверојатни 16,7 милиони евра, што е рекорд за нов автомобил.

Прочитај повеќе

Во Русија пронајден дијамант од скоро 100 карати

Во Русија пронајден дијамант од скоро 100 карати

Во руското наоѓалиште Јакутија неодамна е пронајден дијамант со вредност од скоро 100 карати

Прочитај повеќе

Хотел во Бали воведе забрана за мобилни телефони покрај својот базен

Хотел во Бали воведе забрана за мобилни телефони покрај својот базен

Од хотелот велат дека доколку некој сака да го посети базенот River Pool, ќе се “прости“ од телефонски повици, пораки, сурфање на интернет и фотографирање од девет до пет часот во текот на денот.

Прочитај повеќе

Фото: Туристичката атракција во Кина, Shanghai Wonderland, ги отвори вратите за јавноста

Фото: Туристичката атракција во Кина, Shanghai Wonderland, ги отвори вратите за јавноста

Изградбата чинеше 287,9 милиони долари, а цените за ноќевање се движат од 489 до 546 долари.

Прочитај повеќе

Нов рекорд: Уметничка слика од Хокни продадена за 90 милиони долари

Нов рекорд: Уметничка слика од Хокни продадена за 90 милиони долари

Ремек делото на Хокни е од 1972 година и ги спојува двата најпознати мотиви од уметникот – базенот и двојниот портрет.

Прочитај повеќе

Моторизираната количка на Стивен Хокинг продадена на аукција за 393.000 долари

Моторизираната количка на Стивен Хокинг продадена на аукција за 393.000 долари

Собраните пари до количката ќе одат во две добротворните организации Фондацијата Стивен Хокинг и Асоцијацијата за моторно невронски заболувања.

Прочитај повеќе

Новиот луксузен часовник на Hublot може да се купи само со биткоин

Новиот луксузен часовник на Hublot може да се купи само со биткоин

Hublot на внатрешноста на часовникот ќе ја изгравира трансакцијата со биткоин, откако истата ќе биде направена, што значи дека секој купувач ќе има уникатен часовник. 

Прочитај повеќе

eBay ќе ја проверува автентичноста на луксузните часовници

eBay ќе ја проверува автентичноста на луксузните часовници

Првичната селекција ќе вклучува околу 7.000 нови и користени часовници чиишто цени ќе се движат од  500 до речиси 50.000 долари и ќе доаѓаат преку најдобрите продавачи на eBay.

Прочитај повеќе

Burberry уништил облека и козметика вредна 37,2 милиони долари

Burberry уништил облека и козметика вредна 37,2 милиони долари

Во последните пет години Burberry уништил облека и останати свои производи во вредност од 115 милиони долари, а бројката се зголемува од година во година.

Прочитај повеќе

Британски HAV ја претстави луксузната верзија на авионите Airlander 10

Британски HAV ја претстави луксузната верзија на авионите Airlander 10

Airlander 10 во моментов се смета за најголем авион во светот. Има четири дизел-мотори со турбокомпресор и користи аеродинамичен лифт како конвенционалниот авион со фиксни крила за полетување, а во воздух се одржува благоадарение на хелиумот.

Прочитај повеќе

Гости од кралската свадба ги продаваат торбичките со подароци за 10.000 долари

Гости од кралската свадба ги продаваат торбичките со подароци за 10.000 долари

Торбичките беа во кафеаво-сина комбинација и содржеа кутија со колачи, свадбената програма, голема чоколадна монета, магнет за на фрижидер, шише вода и ваучер со 20% попуст во продавницата за подароци на замокот во Виндзор.

Прочитај повеќе

Историскиот брод QE2 стана пловечки хотел во Дубаи

Историскиот брод QE2 стана пловечки хотел во Дубаи

По четири децении британскиот QE2 беше купен од Дубаи и остана на пристаништето во градот речиси 10 години.

Прочитај повеќе

Златни реплики од дланките на Нелсон Мендела продадени за 10 милиони во биткоини

Златни реплики од дланките на Нелсон Мендела продадени за 10 милиони во биткоини

Дланките тежат околу 9 килограми и се дел од колекцијата што го обележува времето на Мендела поминато во затворот на островот Робен.

Прочитај повеќе

Слаткар од Португалија ја креираше најскапата чоколада во светот

Слаткар од Португалија ја креираше најскапата чоколада во светот

Лимитираната колекција содржи 1.000 бонбони по цена од 7.728 евра од парче.

Прочитај повеќе

Петтиот најголем дијамант во светот продаден за 40 милиони долари

Петтиот најголем дијамант во светот продаден за 40 милиони долари

Дијамантот наречен Lesotho Legend беше пронајден од водечката компанија за производство, Gem Diamonds во нивниот рудник во Лесото на почетокот на годинава.

Прочитај повеќе

Виолината на Ајнштајн продадена на аукција за 516.500 долари

Виолината на Ајнштајн продадена на аукција за 516.500 долари

Виолината била направена во Пенсилванија од страна на Оскар Штегер со посвета “најголемиот научник во светот” напишана на налепница во нејзината внатрешност.

Прочитај повеќе

Горе