samsung-logo-fb-1-580x580

Фото: Facebook

Јужнокорејската компанија Samsung патентираше роло OLED дисплеј што има и сензор за отпечаток на прсти, пишува Letsgodigital.

Флексибилниот роло екран ќе може да се свитка во ролна откако корисникот ќе престане да го користи. Изминатите години беа претставени неколку различни патенти од овој тип, а појавувањето на пазарот на ваквите производи ќе почека неколку години.

Philips уште во 2005 година прикажа ваков концепт, а LG го претстави 18 -инчниот роло екран со дебелина од само еден милиметар во 2016 година.