Volkswagen испиша историја: Електричниот I.D.R го сруши рекордот на Pikes Peak

Volkswagen испиша историја:  Електричниот I.D.R го сруши рекордот на Pikes Peak

Одличниот автомобил на Volkswagen го сруши севкупниот рекорд кој го постави неколкукратниот рели шампион Себастијан Лоеб со Peugeot 208 T16 во 2013, кој измесуваше 8:13:878.

Прочитај повеќе

Audi официјално го претстави A1 Sportback

Audi официјално го претстави A1 Sportback

Новиот Audi A1 ќе се продава како модел за 2019 година така што продажбата се очекува да започне кон крајот на оваа година.

Прочитај повеќе

Германска компанија гради фабрика за електрични возила во Србија

Германска компанија гради фабрика за електрични возила во Србија

Германската компанија ZF Friedrichshafen вчера во Панчево, Србија, започна со изградба на фабрика за производство на погонски систем за електрични возлила пишува Biznis Info. Инвестицијата ќе биде околу 160 милиони евра, а планирано е да се вработат 1.000 луѓе. Првата фаза од инвестицијата треба да се реализира до 2021 година и опфаќа изградба на објект со површина од 25.000 квадратни метри на 10,8 хектари земјиште и отварање на 540 работни места. Додека, пак, во втората фаза …

Прочитај повеќе

Новата технологија на Volvo ќе овозможи возилото да се управува и спиејќи

Новата технологија на Volvo ќе овозможи возилото да се управува и спиејќи

Volvo има нова цел со својот популарен XC90 теренец, односно шведската компанија сака да го унапреди полуавтоматски процес на возење со воведување на четврто ниво на технологијата за автономно возење, пишува Engadget. Така XC90 ќе може самостојно да вози дури и додека патниците спијат, на ограничен број патишта и благодарение на технологијата Highway Assist. Инаку оваа автопилотската функција е достапна и во моменталните модели на шведскиот теренец. Автомобилите ќе користат информации од сателитите за навигација, …

Прочитај повеќе

Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон

Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR со стартен број 92, го заврши 86-тото издание на Ле Манс 24 часа на првото место по изминати 344 круга. Возачкото трио Кевин Естре (Франција), Лоренс Вантор (Белгија) и Михаел Кристенсен (Данска) беа на водечката позиција речиси за целото времетраење на 13.626 километри долгата тркачка патека. Ова беше победа број …

Прочитај повеќе

Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche

Taycan е првиот целосно електричен спортски автомобил на Porsche

Иднината на електричната мобилност е уште еден чекор поблизу. Сериското производство на првиот целосно електричен автомобил на Porsche ќе започне следната година. Концептот Mission E сега го доби своето име и ќе биде познат како Taycan. Името може грубо да се преведе како “жив млад коњ”, што се однесува на логото на Porsche каде се наоѓа коњ во скок уште од 1952 година. “Нашиот прв целосно електричен спортски автомобил е силен и сигурен. Тоа е …

Прочитај повеќе

Германски гигант отвара 2.500 работни места во Србија

Германски гигант отвара 2.500 работни места во Србија

Германската компанија Kromberg&Schubert отвара свој производствен погон во Србија, пишува Biznis Info. Фабриката е лоцирана во Крушевац, а ќе произведува кабли за автомобилската индустрија. Моментално во погонот се вработени 600 луѓе, додека до крајот на годинава планирано е да се вработат уште 200 работници. Се очекува до 2022 година, фабриката да проработи со полн капацитет, кој ќе вклучува 2.500 вработени. Според договорот потпишан уште во 2016 година, вкупната инвестиција за оваа фабрика изнесува 29 милиони …

Прочитај повеќе

Новиот лик во Q семејството – Audi Q8

Новиот лик во Q семејството – Audi Q8

Audi Q8 ја комбинира елеганцијата на луксуз во купе со четири врати со практична разновидност на голем SUV. Богатно опремен, сеопфатно поврзан и доволно моќен за авантурите надвор од патот, тој е сигурен придружник за бизнис и забава. Audi Q8 доаѓа на европскиот пазар во третиот квартал од 2018 година. Разновиден, спортски, елегантен: димензиски и просторен концепт Audi Q8 зрачи со спортска динамика и престиж како ниеден друг SUV од брендот со четирите прстени. Долг …

Прочитај повеќе

Dacia со рекордна продажба во Германија

Dacia со рекордна продажба во Германија

Романскиот производител на автомобили, Dacia, во мај годинава го оствари својот најдобар резултат на германскиот пазар досега, пишува Romania Insider.  Компанијата успеа да постигне 2.5% удел на пазарот со што го надмина дури и јапонскиот гигант Toyota – еден од најголемите светски производители. Германија го има најголемиот пазар на автомобили во Европа, и воедно е еден од најголемите кадешто Dacia ги пласира своите производи. Романската компанија во мај годинава продаде 7.515 автомобили во Германија, што …

Прочитај повеќе

SEAT спонзор на фудбалската репрезентација на Шпанија

SEAT спонзор на фудбалската репрезентација на Шпанија

SEAT го прави своето деби како партнер на шпанскиот национален фудбалски тим на 3 јуни на пријателскиот натпревар закажан против Швајцарија што се одржува во Виљареал.

Прочитај повеќе

Пет компании во проект за првиот турски автомобил

Пет компании во проект за првиот турски автомобил

Секоја од компаниите има удел од по 19% во проектор, а преостанатите 5% ќе бидат во сопственост на Сојузот на стопански комори и стокови берзи на Турција.

Прочитај повеќе

Бројот на електрични возила во светот достигна 3 милиони

Бројот на електрични возила во светот достигна 3 милиони

Истражувањата, развојот, политиките на поддршка, инвестициите во инфраструктурата резултираа со намалување на цената на батериите и оттука е се поголемата прифатеност на електричните возила.

Прочитај повеќе

Apple и Volkswagen ќе развиваат автономни автомобили

Apple и Volkswagen ќе развиваат автономни автомобили

Во 2016 година Apple доби дозвола за тестирање на автономни возила во Калифорнија, и за таа намена набави 55 теренски возила од моделот SUV, но Lexus не беше официјален партнер во проектот, па технолошкиот гигант преговараше со BMW, Mercedes, Nissan и McLaren, но безуспешно.

Прочитај повеќе

Pirelli ќе вработува по 50 лица месечно до крајот на годината во својот погон во Романија

Pirelli ќе вработува по 50 лица месечно до крајот на годината во својот погон во Романија

Pirelli во Романија ги проширува своите капацитети со нов производствен и уште еден магацински простор со вкупна површина од речиси шест хектари, па заради тоа кампањата за вработување е многу веројатно да продолжи и следната година.

Прочитај повеќе

Fiat Chrysler повлекува пет милиони возила

Fiat Chrysler повлекува пет милиони возила

Проблемот може да настане кога автомобилот забрзува по нагорнина, а е вклучен на опцијата автоматска контрола на брзината, соопштуваат од компанијата.

Прочитај повеќе

Хамбург ги забранува дизел возилата

Хамбург ги забранува дизел возилата

Некои автомобилски компании како што се BMW, Volkswagen и PSA веќе им понудија на сопствениците на дизел мотори во градовите каде што ќе бидат забранети да ги заменат со бензин мотори или Еуро 6 мотори.

Прочитај повеќе

Новиот Touareg – првиот модел на Volkswagen достапен со системот Night Vision

Новиот Touareg – првиот модел на Volkswagen достапен со системот Night Vision

Новиот систем за управување со четири тркала ни овозможува лесно маневрирање, а електрично управуваната задна оска се движи во зависност од ситуацијата и со тоа го олеснува возењето и паркирањето.

Прочитај повеќе

РСБСП продолжува со едукативната кампања Младост без лудост

РСБСП продолжува со едукативната кампања Младост без лудост

Возење под дејство на алкохол, употреба на психотропни супстанции, возење со брзина поголема од дозволената, како и отсуство на употреба сигуреносен појас и понатаму остануваат главни причини за сообраќајни незгоди во кои гинат млади луѓе.

Прочитај повеќе

Toyota, Hyundai, Ford најпродавани автомобили во Европа

Toyota, Hyundai, Ford најпродавани автомобили во Европа

Toyota и Hyndai објавија зголемување на продажбата за 20,3%, односно 15,3% додека продажбата на Ford порасна за 14%, а на Volkswagen Group  за 13,1%.

Прочитај повеќе

Романска Dacia со промет над 5 милијарди евра во 2017

Романска Dacia со промет над 5 милијарди евра во 2017

Извозот на компанијата којшто вклучува 92,6% од вкупната продажба исто така е зголемен за 10%.

Прочитај повеќе

Volkswagen ќе понуди електрифицирани верзии на сите свои модели

Volkswagen ќе понуди електрифицирани верзии на сите свои модели

Батеријата е снабдена со енергија за време на бројни операции, вклучувајќи рекуперација – т.е. кога возилото се забавува.

Прочитај повеќе

Kiwi 4 – паметен уред за автомобили што заштедува гориво и пари

Kiwi 4 – паметен уред за автомобили што заштедува гориво и пари

Kiwi 4 преку анализа на перформансите на автомобилот, како моќност, забрзување и слично, обезбедува информации за оптимален начин на возење со којшто корисникот би заштедил гориво, а со тоа и пари.

Прочитај повеќе

Новиот Porsche Cayenne сега е достапен и како plug-in хибрид

Новиот Porsche Cayenne сега е достапен и како plug-in хибрид

Новиот Cayenne E-Hybrid може да помине растојание од 441 километри при брзина до 135 километри на час само на електрична енергија

Прочитај повеќе

Каде не смее да се паркира

Каде не смее да се паркира

Блокирани тротоари, приоди, патеки… оневозможено безбедно движење на пешаците и на велосипедистите, на лицата во инвалидски колички, на лицата со оштетен вид, на мајките со деца – е секојдневна слика.

Прочитај повеќе

Горе