Ford го претстави новиот Focus

Ford го претстави новиот Focus

Во новиот Focus не изостанува и напредната технологија, а помеѓу останатото поседува адаптивен темпомат со stop-and-go функција, систем којшто го држи растојанието во однос на возилото пред нас, а тука е и подобрениот систем за осветлување со автоматско прилагодување.

Прочитај повеќе

Тesla повлече 123.000 примероци од моделот S

Тesla повлече 123.000 примероци од моделот S

Од компанијата информираат дека одлуката за замената на делот не е резултат на случена несреќа или повреда.

Прочитај повеќе

Хрватскиот Concept Two вреден 2,1 милиони долари речиси распродаден

Хрватскиот Concept Two вреден 2,1 милиони долари речиси распродаден

Како наследник на Concept One, тој се смета за најмоќен електричен автомобил на светот.

Прочитај повеќе

Volkswagen го претстави новиот Touareg

Volkswagen го претстави новиот Touareg

Возачите го користат Inovision Cockpit за да ги прилагодат системите за помош, ракување и комфор кон нивните индивидуални желби и потреби, со што автомобилот станува “нивниот” Touareg.

Прочитај повеќе

MINI за прв пат претстави електричен автомобил

MINI за прв пат претстави електричен автомобил

Целосно електричното возило во моментов е во развој, базирано на MINI 3 Door, а ќе се произведува за прв пат во фабриката на MINI во Оксфорд следната година.

Прочитај повеќе

Кога и како треба да се пополни Европски извештај?

Кога и како треба да се пополни Европски извештај?

Европски извештај се пополнува само во случај на сообраќајна незгода со мала материјална штета и го пополнуваат учесниците во сообраќајната незгода.

Прочитај повеќе

Шкода го урна сопствениот рекорд со продадени 1,25 милиони возила во 2017

Шкода го урна сопствениот рекорд со продадени 1,25 милиони возила во 2017

Најуспешен модел, и покрај мал пад на побарувачката, останала Oktavia, со вкупно произведени 418.800 автомобили, на второ место е Rapid со произведени и продадени 211.500, а на трето место се најде Fabia со зголемување на производството од 2,1%, односно се произвеле и продале 206.500 возила.

Прочитај повеќе

Илон Маск може да заработи 55,8 милијарди долари од Tesla

Илон Маск може да заработи 55,8 милијарди долари од Tesla

За да ја добие највисоката “награда“ Tesla треба да вреди 12 пати повеќе од General Motors, најголемиот производител на возила во САД, чија што вредност моментално е 52,9 милијарди долари.

Прочитај повеќе

LSEV – првиот 3D печатен електричен автомобил во светот

LSEV – првиот 3D печатен електричен автомобил во светот

Автомобилот од 7.500 долари, којшто тежи само 992 килограми, може да се отпечати за само три дена.

Прочитај повеќе

Деца измислија еко – начин за одржување на чисто ветробранско стакло

Деца измислија еко – начин за одржување на чисто ветробранско стакло

Инженерите на Ford веќе работат на начини за зачувување на водата од дождот и кондензацијата, вклучувајќи и начин на собирање на влагата од воздухот и нејзино филтрирање со цел да се добие вода за пиење (On the-Go H20).

Прочитај повеќе

BMW под полициска истрага

BMW под полициска истрага

Околу 100 полициски и државни службеници го пребараа седиштето на компанијата во Минхен, како и дел од бизнисот во Австрија.

Прочитај повеќе

Германија најмногу инвестира во производство на електрични автомобили

Германија најмногу инвестира во производство на електрични автомобили

Во текот на изминатите две години, германските производители Volkswagen, Daimler и BMW инвестирале 4,7 милијарди евра во електрични автомобили, на светско ниво.

Прочитај повеќе

Volkswagen ќе инвестира 20 милијарди евра во батерии за електрични автомобили

Volkswagen ќе инвестира 20 милијарди евра во батерии за електрични автомобили

Најголемиот европски производител на автомобили ќе го прошири своето производство со уште 16 фабрики ширум светот до крајот на 2022 година.

Прочитај повеќе

Mission E Cross Turismo – нов електричен модел на Porsche

Mission E Cross Turismo – нов електричен модел на Porsche

Моќноста што ја нуди новиот концепт на Porsche е неспоредлива со кој било друг електричен автомобил, особено во делот со забрзувањето кое што следи без губење на перформансите

Прочитај повеќе

Сервисна акција по повод Денот на жената – Врати му со љубов на твојот Ford

Сервисна акција по повод Денот на жената – Врати му со љубов на твојот Ford

Инаку, новата сервисна акција Врати му со љубов на твојот Ford подразбира промотивни цени за редовен сервис, ламела сет со друк. лагер и оригинални Ford амортизери, а во сите цени е вклучена и работната рака.

Прочитај повеќе

Светска премиера на ŠKODA VISION X во Женева

Светска премиера на ŠKODA VISION X во Женева

Чешкиот автомобилски производител за прв пат презентира возило со CNG, бензин и електричен погон

Прочитај повеќе

Porshe ќе развива летечки автомобили

Porshe ќе развива летечки автомобили

Според плановите на Porshe, патниците ќе можат да имаат контрола над летечкото возило, но нема да им треба пилотска дозвола, бидејќи многу од функциите на автомобилот ќе бидат автоматизирани

Прочитај повеќе

Toyota ќе инвестира 2,8 милијарди во самоуправувачки возила

Toyota ќе инвестира  2,8 милијарди во самоуправувачки возила

Новата компанија ќе вработува 300 работници, а подоцна се очекува бројката да се искачи на 1.000.

Прочитај повеќе

Гинисов рекорд за најголемиот билборд во светот

Гинисов рекорд за најголемиот билборд во светот

По деталната проверка на инсталацијата, судијата на Гинисовите рекорди и официјално потврди дека се работи за најголемиот билборд во светот, кој го надмина претходниот рекорд во Дахран, Саудиска Арабија, за 241,93 м2.

Прочитај повеќе

Uber Health направи платформа за транспорт на пациенти

Uber Health направи платформа за транспорт на пациенти

Олеснителна околност е тоа што корисниците не мора да имаа апликација од Uber – закажувањата на транспортот се прават преку СМС порака.

Прочитај повеќе

Рим ќе ги забрани дизел автомобилите до 2024 година

Рим ќе ги забрани дизел автомобилите до 2024 година

Во Рим, нема големи индустриски зони, што значи дека поголемиот дел од загадувањето на воздухот што го оптоварува градот е предизвикано од возилата

Прочитај повеќе

Нова апликација за возачите на Ford за побезбедно возење

Нова апликација за возачите на Ford за побезбедно возење

Платформата SYNC AppLink на Ford им овозможува на возачите да ги користат поврзаните апликации од нивниот паметен телефон на интегрираниот екран во автомобилот преку напредни контроли управувани со гласот или со пак воланот.

Прочитај повеќе

РСБСП со важни совети за возење по снежни и замрзнати коловози

РСБСП со важни совети за возење по снежни и замрзнати коловози

Сите промени, без разлика дали е во прашање промена на правец или на брзината, потребно е да се прават внимателно, без брзање и со големо чувство, бидејќи наглите промени можат да доведат до губење на контролата над возилото.

Прочитај повеќе

Дронови за полнење на електрични автомобили

Дронови за полнење на електрични автомобили

Корисниците ги регистрираат своите информации за возилото и локацијата па според тоа Volt идентификува каде се наоѓаат и каков вид возило имаат. Беспилотните летала тогаш ја полнат соодветната батеријата и летаат до локацијата на корисникот.

Прочитај повеќе

Горе