Tip of the week досега собра околу 1.400 долари, кампањата трае уште 24 дена

Tip of the week досега собра околу 1.400 долари, кампањата трае уште 24 дена

Кампањата трае уште 24 дена, а сите кои сакаат може да купат некој од понудените пакети или да ја поддржат и со минимален износ од еден долар.

Прочитај повеќе

Substitute Phones – креативно решение за “зависници“ од мобилен телефон

Substitute Phones – креативно решение за “зависници“ од мобилен телефон

Преку физичка стимулација корисникот го има истото чувство како да го користи својот смартфон, само без штетно влијание.

Прочитај повеќе

Во Србија изнајмување на шпорет или машина за перење за 50 евра годишно

Во Србија изнајмување на шпорет или машина за перење за 50 евра годишно

За само 50 евра годишно може да се изнајми половна машина за перење или шпорет.

Прочитај повеќе

Богатството на Џеф Безос достигна 100 милијарди долари

Богатството на Џеф Безос достигна 100 милијарди долари

Безос кој е најбогат човек во светот поседува 78,9 милиони акции од Amazon, а цената на една акција на оваа компанија по затворење на берзата изнесуваше 1.186 долари.

Прочитај повеќе

Migo – преносен 3D печатач

Migo – преносен 3D печатач

Migo тежи само 2,5 килограми што го прави лесен за носење каде што ќе посака корисникот.

Прочитај повеќе

Tip of the week со кампања на глобалната платформа Kickstarter

Tip of the week со кампања на глобалната платформа Kickstarter

Целта на проектот е во период од еден месец да се соберат 8.000 долари за да се издаде издание на англиски јазик и да се развие Tip of the Week® концептот на интернационалниот пазар.

Прочитај повеќе

Основачот на Stripe е најмладиот милијардер во светот

Основачот на Stripe е најмладиот милијардер во светот

Компанијата ја основал во 2011 година со својот брат Патрик кој е третиот најмлад милијардер во светот.

Прочитај повеќе

Романија: Повеќе мажи отколку жени работат со скратено работно време

Романија: Повеќе мажи отколку жени работат со скратено работно време

Романија е единствена држава во Европската унија каде што повеќе мажи отколку жени работат со скратено работно време.

Прочитај повеќе

Највредната компанија во Турција “тежи“ над 11 милијарди долари

Највредната компанија во Турција “тежи“ над 11 милијарди долари

Пазарната капитализација на Aselsan достигна 11,56 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Во ЦЕЕД Хаб Скопје се одржа изложба и промоција на Студио Ѓердан

Во ЦЕЕД Хаб Скопје се одржа изложба и промоција на Студио Ѓердан

Во просториите на ЦЕЕД Хаб Скопје вчера се одржа изложба и промоција на Студио Ѓердан по повод две години од постоењето на компанијата.

Прочитај повеќе

Започнува шестото издание на Balkan Venture Forum во Белград

Започнува шестото издание на Balkan Venture Forum во Белград

На Balkan Venture Forum има серија од панели и предавања на коишто успешни претприемачи и лидери ќе ги споделат своите искуства, а учесниците ќе имаат прилика да бидат дел од pitching сесиите на иновативни бизнис идеи и стартапи.

Прочитај повеќе

Креаторите на Talking Tom и оваа година најбогати Словенци

Креаторите на Talking Tom и оваа година најбогати Словенци

Брачната двојка Иза и Само Логин, основачи на компанијата Outfit7 којашто стои зад познатата апликација Talking Tom, и оваа година се најбогати Словенци.

Прочитај повеќе

Deep Blue Bag – еколошки ранец изработен од отпаден материјал

Deep Blue Bag – еколошки ранец изработен од отпаден материјал

Еден Deep Blue Bag “содржи“ повеќе од 10 квадратни метри отпад, што значи дека помага за почиста околина.

Прочитај повеќе

Фустеларко Борец за девет месеци евидентираше загуба од 1,9 милиони денари

Фустеларко Борец за девет месеци евидентираше загуба од 1,9 милиони денари

Компанијата Фустеларко Борец, од први јануари до 30-ти септември оваа година, прикажа загуба од 1.977.000 денари.

Прочитај повеќе

AkinRobotics – прва турска фабрика за производство на хуманоидни роботи

AkinRobotics – прва турска фабрика за производство на хуманоидни роботи

Хуманоидните роботи, што ќе се произведуваат во оваа фабрика, Ada GH5 ќе бидат програмирани за употреба во трговски центри, саеми, аеродроми, болници, па дури и за домашна употреба.

Прочитај повеќе

Второ издание на Форумот на добри компании

Второ издание на Форумот на добри компании

Ако сакаме да го менуваме светот преку бизнисот, тогаш мора прво да размислиме како најдобро да го промениме бизнис светот.

Прочитај повеќе

МаМаОргана – победник на натпреварот за стартапи Get in the ring во Скопје

МаМаОргана – победник на натпреварот за стартапи Get in the ring во Скопје

МаМаОргана, заедно со уште еден финалист на натпреварот – Sole Communication Networks, се учесници во Акцелераторската програма на ЦЕЕД Хаб Скопје.

Прочитај повеќе

Социјалните мрежи и паметните индустрии во фокус на вториот ден од Самитот на Македонија2025

Социјалните мрежи и паметните индустрии во фокус на вториот ден од Самитот на Македонија2025

Врвни експерти од земјата и регионот зборуваа за тоа како паметните индустрии можат да помогнат во развојот на македонската економија и да отворат нови кариерни можности за луѓето кои живеат во Македонија.

Прочитај повеќе

Samsung со рекорден дневен профит од 109 милиони долари

Samsung со рекорден дневен профит од 109 милиони долари

Nето добивка порасна за 148% повеќе во истиот период пред една година, благодарение на големата побарувачка на мемориските чипови и зголемената продажба на паметни телефони со развојот на новата генерација Galaxy Note 8.

Прочитај повеќе

Словенија: Во Кочевје ќе се гради фабрика за производство на индустриски роботи

Словенија: Во Кочевје ќе се гради фабрика за производство на индустриски роботи

Првите индустриски роботи од оваа фабрика се очекува да бидат готови следната година.

Прочитај повеќе

Самит Македонија2025: Отворените економии се единствен начин за развој на малите земји

Самит Македонија2025: Отворените економии се единствен начин за развој на малите земји

На отворањето на шестиот по ред годишен Самит во организација на Македонија2025 се презентираа Најдобрите практики на успешните малите држави, преку исклучителните говори на Суан Хианг Ли, претседател на Одборот за економски развој во Сингапур и Пјер Гурџијан, партнер во Руско – ерменска фондација.

Прочитај повеќе

Еден од тројца работници во Грција се вработени со скратено работно време

Еден од тројца работници во Грција се вработени со скратено работно време

Овие вработени во просек добиле дневна плата од само 23,74 евра, додека кај вработените со полно работно време тој износ е 51,47 евра.

Прочитај повеќе

Меѓународниот натпревар за стартапи Get in the ring по трет пат во Скопје

Меѓународниот натпревар за стартапи Get in the ring по трет пат во Скопје

Во конкуренција беа 40 тимови од средните училишта, а оние кои понудија најуникатни и најизводливи решенија, се бореа во финалето за главната награда.

Прочитај повеќе

CliQ – безжичен сензор што го олеснува модерното живеење

CliQ – безжичен сензор што го олеснува модерното живеење

CliQ ја следи и секојдневната рутина на корисникот, како наводнување на цвеќиња, хранење на милениче, редовно вежбање и слично.

Прочитај повеќе

Горе