Половина од вработените во Романија земаат минимална плата

Половина од вработените во Романија земаат минимална плата

Најголем број вработени во Романија има преработувачката индустрија, околу 1,23 милиони, а потоа следуваат секторот трговија со речиси 890.000 вработени, транспорт и логистика со 381.000 и градежништво со 366.000 вработени.

Прочитај повеќе

Шведски Rimaster доаѓа во Србија

Шведски Rimaster доаѓа во Србија

Оваа компанија има свои производствени единици во Шведска, Полска и Кина, како и продажни канцеларии во Германија, Белгија и Франција.

Прочитај повеќе

Белград добива метро

Белград добива метро

Првичните проценки велат дека изградбата на првата линија на метрото ќе чини 1,3 милијарди евра, а вкупната вредност на целиот проект е проценета на околу 4 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Прва странска инвестиција во Куршумлија

Прва странска инвестиција во Куршумлија

Првите парчиња мебел од српскиот погон на Wood feel ќе бидат претставени на Саемот за мебел во САД.

Прочитај повеќе

Просечната бруто-плата за месец април изнесува 35.117 денари

Просечната бруто-плата за месец април изнесува 35.117 денари

  Државниот завод за статистика ги објави податоците за индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во април 2018 година и тој изнесува 105,5. Овие бројки покажуваат зголемување во однос на април 2017 година, а тоа пред сè се должи, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (32,1 %), Преработувачка индустрија (13,1 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (11,3 %). Исто така, забележано е зголемување …

Прочитај повеќе

Затворањето на аеродромот Ататурк ќе погоди хотелски инвестиции од 4 милијарди долари

Затворањето на аеродромот Ататурк ќе погоди хотелски инвестиции од 4 милијарди долари

Затварањето на меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул директно ќе се одрази на работата на дури 62 хотели во неговата близина, за кои е инвестирано скоро 4 милијарди долари, пишува Hurriyet Daily News. Според податоците на Хотелската асоцијација на Турција овие хотели минатата година имале вредност од 500 милиони евра, креирале 50.000 вработувања и оствариле 230,4 милиони евра приход. Токму затоа хотелиерите во Турција бараат аеродромот да остане во функција, а реално економскиот развој и сообраќајот …

Прочитај повеќе

Српските компании во 2017 го удвоиле профитот

Српските компании во 2017 го удвоиле профитот

Српската економија ја заокружи минатата година со позитивен резултат, односно 3,7 милијарди евра добивка, што претставува 2,3 пати подобар резултат отколку во 2016 година, се вели во соопштението на Агенцијата за деловни книги, а пренесува SeeBiz. Околу 60.000 компании или скоро три петини, минатата година ја завршиле во плус, и за прв пат компаниите биле способни редовно да си ги сервисираат каматите на позајмениот капитал, се наведува во соопштението. Старите долгови на српските компании се …

Прочитај повеќе

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Компанијата Circular Systems S.P.C која се бави со научно истражуавње на материјалите создаде нова технологија со којашто отпадот од храна го претвара во природни влакна, од кои подоцна се произведуваат материјали за изработка на облека, пишува Inhabitat. Agraloop Bio Refinery технологијата користи отпад каков што е кора од банана, лисја од ананас и стебленца од коноп и преку систем на регенерација којшто се потпира на растителна хемија и енергија генерирана од самите растенија, ги надградува …

Прочитај повеќе

Германски гигант отвара 2.500 работни места во Србија

Германски гигант отвара 2.500 работни места во Србија

Германската компанија Kromberg&Schubert отвара свој производствен погон во Србија, пишува Biznis Info. Фабриката е лоцирана во Крушевац, а ќе произведува кабли за автомобилската индустрија. Моментално во погонот се вработени 600 луѓе, додека до крајот на годинава планирано е да се вработат уште 200 работници. Се очекува до 2022 година, фабриката да проработи со полн капацитет, кој ќе вклучува 2.500 вработени. Според договорот потпишан уште во 2016 година, вкупната инвестиција за оваа фабрика изнесува 29 милиони …

Прочитај повеќе

Турската економија пораснала за 7,4% во првиот квартал од 2018 година

Турската економија пораснала за 7,4% во првиот квартал од 2018 година

Турција продолжува да биде една од најбрзо растечките економии во светот. Во првиот квартал од 2018 година, турската економија забележала раст од 7,4% пишува Hurriyet Daily News, повикувајќи се на податоците од Турскиот институт за статистика. Овие бројки ги надминуваат дури и претходните проекции на аналитичарите кои не предвидуваа зголемување поголемо од 7%. Бруто домашниот производ (БДП) во првите три месеци од  годинава се искачил на 207,5 милијарди долари. Податоците покажуваат дека најголем раст има …

Прочитај повеќе

Хрватска: Далматинските претприемачи го зголемија профитот за една година за 70%

Хрватска: Далматинските претприемачи го зголемија профитот за една година за 70%

Минатата година, далматинските претприемачи ја завршиле годината со нето добивка од нешто над 400 милиони евра, што е зголемување од 70% во однос на претходната, кога заработиле 235,4 милиони евра, пишува SeeBiz. Сите четири жупании од Далмација работеле профитабилно и оствариле раст. Најголема добивка од 227,2 милиони евра има Сплитско-далматинската жупанија, каде што работат 76.855 работници во 13.211 претпријатиа, што претставува зголемување за 48%. Во однос на добивката таа е најуспешна далматинска жупанија, и на …

Прочитај повеќе

ДЗС: Стапката на невработеност изнесува 21,6%

ДЗС: Стапката на невработеност изнесува 21,6%

Државниот завод за статистика ги објави резултатите од анкетата за работна сила за првото тромесечје од 2018 година. Според податоците од ивештајот активното население во Република Македонија изнесува 956.640 лица, од кои вработени се 749.892, а 206.748 лица се невработени. Врз основа на добиените резултати, стапката на активност во овој период е 56,9, стапката на вработеност 44,6, додека стапката на невработеност изнесува 21,6. Фото: Pixabay

Прочитај повеќе

IKEA ја отстранува пластиката за еднократна употреба од своите продавници и ресторани

IKEA ја отстранува пластиката за еднократна употреба од своите продавници и ресторани

Шведската компанија IKEA објави дека ќе ги укине сите пластични производи за еднокартана употреба од своите продавници и ресторани до крајот на 2020, пишува CNN. Овој потег на шведскиот бренд е дел од пошироката стратегија за одржливост на која се обврза до 2030 година и опфаќа повелкување од продажба на сите пластични производи за еднократна употреба, какошто се сламки, чинии, чаши, ќеси за замрзнување, вреќи за отпадоци итн. И рестораните на IKEA ќе престанат да даваат …

Прочитај повеќе

Turkish Airlines прогласен за највреден турски бренд

Turkish Airlines прогласен за највреден турски бренд

  Турскиот авиопревозник Turkish Airlines е прогласен за највреден бренд на земјата за 2018 година, пишува Hurriyet Daily News. Според анкетата на Brand Finance, авиокомпанијата го зазема врвот на листата од 100 највредни турски брендови, со вредност над 2 милијарди долари и раст од 6% во однос на минатата година. На второ место е телекомуникацискиот провајдер Türk Telekom, кој го загуби приматот, откако вредноста годинава му падна за 27% и моментално е проценет на 1,9 милијарди долари. …

Прочитај повеќе

Утре започнува 11-та Конференција за плаќања и пазарна инфраструктура на НБРМ

Утре започнува 11-та Конференција за плаќања и пазарна инфраструктура на НБРМ

За време на Конференцијата ќе биде одржана панел-дискусија на која истакнати експерти од платните системи, секторот Финтек и претставници од платежните институции ќе дискутираат за трансформативната моќ на дигиталните плаќања и предизвиците во плаќањата во интегрираниот свет.

Прочитај повеќе

Ангажирање на жени менаџерки на високи позиции за поуспешни компании

Ангажирање на жени менаџерки на високи позиции за поуспешни компании

На конференцијата учествуваат експерти, претставници од универзитети, од бизнис заедницата, меѓународни и регионални организации, државни институции и професионални организации од 12 земји членки на Централно Европската Иницијатива, коишто работат во енергетскиот сектор.

Прочитај повеќе

Pirelli ќе вработува по 50 лица месечно до крајот на годината во својот погон во Романија

Pirelli ќе вработува по 50 лица месечно до крајот на годината во својот погон во Романија

Pirelli во Романија ги проширува своите капацитети со нов производствен и уште еден магацински простор со вкупна површина од речиси шест хектари, па заради тоа кампањата за вработување е многу веројатно да продолжи и следната година.

Прочитај повеќе

Generali ја купува Adriatic Slovenica за 245 милиони евра

Generali ја купува Adriatic Slovenica за 245 милиони евра

Со преземањето на Adriatic Slovenica, Generali ќе стане втора најголема осигурителна  компанија во Словенија, поминувајќи ја Sava и позиционирајќи се веднаш зад Triglav.

Прочитај повеќе

Blackstone ги продаде и последните акции во Hilton

Blackstone ги продаде и последните акции во Hilton

Продажбата на последните 15,8 милиони акции, ќе му донесе на Blackstone 1,3 милијарди долари заработка, или вкупно досега 14 милијарди долари, со што оваа американска групација буквално тројно ја зголеми својата првична инвестиција.

Прочитај повеќе

Кина ја помина Русија на листата најголеми ивеститори во Србија

Кина ја помина Русија на листата најголеми ивеститори во Србија

Кинеските компании се повеќе се интересираат за сопственички вложувања во српските претпријатија и нивна докапитализација, а според информациите од Еконосмкиот Институт во Белград, актуелните проекти со Кина се вредни околу три милијарди евра и очекувањата се дека Кина наскоро ќе биде меѓу првите три најголеми инвеститори во Србија.
 

Прочитај повеќе

Volvo промовира електрични камиони за собирање на смет

Volvo промовира електрични камиони за собирање на смет

Електричните камиони на Volvo се продолжение на политиката на оваа компанија за производи кои влијаат позитивно на животната средина.

Прочитај повеќе

НБРМ: Во април е забележан раст на штедењето кај домаќинствата

НБРМ: Во април е забележан раст на штедењето кај домаќинствата

Позитивните придвижувања кај вкупните депозити во април во целост се одраз на растот на штедењето на домаќинствата, додека корпоративните депозити бележат пад

Прочитај повеќе

Кои се најскапи земји во Европа и светот?

Кои се најскапи земји во Европа и светот?

Швајцарија се наоѓа на топ листата на најскапи земји во Европа, а втора е во светски рамки.

Прочитај повеќе

Одржливиот развој на енергетиката – заедничка цел на Министерството за економија и МАНУ

Одржливиот развој на енергетиката – заедничка цел на Министерството за економија и МАНУ

Соработката меѓу двете институции ќе се остварува преку изготвување на научни проекти, заеднички средби и организирање на заеднички предавања, тркалезни маси и форуми за научната и стручна јавност, но и за засегнатите страни и за пошироката јавност со вклучување и на невладините организации и медиумите,

Прочитај повеќе

Горе