Кои се највредните компании во светот за 2018 и колку чинат

Кои се највредните компании во светот за 2018 и колку чинат

Иако Amazon е најуспешната компанија во однос на апсолутниот пораст на пазарната вредност, сепак  приматот и понатаму, седум години по ред го држи Apple кој моментално вреди 851 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Alibaba и Guess промовираа паметно огледало што ја комбинира облеката

Alibaba и Guess промовираа паметно огледало што ја комбинира облеката

Оваа технологија подрзабира дека секој производ во продавницата има Bluetooth, RFID и сензори за движење како би можеле автоматски да се прикажат на паметното огледало

Прочитај повеќе

Првата комерцијална 5G мрежа пуштена во Финска

Првата комерцијална 5G мрежа пуштена во Финска

Од компанијата соопштуваат дека веќе се достапни и првите пакети за услугите коишто нудат максимална брзина на пренос на потадоци од 600 Mb/s.

Прочитај повеќе

Measure Tool – нова алатка од Google што мери растојание помеѓу било кои две локации

Measure Tool – нова алатка од Google што мери растојание помеѓу било кои две локации

Со новата опција наречена Measure Tool корисниците на Google Earth можат да измерат оддалеченост помеѓу било кои двe точки на Земјата, на пример можат да дознаат колку нивната куќа е оддалечена од големите градови или Северниот пол.

Прочитај повеќе

На кој сè начин Facebook ги следи своите корисници

На кој сè начин Facebook ги следи своите корисници

Facebook ги следи и сигналите на уредите на корисниците, вклучувајќи Bluetooth , како и информации за блиските пристапни точки за Wi-Fi.

Прочитај повеќе

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Главната предност на овој софтвер е што не се потпира на системот речник, односно на ограничен број на зборови, туку зборовите ги набљудува како звучни синали, ги разделува и претвара во пишан текст.

Прочитај повеќе

Microsoft CEE и ФИНКИ Tech клубот организираат бесплатна Microsoft Azure работилница

Microsoft CEE и ФИНКИ Tech клубот организираат бесплатна Microsoft Azure работилница

Дводневната работилница претставуваше нешто повеќе од обични предавања каде се студираат одредени начини на функционирање, туку сите учесници се инволвираат во практични делови со кои дополнително ќе ги развијат нивните вештини.

Прочитај повеќе

Јас и Ти – прв македонски старт-ап за електронско организирање на свадби

Јас и Ти – прв македонски старт-ап за електронско организирање на свадби

Јас и Ти персонализираните свадбени веб-страници им помагаат на младите за полесна и побрза организација, притоа давајќи им слобода да бидат креативни и уникатни и на свој начин да ја раскажат својата приказна на сите.

Прочитај повеќе

Google ќе инвестира 550 милиони долари во кинескиот гигант за е-трговија

Google ќе инвестира 550  милиони долари во кинескиот гигант за е-трговија

  Google ќе инвестира повеќе од половина милијарда долари во кинеската компанија за е-трговија  JD.com, пишува New York Times. Овој потег е во склоп на настојувањето за ширење на малопродажните услуги во светот се наведува во соопштението од двете компании. Согласно договорот, производите на платформата JD.com ќе се појавуваат на пребарувачот на Google за купување. Преку ова партнерство Google ќе истражува нови решенија за унапредување на шопинг искуствата на потрошувачите ширум светот, велат од компанијата. JD.com е втора …

Прочитај повеќе

Samsung преминува исклучиво на обновливи извори на енергија

Samsung преминува исклучиво на обновливи извори на енергија

  Јужнокорејскиот гигант во ИТ секторот, Samsung, најави дека до 2020 година сите свои канцеларии, згради и фабрики во САД, Европа и Кина ќе се напојуваат исклучиво од обновливи извори на енергија, пишува ABC News. Ова е само продолжување на пошироката иицијатива на Samsung за имаплементација на еколошки принципи, енергетска ефикасност и намалување на емисиите на стакленички гасови. После 2020 година целта на Samsung на среден рок е дополнително да го шири користењето на обновливи извори и во …

Прочитај повеќе

Lenovo најави лаптоп со 128 гигабајти RAM меморија

Lenovo најави лаптоп со 128 гигабајти RAM меморија

Lenovo најавува вистинска иновација кога станува збор за моќни преносни компјутери, пишува The Verge. ThinkPad P52 кој треба да се појави на пазарот до крајот на месецов ќе има 128 гигабајти RAM меморија, како и голем простор за складирање на податоци до 6 терабајти (PCIe SSD). Понатаму во овој модел ќе биде вграден процесор од осмата генерација на Intel, а согласно своите потреби, купувачите ќе може да изберат помеѓу шестјадрените Core и Xeon. Графичкиот дел …

Прочитај повеќе

Минијатурен чип ќе овозможи создавање на дронови со големина на пчела

Минијатурен чип ќе овозможи создавање на дронови со големина на пчела

Научниците на Универзитетот MIT развија нов навигациски чип, Navion, којшто може да се собере во дрон со големина на пчела, пишува Engadget.  Чипот е со големина од 0,07 цм2, и енергетска ефикасност од 24 мегавати, со што е доволно моќен и да обработува снимки со брзина од 171 слика во секунда. Овој чип на научниците, практично им успеа од вториот обид, бидејќи и претходно го користеа истиот дизајн, но моќноста беше само 2 вати, затоа …

Прочитај повеќе

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе може значајно да се подобри прецизноста околу медицинската грижа за пациентите, предвидувањето на исходот од истата, но и времето на смртта, се вели во најновата студија, за којашто пишува списанието Futurism. Врз основа на експериментите во кои се користени податоци од две болници во САД, истражувачите успеале да покажат како со помош на алгоритам може да се предвиди должината на времето поминато во болница, времето кога пациентот ќе биде …

Прочитај повеќе

Google Translate се надградува со вештачка интелегенција

Google Translate се надградува со вештачка интелегенција

Апликациите Google Translate за Android и iOS добиваат поддршка за преводи офлајн со помош на вештачка интелегенција, пишува Engadget. Тоа треба да овозможи попрецизен превод, особено во ситуации кога немате пристап на интернет. Во првата фаза поддршката ќе биде достапна за 58 јазици, вклучувајќи поголем број на европски јазици, но и индиски, арапски, јапонски и кинески. И покрај подобрената верзија, аплкацијата ќе зазема само 30-40 мегабајти повеќе меморија, а ќе може да ја косристат и …

Прочитај повеќе

Skopje Hackathon 2018 ги предизвикува креативците

Skopje Hackathon 2018 ги предизвикува креативците

CEED Hub Skopje најавува интересен и иновативен настан, Skopje Hackathon 2018,  кој ќе се одржи во Јавна соба во периодот од 22 до 24 јуни. Учесниците годинава ќе се соочат со неколку предизвици за кои ќе треба да изработат иновативни и креативни решенија. Засега е објавен само предизвикот на главниот поддржувач и организатор, CEED Hub Skopje, кој ги предизвикува учесниците да изработат маркетиншка или дигитална алатка (или стратегија) која ќе помогне да се намали пластичниот отпад …

Прочитај повеќе

Rymek – ретро блутут тастатура

Rymek – ретро блутут тастатура

Rymek е совршена комбинација од ретро стил и модерна технологија. Оваа тастатура се поврзува преку блутут или преку кабел со таблет, лап топ или компјутер. Компатибилна е со Android, IOS и Windows оперативни системи, а има и светло под копчињата, па е погодна за пишување и навечер. Батеријата на оваа тастатура со едно полнење трае до 50 часа, а моментално е достапна во две бои, црна со кафеави копчиња и бела со портокалови копчиња. Производот …

Прочитај повеќе

Skypod – роботи специјализирани за работа во магацини

Skypod – роботи специјализирани за работа во магацини

Францускиот стартап Exotec Solutions изработи автоматизирани роботи наречени Skypods, со цел да ја подобри ефикасноста на магацините кои се дел од е-бизнисот, пишува Tech Crunch. Skypods се нископрофилни роботи кои можат да носат стандардизирана кутија и да ја донесат до човечки оператор. Нивната предност е во тоа што не се движат само на рамни површини, туку може да одат горе и долу по полиците и да собираат кутии. За своето креативно решение, коешто го заменува …

Прочитај повеќе

Нова Facebook алатка за пријава на нeодговорните огласувачи

Нова Facebook алатка за пријава на нeодговорните огласувачи

Facebook воведува алатка со која им овозможува на корисниците да ги рецензираат рекламите кои ги прегледуваат, со можност и за забрана на огласувачите кои добиле најмногу негативни повратни информации, пишува Reuters. Овој потег е насочен кон справување со бизниси чии реклами ги заведуваат корисниците да купуваат производи со низок квалитет или услуги на фирми кои не испорачуваат производи во наведеното време за испорака. Корисниците на социјалната мрежа ќе може да остават повратни информации за прегледаните …

Прочитај повеќе

Firefly – паметни блутут слушалки со напредни карактеристики

Firefly – паметни блутут слушалки со напредни карактеристики

Firefly се блутут слушалки кои со 10 минути полнење може активно да се користат 2 часа, а со 30 минути полнење, нивната батерија трае и по 4 часа. Овие слушалки се погодни за луѓе кои возат велосипед или трчаат, бидејки ги пропуштаат надворешните звуци, како свирење на коли и сл. Компатибилни се и со Siri и Google Assistant, па само со еден допир корисникот може да добие информација за времето или информација која му е потребна …

Прочитај повеќе

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Тројца дипломци во Франција креираа специјална техника кадешто со помош на виртуална реалност на пациентите им се овозможува да се релаксираат, и без медикаменти да им се зголеми толеранцијата на болки. Овој метод е впрочем класично одвлекување на вниманието, со што на пациентот му се дава опција  да оди на тури, или во интерактивен режим да свири или да слика, сè со цел да се намали вознимереноста и стравот од престојната интеревнција. Методот функционира на тој …

Прочитај повеќе

Microsoft направи подводен центар за податоци

Microsoft направи подводен центар за податоци

Microsoft го префрли центарот за податоци во морето, поради експеримент, односно за да види дали може побрзо да им обезбеди интернет-услуги на крајбрежните градови кои користат обновлива енергија, пишува BusinessInsider. Како дел од својот поголем проет Natick “moonshot”, Microsoft” го стави центарот за податоци на морското дно блиску до Оркни островите во Шкотска. Центарот за податоци е потопен 117 метри под морето и се напојува со подморница, преку кабел. Microsoft ја избрал оваа локација, бидејќи сакал …

Прочитај повеќе

FOCI – уред што помага да останете концентрирани

FOCI – уред што помага да останете концентрирани

При опаѓање на концентрацијата, уредот веднаш вибрира и испраќа нотификација преку апликацијата која е дизајнирана за него. Обично луѓето губат концетрација на секои 3 минути, односно, вкупно 31 ден во годината.

Прочитај повеќе

Trove – дигитален паричник за криптовалути

Trove – дигитален паричник за криптовалути

  Trove е дигитален паричник за криптовалута, дизајниран од студиото на Бенџамин Хаберт, пишува Dezeen. Со ширина од само два сантиметри, може лесно да се носи во џеб или да се носи на телото како накит. Trove се состои од 4 дела, монета, дел за чување, дел за заштита и апликација дизајнирана за него. Во моментов во фазата на прототип, уредот доаѓа со вграден електрокардиограм (ЕКГ) сензор, што значи дека може да се отвори само …

Прочитај повеќе

Успешна реализација на првата Вип едукативна програма за деца

Успешна реализација на првата Вип едукативна програма за деца

Во рамките на 60-минутните предавања, повеќе од 15 волонтери од Вип, на интересен и забавен начин, преку практични примери и ситуации, на децата им ја доловија суштината на интернетот, со особен фокус на безбедноста при користењето на светската мрежа.

Прочитај повеќе

Горе