Белград добива метро

Белград добива метро

Првичните проценки велат дека изградбата на првата линија на метрото ќе чини 1,3 милијарди евра, а вкупната вредност на целиот проект е проценета на околу 4 милијарди евра.

Прочитај повеќе

Иницијатива за модернизација на млекопроизводството во Пелагонија

Иницијатива за модернизација на млекопроизводството во Пелагонија

Новата технологија и знаење ќе им помогнат на сточарите од регионот да станат поконкурентни, овозможувајќи им раст на бизнисот, зголемување на приходите и работните места.

Прочитај повеќе

Прва странска инвестиција во Куршумлија

Прва странска инвестиција во Куршумлија

Првите парчиња мебел од српскиот погон на Wood feel ќе бидат претставени на Саемот за мебел во САД.

Прочитај повеќе

Германска компанија гради фабрика за електрични возила во Србија

Германска компанија гради фабрика за електрични возила во Србија

Германската компанија ZF Friedrichshafen вчера во Панчево, Србија, започна со изградба на фабрика за производство на погонски систем за електрични возлила пишува Biznis Info. Инвестицијата ќе биде околу 160 милиони евра, а планирано е да се вработат 1.000 луѓе. Првата фаза од инвестицијата треба да се реализира до 2021 година и опфаќа изградба на објект со површина од 25.000 квадратни метри на 10,8 хектари земјиште и отварање на 540 работни места. Додека, пак, во втората фаза …

Прочитај повеќе

Google ќе инвестира 550 милиони долари во кинескиот гигант за е-трговија

Google ќе инвестира 550  милиони долари во кинескиот гигант за е-трговија

  Google ќе инвестира повеќе од половина милијарда долари во кинеската компанија за е-трговија  JD.com, пишува New York Times. Овој потег е во склоп на настојувањето за ширење на малопродажните услуги во светот се наведува во соопштението од двете компании. Согласно договорот, производите на платформата JD.com ќе се појавуваат на пребарувачот на Google за купување. Преку ова партнерство Google ќе истражува нови решенија за унапредување на шопинг искуствата на потрошувачите ширум светот, велат од компанијата. JD.com е втора …

Прочитај повеќе

Нова пречистителна станица за третман на отпадни води во Кичево

Нова пречистителна станица за третман на отпадни води во Кичево

Општината Кичево вчера доби нова пречистителна станица за третман на отпадни води, со што трајно се решава проблемот со отпадните води во општината и се подигнуваат стандардите за заштита на животната средина. Пречистителната станица е сместена во близина на Кичево е со инсталиран капацитет за 48.000 жители. Реализацијата на проектот вклучува и изградба на колектор и пристапен пат. Проектот за изградба на пречистителната станица за отпадни води во Кичево е финансиран од Европската Унија преку …

Прочитај повеќе

Coca Cola вложува 5,5 милиони евра во Унгарија

Coca Cola вложува 5,5 милиони евра во Унгарија

Coca Cola HBC Hungary ќе започне со производство на својот нов премиум производ, гласо-смартвода (Glaceau smartwater), и за таа цел ќе вложи 5,5 милиони евра во производствените капацитети во Заласентгрот, Западна Унгарија, се вели во соопштението од компанијата, а пренесува B92. Овој премиум производ е впрочем дестилирана вода со додаток на електролити. На почеток оваа вода ќе се продава во Италија, Австрија, Русија, Чешка, Словачка, Србија, Хрватска и Ирска. Како што најавуваат од компанијата, годишното производство …

Прочитај повеќе

Pirelli ќе вработува по 50 лица месечно до крајот на годината во својот погон во Романија

Pirelli ќе вработува по 50 лица месечно до крајот на годината во својот погон во Романија

Pirelli во Романија ги проширува своите капацитети со нов производствен и уште еден магацински простор со вкупна површина од речиси шест хектари, па заради тоа кампањата за вработување е многу веројатно да продолжи и следната година.

Прочитај повеќе

Милијардер од Непал по втор пат ќе инвестира во Србија

Милијардер од Непал по втор пат ќе инвестира во Србија

Неговата компанија CG korp. Global веќе има вложено во Србија, конкретно во Рума, каде во октомври минатата година отвори фабрика за производство на тестенини од брендот Wai Wai, вредна 9 милиони евра.

Прочитај повеќе

Словенија: Рекордни 140 милиони долари инвестирани во стартапи

Словенија: Рекордни 140 милиони долари инвестирани во стартапи

Најмногу пари од инвеститорите привлекол стартапот Origintrail (22 милиони долари), додека 15 милиони долари добиле стартапите Layer, Celtra и Tokens.

Прочитај повеќе

Босна е единствена балканска земја на листата Рај за странски инвестиции

Босна е единствена балканска земја на листата Рај за странски инвестиции

Главни критериуми при изборот биле економскиот потенцијал, инвестициската рентабилност, човечките потенцијали, квалитетот на животот, бизнис околината, како и постоењето на стратегија за привлекување на инвестиции.

Прочитај повеќе

Најбогатиот човек од Литванија ќе гради четири хотели во Романија

Најбогатиот човек од Литванија ќе гради четири хотели во Романија

Инвестициите ќе бидат реализирани од страна на Appex Alliance, компанија за управување со хотели на чие чело е Арунас Белеска, поранешен сопственик на синџирот на хотели Europa.

Прочитај повеќе

Google вложува 300 милиони долари за поддршка на новинарството

Google вложува 300 милиони долари за поддршка на новинарството

Освен тоа мега пребарувачот старуваше и проект во партнерство со Универзитетот Стенфорд под името MediaWise, чија што цел е да им помогне на младите читачи да разликуваат вистински од лажно пласирани вести на интернет.

Прочитај повеќе

Siemens ја отвора најголемата фабрика за 3D печатење во Велика Британија

Siemens ја отвора најголемата фабрика за 3D печатење во Велика Британија

Siemens има за цел новата фабрика да стане “глобален центар“ во којшто ќе работат инженери од врвна класа, металурзи и специјалисти за производство.

Прочитај повеќе

Алибаба инвестираше четири милијарди долари во Lazada

Алибаба инвестираше четири милијарди долари во Lazada

Југоисточна Азија е одличен пазар за оние кои се вклучени во е-трговијата, од причина што побарувачката за онлајн купување е огромна благодарение на големиот број на млади корисници на вакви услуги.

Прочитај повеќе

Германија најмногу инвестира во производство на електрични автомобили

Германија најмногу инвестира во производство на електрични автомобили

Во текот на изминатите две години, германските производители Volkswagen, Daimler и BMW инвестирале 4,7 милијарди евра во електрични автомобили, на светско ниво.

Прочитај повеќе

Apple ја купи дигиталната платформа Texture

Apple ја купи дигиталната платформа Texture

Texture беше претставена на пазарот во 2010 година и ја освои наградата Best Of (Најдобар) од страна на уредничкиот тим на App Store во 2016 година.

Прочитај повеќе

Италијанската компанија Verdi Fashion отвора свој погон во Србија

Италијанската компанија Verdi Fashion отвора свој погон во Србија

Планирано е да бидат вработени 200 работници, а обуката за првите 40 ќе започне на 20-ти март и ќе трае два месеци.

Прочитај повеќе

Буџет од 5.000.000 денари за финансирање на кластерско здружување

Буџет од 5.000.000 денари за финансирање на кластерско здружување

Се очекува реализацијата на оваа мерка да придонесе за поттикнување на иновациите и трансфер на технологии кон стопанството и меѓу компаниите, освојување на нови пазари, јакнење на знаењата и вештините за развој на кластерите, зголемување на конкурентноста на македонска економија и др.

Прочитај повеќе

Донирани 12 прочистувачи за воздух во две градинки

Донирани 12 прочистувачи за воздух во две градинки

Овие дополнителни 12 прочистувачи, од моделот Blue Air 221 од произведувачот Blue Air од Шведска, ќе овозможат да просториите во коишто нашите најмили ги поминуваат своите детски денови бидат заштитени од ефектите на загадениот воздух.

Прочитај повеќе

Amazon ќе вложи милијарда долари за камера во вид на ѕвонче

Amazon ќе вложи милијарда долари за камера во вид на ѕвонче

Цената на ѕвончето камера со која што ќе можете да видите кој е пред вашата врата ќе се движи од 179 до 500 долари.

Прочитај повеќе

Белград го доби првиот Hilton хотел

Белград го доби првиот Hilton хотел

Hilton Belgrade ќе понуди услуги како спа центар, сауна, фитнес центар и ресторани во кои што ќе се послужува домашна, српска храна, но и интернационални јадења. Предвидено е хотелот да вработи околу 300 луѓе.

Прочитај повеќе

Со 645 милиони ќе се развиваат малите и средни претпријатија

Со 645 милиони ќе се развиваат малите и средни претпријатија

Со оваа Програма, малите и средни компании ќе имаат можност да добијат 30% поврат на средства направени во инвестиции за градење на нови хали, купување машини и други основни средства, а доколку прават инвестиции за развивање на нови производи, државата ќе изврши поврат од 70% од направените инвестиции за развивање на новите производи.

Прочитај повеќе

Норвешка со 10 милиони евра ќе го реновира Глобалниот сеф за семиња

Норвешка со 10 милиони евра ќе го реновира Глобалниот сеф за семиња

Трезорот за семиња се наоѓа на половина пат помеѓу Норвешка и Северниот Пол и е дом на најголемата колекција на семиња во светот.

Прочитај повеќе

Горе