Unilever ќе ги повлече рекламите од Facebook и Google

Unilever ќе ги повлече рекламите од Facebook и Google

Од Unilever одбиваат да рекламираат на платформи што прават поделби во општетсвото и имаат лошо влијание врз децата.

Прочитај повеќе

Публицис групацијата и Мајкрософт најавуваат партнерство за платформата Marcel AI

Публицис групацијата и Мајкрософт најавуваат партнерство за платформата Marcel AI

Marcel ќе биде првата платформа во индустријата којашто ќе поврзе 80.000 вработени во Публицис групацијата, со поддршка на Мајкрософт и неспоредливите можности на вештачката интелигенција.

Прочитај повеќе

Како да го промовирате вашиот бренд преку Instagram

Како да го промовирате вашиот бренд преку Instagram

Нема да ве чини ниту денар, а може да има повеќе ефект отколку реклама на телевизија или на радио.

Прочитај повеќе

Имиџ ПР одбележа 15 години од работењето

Имиџ ПР одбележа 15 години од работењето

Имиџ ПР е првата специјализирана агенција за односи со јавност во Македонија, којашто во изминатиот период, освен во корпоративниот сегмент, работеше и на развој на професионалните и етички стандарди во струката.

Прочитај повеќе

Лондон: Билборд што прикажува реклами според целна група минувачи

Лондон: Билборд што прикажува реклами според целна група минувачи

Вградените камери и алгоритамот во билбордот детектираат одредените карактеристики кај автомобилите и луѓето. На пример, доколку во моментот поминува група жени тој ќе прикаже реклама наменета за таа целна група.

Прочитај повеќе

Компаниите сè повеќе заинтересирани за дигитални комуникации

Компаниите сè повеќе заинтересирани за дигитални комуникации

Програмата е поделена во три целини, во рамки на кои ќе се зборува за е -трговија (omnychannel, payment processors, analytics), перформанс маркетинг (PPC, conversions, optimization) и содржина (social media, influencer marketing, monetization).

Прочитај повеќе

Резултати од истражување на пазарниот потенцијал во Македонија на AllWeb конференцијата

Резултати од истражување на пазарниот потенцијал во Македонија на AllWeb конференцијата

На конференцијата за дигитален маркетинг AllWeb ќе бидат претставени резултати од истражувањето за вкупниот пазарен потенцијал во Македонија и анализата за интернет продажба на производи за широка потрошувачка.

Прочитај повеќе

Најдобрите маркетинг говорници доаѓаат во Скопје на 17-ти ноември

Најдобрите маркетинг говорници доаѓаат во Скопје на 17-ти ноември

Познат поголемиот дел од спикерите на шестото издание на AllWeb. Влезниците по Early Bird цена ќе бидат достапни уште 10 дена.

Прочитај повеќе

Publicis Groupe станува лидер во индустријата за маркетинг и дигитални бизнис трансформации

Publicis Groupe станува лидер во индустријата за маркетинг и дигитални бизнис трансформации

Publicis Groupe објави три главни иницијативи што ги унапредуваат амбициите на компанијата да стане лидер на пазарот во маркетинг и дигитални бизнис трансформации.

Прочитај повеќе

Шеста AllWeb конференција: Време е вашиот бренд да го однесете на ново ниво

Шеста AllWeb конференција: Време е вашиот бренд да го однесете на ново ниво

Шестото по ред издание на единствената конференција која во фокусот ги има маркетингот и дигиталните комуникации ќе се одржи на 17 ноември во Скопје.

Прочитај повеќе

Онлајн рекламирање: 2016 донесе благ раст, но индустријата има големи очекувања во 2017

Онлајн рекламирање: 2016 донесе благ раст, но индустријата има големи очекувања во 2017

На темава IТ.mk ги консултираше Ненад Ристовски од Publicis, Филип Младеновски од Universal Media и Влатко Серафимовски од Трендоленд (off.net.mk), за тоа како тие се справија со 2016 и што очекуваат во 2017…

Прочитај повеќе

Ова е првата ТВ реклама – чинела само девет долари

Ова е првата ТВ реклама – чинела само девет долари

Рекламата ја виделе само неколку стотици луѓе, бидејќи во тоа време во САД имало 4.000 телевизори.

Прочитај повеќе

Маркетинг правила што мора да ги знаете

Маркетинг правила што мора да ги знаете

Без оглед на тоа што ќе се случува, постојат правила во маркетингот што никогаш нема да се сменат, бидејќи се цврсто втемелени во психологијата на потрошувачот.

Прочитај повеќе

Синергија на креативните идеи од северна и јужна Европа

Синергија на креативните идеи од северна и јужна Европа

I&F McCann Група работи речиси 20 години на 12 пазари во југоисточна и северна Европа со 58 милиони жители и вработува повеќе од 600 талентирани професионалци.

Прочитај повеќе

Пакет за “прва помош” на вашиот автомобил во зима

Пакет за “прва помош” на вашиот автомобил во зима

Сега е време да се посветиме на деталите, односно на што сѐ треба да имате во вашиот автомобил како пакет за “прва помош“, особено кога ќе настапат ниските температури.

Прочитај повеќе
Роберт Петковиќ, веб аналитичар, Агрокор, Хрватска

Без веб аналитика успехот на интернет страната е случаен, а не плански

Без веб аналитика успехот на интернет страната е случаен, а не плански

Најлошо што можеме да направиме е да ставиме веб страни на сервер, да ставиме аналитика на нив и потоа неколку години да не ги менуваме, надевајќи се дека успехот ќе ни падне од небо.

Прочитај повеќе

Како да го подготвите вашиот автомобил за зимскиот период

Како да го подготвите вашиот автомобил за зимскиот период

На вашиот миленик на четири тркала му е потребна малку поинаква подготовка и заштита за ладните денови, а ние сме тука да ви помогнеме при грижата за него.

Прочитај повеќе

Маркетинг агенцијата Brand Union стана Google Partner

Маркетинг агенцијата Brand Union стана Google Partner

Агенциите кои се дел од Google Partners програмата добиваат пристап до дополнителни тренинг програми, настани и промотивни понуди како додадена вредност за постоечките и идните клиенти.

Прочитај повеќе

Благица Ботиљеро ќе го отвори петтото издание на AllWeb

Благица Ботиљеро ќе го отвори петтото издание на AllWeb

Благица Ботиљеро ја нарекуваат “дигитален гангстер“ затоа што е дел од генерацијата жени кои помогнале да се изгради вебот.

Прочитај повеќе

Енергетската математика на ЕВН Македонија добитник на Golden World Award

Енергетската математика на ЕВН Македонија добитник на Golden World Award

Агенцијата за комуникациски менаџмент и односи со јавност Имиџ ПР ја доби високата награда за комуникацискиот проект Енергетска математика од Интернационалната асоцијација за односи со јавност – IPRA (The International Public Relations Association).

Прочитај повеќе

AllWeb ги проширува темите, публиката и пазарите

AllWeb ги проширува темите, публиката и пазарите

Конференцијата ќе понуди широк дијапазон на теми, од дигитална трансформација, оптимизација на огласување, креирање содржина, анализа на публика, па до медиумски навики, кризно комуницирање и развој на пазар.

Прочитај повеќе

Последниот крик на технологијата за загревање на вашиот дом

Последниот крик на технологијата за загревање на вашиот дом

Сакате ли да пробате нешто ново во претстојната грејна сезона? Иновативните начини за загревање на домот и придобивките од нив се веќе достапни и за македонските домаќинства.

Прочитај повеќе

Сачи&Сачи Македонија, дел од групацијата Publicis One, освои две Гранд При награди и три злата на Голден Драм во Љубљана

Сачи&Сачи Македонија, дел од групацијата Publicis One, освои две Гранд При награди и три злата на Голден Драм во Љубљана

Кампањата Sea Hero Quest, која годинава нанижа награди на сите фестивали низ светот каде што се појави, доминираше и во Љубљана, каде беше прогласена за најдобрата кампања во 2016 година.

Прочитај повеќе

Осум години Елемент ПР

Осум години Елемент ПР

Елемент ПР развива иновативни и интегрирани решенија и брзо се прилагодува на потребите на клиентите и на пазарот.

Прочитај повеќе

Горе