Starbucks ќе овозможи плаќање со криптовалути

Starbucks ќе овозможи плаќање со криптовалути

Како што велат од компанијата овој чекор е само уште еден обид да се биде иновативен и да им се понуди на клиентите поширок спектар на услуги при плаќање.

Прочитај повеќе

McDonald’s ја претстави MacCoin

McDonald’s ја претстави MacCoin

Дизајнот на монетата доаѓа во пет единставени облици, претставувајќи по една деценија од животот на Big Mac

Прочитај повеќе

Alibaba станува партнер за испорака на Starbucks за кинескиот пазар

Alibaba станува партнер за испорака на Starbucks за кинескиот пазар

Официјалното објавување на договорот се очекува подоцна неделава.

Прочитај повеќе

Dunkin’ Donuts го претстави својот прв безглутенски производ

Dunkin’ Donuts го претстави својот прв безглутенски производ

Dunkin’s brownie е само еден од групата новитети кои компанијата ги воведува. Другите вклучуваат вафли со пилешко, ѓевречиња и ролнички со шунка и сирење.

Прочитај повеќе

Виталиа донира 1 тон од своите производи за настраданите во Грција

Виталиа донира 1 тон од своите производи за настраданите во Грција

Донацијата  за настраданите ќе биде реализирана преку застапниците на Виталиа во Грција.

Прочитај повеќе

Брајова азбука на новите Супер-колачи на Виталиа

Брајова азбука на новите Супер-колачи на Виталиа

Виталиа е првата компанија од прехранбената индустрија во Македонија со ваква иницијатива, потврдувајќи ја со тоа уште еднаш својата решителност да им помага на луѓето од ранливите категории.

Прочитај повеќе

Рускиот синџир на маркети Svetofor отвора 100 продавници во Романија

Рускиот синџир на маркети Svetofor отвора 100 продавници во Романија

Влегувањето на рускиот синџир на маркети на романскиот пазар, ќе претставува директна конкуренција на германските брендови Lidl и Penny Market, кои имаат над 200 продавници во Романија.

Прочитај повеќе

И Колумбија ќе произведува какао без уништување на шумите

И Колумбија ќе произведува какао без уништување на шумите

Севкупно, тропските земји загубија шуми со големина на Бангладеш, а во Колумбија уништувањето на шумите порасна за 46% во однос на  претходната година, губејќи околу 4.250 квадратни колометри зеленило.

Прочитај повеќе

Раст на поголемиот дел од деловните сегменти на Атлантик Група

Раст на поголемиот дел од деловните сегменти на Атлантик Група

Склучени се договори за соработка со нови брендови – Ред Бул во Србија и Марс група во Хрватска, што овозможи стабилен раст на дистрибуцијата на овие пазари.

Прочитај повеќе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Иновативните чаши се за повеќекратна употреба, а дизајнерот Џулијан Лехнер ја освои и овогодинешната Red Dot награда за дизајн на производ.

Прочитај повеќе

Европа Скопје освои QUDAL златен медал за квалитет

Европа Скопје освои QUDAL златен медал за квалитет

Компанијата го доби истото признание за највисок квалитет и во 2016 година во две категории Бонбони и Вафли.

Прочитај повеќе

Lidl влезе и на српскиот пазар

Lidl влезе и на српскиот пазар

Според планот, истовремено ќе бидат отворени објекти во повеќе од десет градови во Србија, вклучувајќи го и Белград.

Прочитај повеќе

Хрватски Ledo со приходи над очекуваното

Хрватски Ledo со приходи над очекуваното

Вкупниот приход на компанијата изнесува 54 милиони евра и е речиси 5 милиони евра над планираното.

Прочитај повеќе

Турција заработува милиони од извозот на чај

Турција заработува милиони од извозот на чај

Најголеми купувачи на турскиот чај се Германија, која купила чај во вредност од 608.071 долари, а потоа следат турскиот дел на Кипар (541.890 долари) и САД (491.535).

Прочитај повеќе

Maкедонската Асоцијација на Земјоделски Задруги (МАЗЗ) се вклучи во проектот BalkanRoad

Maкедонската Асоцијација на Земјоделски Задруги (МАЗЗ) се вклучи во проектот BalkanRoad

МАЗЗ ќе го поддржи имплементирањето на проектот преку вклучување во проектните активности,
давање мислења и учествување во размената на информации, како засегната страна чии членови ќе
имаат бенефит од успешното имплементирање на проектот

Прочитај повеќе

Излезе новиот број на е-билтенот Потрошувачите и храната

Излезе новиот број на е-билтенот Потрошувачите и храната

Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство го издаде четвртиот број на е-билтенот Потрошувачите и храната.

Прочитај повеќе

Студентка од Полска создаде пакувања од Комбуха што можат да се јадат

Студентка од Полска создаде пакувања од Комбуха што можат да се јадат

Органската мембрана којашто е создадена од ферментирана бактерија и јачмен може да складира различен вид на лесна храна како како семки, јаткасти плодови или салати.

Прочитај повеќе

Традиционалните лебови на Жито Лукс во нови пакувања

Традиционалните лебови на Жито Лукс во нови пакувања

Ново пакување добија и рачно подготвените на традиционален начин лебови Сомун и Рустика коишто се со карактеристичен вкус и крцкава кора.

Прочитај повеќе

Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

Битолско кисело млеко – омилениот вкус веќе 66 години

Наутро или навечер, како закуска или, пак, како додаток на омилените јадења, препознатливиот синоним за освежување, полн, автентичен вкус и полезност за организмот – Битолското кисело млеко веќе 66 години е дел од семејната трпеза на голем број генерации. Приказната за Битолското кисело млеко започнува уште во далечната 1952 година, кога врвните мајстори од повеќе трговски претпријатија го формираат млекарското претпријатие „Млекар“ – Битола. Уште од самите почетоци, Битолското кисело млеко зазема значајно место во …

Прочитај повеќе

Наместо кафе-лате, австралиски научници подготвија брокула-кафе

Наместо кафе-лате, австралиски научници подготвија брокула-кафе

Група австралиски научници од националната агениција за наука (CSIRO) развија хранлив прашок од брокула кој може да се попрска врз стандарните оброци, но и да се искористи наместо млеко како додаток во популарното кафе-лате, пишува New Atlas. Брокулата е еден од најздравите зеленчуци, кој се препорачува во борбата со ракот и дијабетис 2, како и за генерално подобрување на здравјето на стомакот. Сепак, поради специфичниот мирис и вкус не е многу омилена, а згора на …

Прочитај повеќе

Шансата која ни ја даде Виталиа ни го промени животот

Шансата која ни ја даде Виталиа ни го промени животот

Да се најде добра работа во Македонија е тешко, но да се најдат вредни и трудољубиви вработени е уште потешко. Иако сите луѓе заслужуваат еднаква шанса и можност за кариера, малку се, за жал компаниите во Македонија кои тоа го овозможуваат. Виталиа е прехранбена македонска компанија за здрава храна, која сака да ги руши стереотипите и предрасудите, која отворено им пристапува на сите трудољубиви луѓе, и која на сите вработени им нуди еднакви можности за …

Прочитај повеќе

ОПМ го издаде третиот е-билтен Потрошувачите и храната

ОПМ го издаде третиот е-билтен Потрошувачите и храната

Организацијата на потрошувачите на Македонија (ОПМ) во соработка со Агенцијата за храна и ветеринарство во рамки на Програмата за заштита на потрошувачите за 2018-та година го издаде третиот број на е-билтенот Потрошувачите и храната.

Прочитај повеќе

Кинеска компанија ќе доставува храна со дронови

Кинеска компанија ќе доставува храна со дронови

Испораката на храна со дрон нема дополнително да се наплаќа, а дроновите ќе може да пренесуваат оброк со тежина до 6 килограми и со брзина од 20 км/ч.

Прочитај повеќе

СкопјеГурман по четврти пат

СкопјеГурман по четврти пат

Овогодинешната кампања има и хуманитарен карактер, па така со секое купување на зделка од #СкопјеГурман со Mastercard картичка, Grouper донира процент од сумата за оние кои им е најпотребно.

Прочитај повеќе

Горе