Хрватски Телеком купи 76,53% од акциите на Црногорски Телеком за 123,5 милиони евра

Хрватски Телеком купи 76,53% од акциите на Црногорски Телеком за 123,5 милиони евра

Хрватски Телеком (ХТ) со компанијата Magyar Telecom потпиша договор за купување акции со коишто ќе стекне 76,53% удел во Црногорски Телеком.

Прочитај повеќе

Магичен часовник  – повеќе време со семејството во текот на празниците

Магичен часовник  – повеќе време со семејството во текот на празниците

Од денеска започнува новата наградна игра Повеќе време заедно, која се однесува за сите нови и постојните Magenta 1 корисници, коишто ќе склучат договор најдоцна до 08.01.2017 година. Наградите ќе се извлечат на 09.01.2017 година, при што 50 корисници ќе добијат по 3 паметни алки за своето семејство.

Прочитај повеќе

АЕК: Два виртуелни мобилни оператора имаат намера да влезат на македонскиот пазар

АЕК: Два виртуелни мобилни оператора имаат намера да влезат на македонскиот пазар

Два виртуелни мобилни оператора имаат намера да влезат на македонскиот пазар во 2017 година. Едниот од нив, познат во светски рамки, веќе ја потврди својата одлука.

Прочитај повеќе

Хрватскиот старт – ап Bulb Technologies доби два милиона евра од South Central Ventures

Хрватскиот старт – ап Bulb Technologies доби два милиона евра од South Central Ventures

Хрватскиот старт – ап Bulb Technologies доби два милиона евра од регионалниот фонд South Central Ventures (Enterprise Innovation Fund – ENIF), што е петта и најголемата инвестиција на фондот досега.

Прочитај повеќе

Вработените во Вип донираа за децата без родителска грижа

Вработените во Вип донираа за децата без родителска грижа

Вработените во Вип повторно ја покажаа својата хуманост и одлучија да ги збогатат новогодишната магија и празничното расположение за децата згрижени и поддржани од СОС Детско село и за децата без родителска грижа згрижени во Домот за деца 11 Октомври во Скопје.

Прочитај повеќе

Почна Новогодишниот караван на Фондацијата Телеком за Македонија

Почна Новогодишниот караван на Фондацијата Телеком за Македонија

Волонтери од Македонски Телеком ќе посетат над 2.000 деца од ранливи категории низ Македонија.

Прочитај повеќе

Radio Garden – онлајн платформа за слушање радио станици од целиот свет

Radio Garden – онлајн платформа за слушање радио станици од целиот свет

Radio Garden е платформа којашто на корисникот му овозможува да слуша програма во живо од радио станици од целиот свет.

Прочитај повеќе

Вип: Најевтини разговори од странство кон дома и 50% пониска цена за интернет комуникација

Вип: Најевтини разговори од странство кон дома и 50% пониска цена за интернет комуникација

Со оваа најнова промоција сите корисници на Вип, за само 9,9 денари за минута можат да се јават од странство кон сите мрежи во Македонија и да раскажат за своите зимски доживувања.

Прочитај повеќе

Наградени најдобрите со Твитер награди

Наградени најдобрите со Твитер награди

И оваа година Македонски Телеком ја награди акцијата Ретвитни оброк, којашто почна како мала волонтерска иницијатива на Твитер заедницата за готвење топли оброци за бездомниците.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком е јаглерод неутрална и во 2016 година

Македонски Телеком е јаглерод неутрална и во 2016 година

Македонски Телеком имплементира повеќе мерки во своите секојдневни оперативни и тековни активности, со цел да се заштити животната средина.

Прочитај повеќе

Со новата промотивна понуда на Неотел добивате сѐ од едно место

Со новата промотивна понуда на Неотел добивате сѐ од едно место

За секој склучен договор на 2 години за кој било од пакетите neoTrio добивате неограничен интернет, телевизија и фиксна телефонија бесплатно во првите три месеци, додека за останатиот период од договорот добивате намалена претплата.

Прочитај повеќе

10.000 бесплатни автобуски возења од Македонски Телеком

10.000 бесплатни автобуски возења од Македонски Телеком

Регистрацијата на учесниците ќе трае од 1.12.2016 до 31.01.2017 година, а ден потоа ќе се врши наградното извлекување. Секој учесник од еден телефонски број може да освои најмногу една награда во текот на наградната игра.

Прочитај повеќе

Вип: 50% намалена месечна претплата цела година во Вип мобилната телефонија

Вип: 50% намалена месечна претплата цела година во Вип мобилната телефонија

Вип ја започнува празничната новогодишна еуфорија и воведува нови поволности за корисниците во Вип Постпејд мобилната телефонија.

Прочитај повеќе

Димитар Ковачевски назначен за нов извршен директор во оне.Вип

Димитар Ковачевски назначен за нов извршен директор во оне.Вип

Обврските на новата функција ќе ги превеземе кон крајот на декември 2016 и ќе го наследи Никола Љушев, кој од функцијата извршен директор се повлекува од лични причини и одлучи да прифати нови предизвици надвор од оне.Вип и Кластерот.

Прочитај повеќе

Играта Sea Hero Quest постави нови стандарди во истражување на деменцијата

Играта Sea Hero Quest постави нови стандарди во истражување на деменцијата

Воведена од Дојче Телеком во мај оваа година, играта за мобилни телефони Sea Hero Quest поставува нови стандарди во истражувањето на деменцијата.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком го претставува проектот Паметен град во Барселона

Македонски Телеком го претставува проектот Паметен град во Барселона

Групацијата Дојче Телеком ги претстави најновите паметни решенија за подобрување на урбаниот живот и развојот на градовите, на Светскиот конгрес за паметни градови што се одржува во Барселона.

Прочитај повеќе

Виртуелниот свет на HTC Vive ексклузивно достапен во Телеком

Виртуелниот свет на HTC Vive ексклузивно достапен во Телеком

Корисниците на Македонски Телеком коишто сакаат да го истражат виртуелниот свет, можат да закажат сопствена HTC Vive авантура во Телеком Иновативниот центар на www.telekom.mk/HTCVive.

Прочитај повеќе

Наградна игра во Вип Припејд: 77 телефони iPhone 6s за 77 среќни добитници  

Наградна игра во Вип Припејд: 77 телефони iPhone 6s за 77 среќни добитници  

Сите корисници на Вип Припејд со самото надополнување на кредит на својата сметка автоматски стануваат учесници во извлекувањето за iPhone 6s 16GB.

Прочитај повеќе

Македонски Телеком до крајот на септември оствари 713,6 милиони денари добивка

Македонски Телеком до крајот на септември оствари 713,6 милиони денари добивка

Македонски Телеком од почетокот на годината до крајот на септември оствари вкупна сеопфатна добивка од 713.693.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза.

Прочитај повеќе

Врвна онлајн заштита на децата со апликацијата Kaspersky Safe Kids за корисниците на Magenta 1 Cool Junior

Врвна онлајн заштита на децата со апликацијата Kaspersky Safe Kids за корисниците на Magenta 1 Cool Junior

Kaspersky Safe Kids овозможува времето коешто децата го поминуваат на интернет да биде навистина корисно за нивниот развој и образование, без штетни интернет содржини или содржини несоодветни за нивната возраст, какви што можат да бидат одредени апликации, веб сајтови и слично.

Прочитај повеќе

Националната арена Филип II се ребрендира во Телеком Арена

Националната арена Филип II се ребрендира во Телеком Арена

Македонски Телеком склучи договор за деловна соработка со Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор. Согласно Договорот, Националната арена Филип II ќе се ребрендира и именува во Телеком Арена.

Прочитај повеќе

Зголемен бројот на домаќинства што имаат пристап на интернет од дома

Зголемен бројот на домаќинства што имаат пристап на интернет од дома

Во првото тримесечје од 2016 година, 75,3% од домаќинствата имале пристап на интернет од дома, што е за шест процентни поени повеќе во споредба со истиот период од 2015 година.

Прочитај повеќе

Можност за добивка на iPhone 6s со секоја онлајн платена сметка во Вип

Можност за добивка на iPhone 6s со секоја  онлајн платена сметка во Вип

Во оваа игра, автоматски и без никаков влог, земаат учество сите приватни и деловни постпејд корисници, со активен претплатнички договор на оне.Вип кои ќе ја платат својата сметка онлајн во предвидените циклуси.

Прочитај повеќе

Мобилна телевизија од 40 ТВ канали достапни на телефон, таблет или компјутер

Мобилна телевизија од 40 ТВ канали достапни на телефон, таблет или компјутер

Со новата услуга Vip NOW, корисниците ќе можат да ги следат лесно и едноставно ТВ содржините директно на својот мобилен телефон, таблет или компјутер.

Прочитај повеќе

Горе