SeaBubbles – летечко такси возило што ќе превезува патници по река

SeaBubbles – летечко такси возило што ќе превезува патници по река

Францускиот старт – ап SeaBubbles дизајнираше летечко такси возило што ќе може да превезува патници по течението на пловните реки, како што е реката Сена во Париз.

Прочитај повеќе

Возовите во Холандија користат само струја од ветер

Возовите во Холандија користат само струја од ветер

Струјата за движење на електричните возови доаѓа од фарми на ветерници во Холандија, Белгија и Финска.

Прочитај повеќе

Започна гласањето за Национален јавен победник при Европските бизнис награди – Брансис ја продолжува трката

Започна гласањето за Национален јавен победник при Европските бизнис награди – Брансис ја продолжува трката

IT компанијата Брансис повикува на поддршка за гласање од публиката во следните 7 недели.

Прочитај повеќе

Задолжителна примена на електронските картички во јавниот превоз

Задолжителна примена на електронските картички во јавниот превоз

Персонализираната електронска картичка чини 200, а неперсонализираната електронска картичка со вклучени пет гратис возења чини 150 денари. Овие картички може да се надополнат со минимум 100 и максимум 6.000 денари.

Прочитај повеќе

ЈСП: Студентите и пензионерите да ја продолжат важноста на билетите за следната година

ЈСП: Студентите и пензионерите да ја продолжат важноста на билетите за следната година

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП) ги известува студентите и возрасната група граѓани (над 62 години за жени, односно 64 години за мажи) дека задолжително треба да ја продолжат важноста на билетите за 2017 година до 31.12.2016 година.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel Македонија: Локален партнер за глобална поврзаност

Kuehne + Nagel Македонија: Локален партнер за глобална поврзаност

Јасниот фокус на компанијата во унапредувањето на интегрираните и иновативни логистички решенија со помош на софистицираниот ИТ систем овозможија подружницата во Македонија да ја задржи силната позиција на пазарот.

Прочитај повеќе

Макошпед за следната година проектира 6,6 милиони денари добивка пред оданочување

Макошпед за следната година проектира 6,6 милиони денари добивка пред оданочување

Шпедитерската куќа Макошпед за следната 2017 година планира да оствари 6.637.110 денари добивка пред оданочување, покажува Деловниот план за 2017 година, објавен на Македонска берза.

Прочитај повеќе

CarTube – подземни канали за автомобили што ќе го намалат сообраќајниот метеж

CarTube – подземни канали за автомобили што ќе го намалат сообраќајниот метеж

CarTube ќе ги интегрира постојните автопати во големите светски метрополи во мрежа од мали подземни тунели.

Прочитај повеќе

Превезени патници и стока во третото тримесечје

Превезени патници и стока во третото тримесечје

Во третото тримесечје од 2016 година, во споредба со третото тримесечје од 2015 година, количеството на превезената стока во товарниот патен превоз е зголемено за 72%.

Прочитај повеќе

Транскоп од Битола со загуба од 857.000 денари за девет месеци

Транскоп од Битола со загуба од 857.000 денари за девет месеци

Транспортната компанија Транскоп од Битола од први јануари до 30-ти септември прикажа загуба од 857.000 денари, стои во билансот на успех објавен на Македонска берза.

Прочитај повеќе

ЖАС за девет месеци оствари 10,4 милиони денари загуба

ЖАС за девет месеци оствари 10,4 милиони денари загуба

Вкупните приходи од продажба во деветте месеци од оваа година изнесуваа 2.435.000 денари, додека истиот период претходната година достигнаа 4.249.000 денари.

Прочитај повеќе

Намален бројот на превезени патници со автобуси

Намален бројот на превезени патници со автобуси

Вкупниот број на превезени патници во патниот патнички превоз, во третото тримесечје од годинава во однос на истиот период лани, е намален за 0,9%, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel: 20 години иновативна логистика во Македонија

Kuehne + Nagel: 20 години иновативна логистика во Македонија

Денес Kuehne + Nagel Македонија е високо позиционирана на македонскиот пазар, рамо до рамо со најдобрите во класата логистички компании.

Прочитај повеќе

Фершпед за девет месеци прокнижи 52,3 милиони денари добивка

Фершпед за девет месеци прокнижи 52,3 милиони денари добивка

Фершпед оствари вкупна сеопфатна добивка од 52.338.000 денари, покажува деветмесечниот биланс на успех објавен на Македонска берза.

Прочитај повеќе

Макошпед од јануари до септември оствари 13,1 милиони денари добивка

Макошпед од јануари до септември оствари 13,1 милиони денари добивка

Компанијата Макошпед, од почетокот на јануари до крајот на септември оваа година, оствари вкупна сеопфатна добивка од 13.105.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза.

Прочитај повеќе

Самоуправувачки камион натоварен со 2.000 шишиња пиво помина околу 190 километри

Самоуправувачки камион натоварен со 2.000 шишиња пиво помина околу 190 километри

За време на целото патување, во кабината беше присутен и професионален возач. Тој само го надгледувал возењето без да интервенира во ниту еден момент.

Прочитај повеќе

Uber планира да вози електрични автомобили во Љубљана

Uber планира да вози електрични автомобили во Љубљана

Словенечката престолнина го доби статусот Европска зелена престолнина 2016, па од таа причина Uber планира да воведе услугата Uber X. Тоа е услуга за споделување на превоз со користење на возила на електричен погон.

Прочитај повеќе

Црна Гора продава акции во компаниите Luka Bar и Montecargo

Црна Гора продава акции во компаниите Luka Bar и Montecargo

За овие две компании се заинтересирани инвеститори од неколку земји меѓу кои Полска, Кина и Турција.

Прочитај повеќе

Claxi прогласен за добитник на WITSA награда за ИКТ решение на Светскиот ИТ Конгрес 2016 во Бразил

Claxi прогласен за добитник на WITSA награда за ИКТ решение на Светскиот ИТ Конгрес 2016 во Бразил

Bransys се истакна како добитник на наградата Merit Award со својот исклучителен проект – Claxi.

Прочитај повеќе

Германија го доби првиот патнички воз на водород

Германија го доби првиот патнички воз на водород

За да се создаде Coradia iLint потребни беа две години, а сега тој е еколошка варијанта на досегашните дизел возови, благодарение на цистерната со водород што се наоѓа на покривот на возот.

Прочитај повеќе

Амстердам ќе добие самоуправувачки возила на вода

Амстердам ќе добие самоуправувачки возила на вода

Иако ќе бидат тестирани различни модели, основниот дизајн наликува на квадрат со подвижна платформа, со големина од речиси два метри од двете страни. Ќе можат да се прилепуваат еден до друг според потребите, како на пример, да формираа привремен мост.

Прочитај повеќе

Catalyst E2 – електричен автобус што поминува 1.000 километри со едно полнење

Catalyst E2 – електричен автобус што поминува 1.000 километри со едно полнење

Американската компанија за производство на електрични возила Proterra веќе некое време работи на своите електрични автобуси со нула емисии на штетни гасови. Последното нивно издание е Catalyst E2 – автобус што може да помине 966 километри со едно полнење.

Прочитај повеќе

Hoopy – велосипед што може да го направите сами

Hoopy – велосипед што може да го направите сами

Рамката од дрво тежи само три килограми, а целиот комплетиран велосипед од 12 до 14 килограми. Истиот може да се прилагоди за висина на човек од 1,5 метри до 1,9 метри и може да издржи до 200 килограми.

Прочитај повеќе

Хрватска иновација – самоуправувачки вагон без локомотива

Хрватска иновација – самоуправувачки вагон без локомотива

Хрватска добива вагон којшто нема потреба од локомотива, а најмногу ќе се употребува при транспорт на материјали за изградба и реконструкција на железничка инфраструктура.

Прочитај повеќе

Горе