Индекс на цените на угостителските услуги за јули

Индекс на цените на угостителските услуги за јули

Индексот на цените на угостителските услуги во јули 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 2,8 %.

Прочитај повеќе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Иновативните чаши се за повеќекратна употреба, а дизајнерот Џулијан Лехнер ја освои и овогодинешната Red Dot награда за дизајн на производ.

Прочитај повеќе

Лондонско кафуле служи кафе за носење во филџани донесени од дома

Лондонско кафуле служи кафе за носење во филџани донесени од дома

Имено секој ден тие поставуваат посебна корпа каде што посетителите може да ги вратат чашите, а многумина од нив дури се одлучуваат и да донираат дел од вишокот на својата “домашна палета“ како би го исчистиле домот, а и би придонеле за потребите на кафулето со своите неискористени чаши.

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за јуни

Индекс на цените на угостителските услуги за јуни

Индексот на цените на угостителските услуги во јуни 2018 година, во споредба со мај 2018 година,  остана на исто ниво, соопштија од Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, единствено е забележано зголемување кај ноќевањата од 0,1%. Инаку истиот индекс, пак, бележи пораст во однос на јуни минатата година и тоа за 1,6 %. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – јуни 2018 година, во однос на истиот период од лани, е …

Прочитај повеќе

Летни освежувања од Скопје Мериот хотел

Летни освежувања од Скопје Мериот хотел

Невообичаениот начин на зацврстување на бизнис релациите и воспоставување нови е дел од глобалната акција на сите Мериот хотели што се случува во последната недела од јуни наречена Power Up Summer Sales Blitz.

Прочитај повеќе

Creator – кујна робот што приготвува вкусни оброци за неколку минути

Creator – кујна робот што приготвува вкусни оброци за неколку минути

Креаторите на оваа мултифункционална машина, Momentum Machines велат дека ваквиот тип на “кујна“ има повеќе предности од традиционалните места за подготовка на храна во рестораните.

Прочитај повеќе

Скопје Мериот хотел со нов генерален менаџер

Скопје Мериот хотел со нов генерален менаџер

  Волфганг Колер е новоименуваниот генерален менаџер на Скопје Мериот хотел. Со преку 10 годишно искуство како генерален менаџер, а 32 години во Мериот компанијата, Колер во Скопје доаѓа од Нижни Новгород, западна Русија, каде што го отворил првиот интернационален хотел со 5 ѕвезди – Sheraton Nizhny Novgorod. Колер, на Мериот хотелите првпат им се приклучува во 1986 година и тоа во Виена Мериот хотел, по што следат хотели во повеќе земји низ целиот свет …

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за мај

Индекс на цените на угостителските услуги за мај

Индексот на цените на угостителските услуги во мај 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1,6 %.

Прочитај повеќе

 Starbucks доаѓа во Србија

 Starbucks доаѓа во Србија

Најголемиот оператор на ресторани во Европа, AmRest Holdings, најавувајќи ја својата инвестиција во Србија, објасни дека одлуката за првиот Starbucks кафе бар во Белград паднала од причина што овој град е познат по својата долгогодишна традиција на уживање во кафето и заслужува “уникатно Starbucks искуство”.

Прочитај повеќе

СкопјеГурман по четврти пат

СкопјеГурман по четврти пат

Овогодинешната кампања има и хуманитарен карактер, па така со секое купување на зделка од #СкопјеГурман со Mastercard картичка, Grouper донира процент од сумата за оние кои им е најпотребно.

Прочитај повеќе

Започнува со работа првиот HTCA Академик тренинг центар

Започнува со работа првиот HTCA Академик тренинг центар

Според статистиката од вкупно 700 илјади лица вработени во Македонија, во угостителската и услужната дејност, директно или посредно, се вработени близу 150 илјади лица

Прочитај повеќе

ДСЗ: Индекс на цените на угостителските услуги во април

ДСЗ: Индекс на цените на угостителските услуги во април

Фото: Pixabay Индексот на цените на угостителските услуги во април годинава, во споредба со март 2018 година, останале на исто ниво, објави Државниот завод за статистика. Споредено по групи на услуги, зголемување е забележано во групата Алкохолни пијалаци за 0,3 %. Индексот на цените на угостителските услуги во април 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1,6 %. Кумулативниот индекс на цените на угостителските услуги за периодот јануари – април …

Прочитај повеќе

Пакомак ги одбра најеколошките угостителски објекти за 2017

Пакомак ги одбра најеколошките угостителски објекти за 2017

Are You Recycling е проект на Пакомак којшто има за цел да ги вклучи сите угостителски објекти од целата држава во континуирана еколошка акција за селектирање на стаклениот отпад.

Прочитај повеќе

Taste Community – ресторан каде гостинот плаќа колку сака

Taste Community – ресторан каде гостинот плаќа колку сака

Поголемиот дел од клиентите ја користат услугата со токени, односно од 75 до 85 гости на ден, обично во петок, ручаат со таа претплата.

Прочитај повеќе

Starbucks нуди 10 милиони долари за идеја за eко чаши

Starbucks нуди 10 милиони долари за идеја за eко чаши

Во случајов, се бара изработка на чаша којашто ќе може да се рециклира, и да го “продолжи животот“ повторно како чаша, салфетка или друг производ.

Прочитај повеќе

Најбогатиот човек од Литванија ќе гради четири хотели во Романија

Најбогатиот човек од Литванија ќе гради четири хотели во Романија

Инвестициите ќе бидат реализирани од страна на Appex Alliance, компанија за управување со хотели на чие чело е Арунас Белеска, поранешен сопственик на синџирот на хотели Europa.

Прочитај повеќе

BrewDog произведе розево пиво наменето за жени

BrewDog произведе розево пиво наменето за жени

Овој пијалок ќе се продава пет пати поевтино во баровите на сите оние потрошувачи кои се идентификуваат како жени. Целта на попустот е да го одрази родовиот јаз во платите помеѓу мажите и жените во Велика Британија од 18,1%.

Прочитај повеќе

Плати со поезија по 4-ти пат на 10 локации во Македонија

Плати со поезија по 4-ти пат на 10 локации во Македонија

На Денот на поезијата, 21-ви март, секој ќе може да се напие кафе или чај кој ќе инспирира да се напише стих и поема за да се Плати со поезија.

Прочитај повеќе

ДЗС: Зголемени цените на алкохолните пијалаци

ДЗС: Зголемени цените на алкохолните пијалаци

Индексот на цените на угостителските услуги во февруари 2018 година, во однос на истиот месец од претходната година, е зголемен за 1,2%.

Прочитај повеќе

Белград го доби првиот Hilton хотел

Белград го доби првиот Hilton хотел

Hilton Belgrade ќе понуди услуги како спа центар, сауна, фитнес центар и ресторани во кои што ќе се послужува домашна, српска храна, но и интернационални јадења. Предвидено е хотелот да вработи околу 300 луѓе.

Прочитај повеќе

Airbnb со нова хотелска услуга Airbnb Plus

Airbnb со нова хотелска услуга Airbnb Plus

Угостителската платформа позната по тоа што на туристите им нуди различни видови соби за одмор, неодамна ја прошири својата платформа и кон подвжини домови и куќи изградени од дрво.

Прочитај повеќе

Индекс на цените на угостителските услуги за јануари

Индекс на цените на угостителските услуги за јануари

Индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2018 година, во споредба со декември 2017 година, е зголемен за 0,2%.

Прочитај повеќе

Српското пиво е второ најбарано во регионот

Српското пиво е второ најбарано во регионот

Податоците од пазарот на труд покажуваат дека во Србија 16.000 граѓани се вработени во пивската индустрија која годишно на државата ѝ носи профит од 226 милиони евра.

Прочитај повеќе

Салфета што детектира наркотични супстанци во пијалок

Салфета што детектира наркотични супстанци во пијалок

Единствена разлика е во тоа што, доколку ставите капка од пијалок на неа, а пијалокот содржи дрога, салфетата ќе ја смени бојата што значи дека некој ви ставил недозволена супстанца во него.

Прочитај повеќе

Горе