Лондон добива клиника за лечење на зависност од Интернет

Лондон добива клиника за лечење на зависност од Интернет

Центарот за зависност од интернет што ќе се отвори во Лондон, ќе се фокусира посебно на зависноста од видео игрите, а со текот на времето предвидено е клиниката да се занимава и со останатите видови на зависност коишто потекнуваат од дигиталната активност.

Прочитај повеќе

Halo Sport – уред за побрзо и ефикасно постигнување спортски резултати

Halo Sport – уред за побрзо и ефикасно постигнување спортски резултати

Првиот апарат за стимулирање на мускулите, а со тоа и постигнување подобри резултати, посебно кај спортистите, пристигна и во Македонија и е достапен во психијатриската ординација MindLab. Апаратот наречен Halo Sport, со невростимулација го ослободува човечкиот потенцијал и го забрзува постигнувањето на посакуваните резултати и перформанси од физичката активност. Станува збор за уред (слушалки) кој користи технологија на невростимулација за стимулирање на дел од мозокот кој е одговорен за движењето на мускулите, што доведува до …

Прочитај повеќе

Силк Роуд Банка стана долгорочен партнер на Клиниката за детски болести во Скопје

Силк Роуд Банка стана долгорочен партнер на Клиниката за детски болести во Скопје

Силк Роуд Банка АД и Универзитетската клиника за детски болести во Скопје потпишаа меморандум за соработка, со кој банката прераснува во долгорочен партнер на Клиниката. Со меморандумот банката се обврзува дека за секоја трансакција извршена со Американ Експрес картичките ќе одвојува по 5 денари за потребите на Клиниката. Собраните средства ќе се искористуваат периодично, зависно од секоја поединечна потреба за набавка на материјали на Клиниката. Во првиот циклус, собраните средства ќе бидат употребени за целосно …

Прочитај повеќе

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе може значајно да се подобри прецизноста околу медицинската грижа за пациентите, предвидувањето на исходот од истата, но и времето на смртта, се вели во најновата студија, за којашто пишува списанието Futurism. Врз основа на експериментите во кои се користени податоци од две болници во САД, истражувачите успеале да покажат како со помош на алгоритам може да се предвиди должината на времето поминато во болница, времето кога пациентот ќе биде …

Прочитај повеќе

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Француска ургентна соба ќе намалува болка со виртуелна реалност

Тројца дипломци во Франција креираа специјална техника кадешто со помош на виртуална реалност на пациентите им се овозможува да се релаксираат, и без медикаменти да им се зголеми толеранцијата на болки. Овој метод е впрочем класично одвлекување на вниманието, со што на пациентот му се дава опција  да оди на тури, или во интерактивен режим да свири или да слика, сè со цел да се намали вознимереноста и стравот од престојната интеревнција. Методот функционира на тој …

Прочитај повеќе

Донација на Бора за Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство

Донација на Бора за Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство

Овој вид на соработка помеѓу институциите и приватните компании е важно за зголемување на значењето на општествената одговорност со тоа што дополнително се поттикнуваат сите кои се во можност да направат нешто повеќе зазаедницата.

Прочитај повеќе

Krka урива рекорди во продажбата

Krka урива рекорди во продажбата

Источна Европа и понатаму останува најголемиот потрошувач на производите на Krka, со раст од 4% и севкупно за првиот квартал изнесува 106,2 милиони евра

Прочитај повеќе

Прилеп доби 44 болнички кревети и медицинска опрема

Прилеп доби 44 болнички кревети и медицинска опрема

Хуманитарната акцијата за донирање на кревети во болницата ја спровеле сите фирми од групацијата НОВОМАТИК, компаниите CSConstan, Kuehne+ Nagel (Кине Нагел), Агенцијата за односи со јавност Чептер 4 Македонија, Лајонс клубот Вардар и Ротари клубот Прилеп.

Прочитај повеќе

Неуромедика наградена од Европското здружение за истражување на квалитет

Неуромедика наградена од Европското здружение за истражување на квалитет

Оваа награда од страна на Европското здружение за истражување на квалитет  ја добиваат оние компании кои имаат исклучиво најдобри практики и резултати во квалитетни менаџерски стратегии.

Прочитај повеќе

Преносен 3D печатач на кожа лечи рани за неколку минути

Преносен 3D печатач на кожа лечи рани за неколку минути

Овој нов преносен печатач наликува на селотејп, но наместо класичната лента за лепење има микро направа што формира слоеви на ткиво.

Прочитај повеќе

Утре и задутре 100 бесплатни прегледи по случаен избор во Аџибадем Систина

Утре и задутре 100 бесплатни прегледи по случаен избор во Аџибадем Систина

Целта на движењето, чијшто почеток датира од 2007 година, е да се поттикнат повеќе од 10 милиони чинови на добрина во светски рамки. Аџибадем Систина со свој скромен придонес, безрезервно се приклучи кон ова глобално движење на добра волја.

Прочитај повеќе

Донација од Жито Лукс во четири здравствени установи

Донација од Жито Лукс во четири здравствени установи

Преку кампањата “Подарено од срце“со секој купен леб на парчиња од Жито Лукс се одвојуваа средства наменети за набавка на медицинската опрема којашто ќе помогне за поефикасно лекување на деца со респираторни проблеми.

Прочитај повеќе

Нова го организира 12-от по ред хуманитарен базар

Нова го организира 12-от по ред хуманитарен базар

Настанот почнува во 11 и ќе трае до 15 часот, а ќе може да се вкусат специјалитети од различни земји, да се купат книги и ракотворби од различни уметници.

Прочитај повеќе

Систина го доби првиот HISPA центар во Македонија

Систина го доби првиот HISPA центар во Македонија

HISPA центарот ќе овозможува идентификација, дијагноза, третман и следење на пациенти со висок крвен притисок и пациенти со ризик за кардиоваскуларна болест.

Прочитај повеќе

Заврши проектот Патот до многу петки

Заврши проектот Патот до многу петки

Во рамки на кампањата, преку едукативни и забавни содржини на децата и нивните родители, им беше укажано за значењето на правилната исхрана и што сé треба да содржат нивните оброци за да ги задоволат секојдневните потреби за правилен раст и развој

Прочитај повеќе

GSK купува дел од Novartis за 13 милиони долари 

GSK купува дел од Novartis за 13 милиони долари 

Со ова GSK ќе преземе дел од една од најмоќните компании за здравствена заштита.

Прочитај повеќе

Сензор за заби што “води сметка“ за исхраната

Сензор за заби што “води сметка“ за исхраната

Сензорот директно се монтира на заб и безжично комуницира со мобилен уред, а може да пренесува информации за гликоза, сол и алкохол.

Прочитај повеќе

Синдикатот на Комерцијална банка со донација за Детската клиника

Синдикатот на Комерцијална банка со донација за Детската клиника

Станува збор за средства во висина од 150,000.00 денари.

Прочитај повеќе

Апликација за проверка на срцето што детектира неправилно работење

Апликација за проверка на срцето што детектира неправилно работење

Во едно истражување спроведено на 300 пациенти, од кои половината имале неправилно чукање на срцето, апликацијата била 96% прецизна при откривање на состојбата.

Прочитај повеќе

Донација за Клиничката Болница Битола од Ротаракт Широк Сокак

Донација за Клиничката Болница Битола од Ротаракт Широк Сокак

Во рамките одбележување на светската Ротаракт недела, младите ротаракторци од Ротаракт Широк Сокак донираа 200 парчиња различен вид на постелнина вредна 1.300 евра на Клиничката Болница во Битола.

Прочитај повеќе

HP креираше нова линија на компјутери отпорни на антисептици

HP креираше нова линија на компјутери отпорни на антисептици

Трите модели се креирани за да бидат отпорни на сите антисептички средства за чистење, што исто така помага да се намали ширењето на инфекции.

Прочитај повеќе

Центарот за дијализа Диамед Македонија го одбележа својот 4-ти роденден

Центарот за дијализа Диамед Македонија го одбележа својот 4-ти роденден

За директорот на Диамед Македонија, Вера Иванова, изминатите четири години биле сериозен предизвик да се подобри стандардот и условите за лекување на пациентите со бубрежни заболувања.

Прочитај повеќе

Алкалоид го објави датумот на годишното собрание на акционери

Алкалоид го објави датумот на годишното собрание на акционери

Седницата на годишното Собрание на акционери на Друштвото ќе се одржи на ден 02.04.2018 година со почеток во 08:00 часот во деловните простории на Друштвото, Бул. Александар Македонски бр. 12, Скопје, Република Македонија.

Прочитај повеќе

Uber Health направи платформа за транспорт на пациенти

Uber Health направи платформа за транспорт на пациенти

Олеснителна околност е тоа што корисниците не мора да имаа апликација од Uber – закажувањата на транспортот се прават преку СМС порака.

Прочитај повеќе

Горе