umorna

Ако со нашиот организам нешто не е во ред, телото ќе каже. Меѓутоа, честопати тие сигнали ги игнорираме, па симптомите може да прераснат во сериозен здравствен проблем. Дознајте кои сигнали говорат дека на вашето тело му е потребна помош.

Проблеми со спиење, раздразливост, грчеви во нозете

Доколку ве мачат овие проблеми, мора да конзумирте храна богата со магнезиум и калиум: ленено семе, семки од сончоглед, бадеми, спанаќ, кељ, блитва, цвекло, сливи и кајсии.

sol

Поголема желба за солена храна

Ова алармира на инфекција или воспаление во телото, најчесто во урогениталниот тракт. Пијте повеќе вода, чај од магдонос, брусница.

suva-koza

Сува кожа

Вашата кожа има потреба од повеќе витамин Е и треба да го зголемите внесувањето на растително масло, масна риба, морков, тиква, ореви. Сува кожа на лактовите упатува на недостаток на витами А и Ц.

jabolko

Крварење на непцата

Крварењето на непцата е знак дека ви недостасува витамин Ц, затоа пијте повеќе чај и јадете повеќе овошје и зеленчук.

kosa

Кршливи нокти и коса

Упатува на недостаток на витамин Б и калциум. Потребно е да конзумирате повеќе млеко, компир, пченица, мешункаст зеленчук.

email