Тим иноватори од Даблин креираа еколошки лаптоп од дрво

Тим иноватори од Даблин креираа еколошки лаптоп од дрво

Целта на тимот е да придонесе за намалување на електронскиот отпад и токсичните материи коишто се ослободуваат од истиот.

Прочитај повеќе

Laserlight Core – ласерска светилка за безбедно возење со велосипед

Laserlight Core – ласерска светилка за безбедно возење со велосипед

Со помош на патентирана технологија светилката проектира зелена светлина во облик на велосипед на патот (шест метри пред велосипедистот) и со тоа им сигнализира на возилата да внимаваат.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel го зајакнува своето присуство во Индонезија со стратешка аквизиција

Kuehne + Nagel го зајакнува своето присуство во Индонезија со стратешка аквизиција

Проширувањето на можностите за складирање и дистрибуција на Kuehne + Nagel во Индонезија, каде увозот и извозот генерираат приближно 300 милијарди долари годишно, е стратешки фокус на компанијата.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel ја проширува својата мрежа во Централна Азија и Кавказ

Kuehne + Nagel ја проширува својата мрежа во Централна Азија и Кавказ

Компанијата неодамна отвори нови канцеларии во Баку, Азарбејџан и во Алмати, Казакстан.

Прочитај повеќе

Матичната компанија на Mercedes за прв пат ќе добие шеф од негерманско потекло

Матичната компанија на Mercedes за прв пат ќе добие шеф од негерманско потекло

Калениус кој веќе подолго време беше подготвуван за оваа позиција, доаѓа на местото на легендарниот Дитер Цече кој раководеше со германскиот производител на автомобили 12 години.

Прочитај повеќе

Ryanair откажува 190 летови низ цела Европа

Ryanair откажува 190 летови низ цела Европа

Според авиопревозникот оваа одлука ќе ги промени плановите на 30.000 патници, кои се веќе известени преку пораки и мејлови.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel дел од швајцарскиот индекс SUSTAINABILITY 25 SIX

Kuehne + Nagel дел од швајцарскиот индекс SUSTAINABILITY 25 SIX

Стратегијата за одржливост на Kuehne + Nagel има за цел да ги направи складирањето и транспортот поефикасни, како и да избегне непотребен транспорт.

Прочитај повеќе

Првиот автономен трамвај го имаше своето деби

Првиот автономен трамвај го имаше своето деби

За време на презентацијата беше изведена и тест-проба, каде што трамвајот “наиде“ на бебешка количка и успешно ги активираше кочниците.

Прочитај повеќе

Porsche ќе престане да произведува автомобили со дизел мотори

Porsche ќе престане да произведува автомобили со дизел мотори

Оваа одлука доаѓа по скандалот во 2015 година, во којшто матичната компанија на Porsche,Volkswagen, призна дека мамеле на тестовите за штетни емисии направени на нивните дизел мотори.

Прочитај повеќе

SEAT Tarraco новиот член на семејството SEAT

SEAT Tarraco новиот член на семејството SEAT

Продажбата на новиот Tarraco ќе започне на почетокот на следната година, а новиот SUV на SEAT ќе се произведува во фабриката на Volkswagen во Wolfsburg, Германија.

Прочитај повеќе

Компанија од Шведска создаде парфем со мирис на расипано млеко

Компанија од Шведска создаде парфем со мирис на расипано млеко

Последните проценки говорат дека во светски рамки најмногу се фрлаат токму млечните производи, чајот и кафето.

Прочитај повеќе

Audi го претстави новиот e-tron

Audi го претстави новиот e-tron

Електричниот SUV го достигнува својот максимален потенцијал за обновување на енергија во комбинација со интегрираниот електро-хидрауличен систем за контрола на сопирачките.

Прочитај повеќе

Ikea ќе врши испорака со електрични возила во пет светски метрополи

Ikea ќе врши испорака со електрични возила во пет светски метрополи

Овој потфат на гигантот, којшто се планира да биде имплементиран до 2020 година ќе вклучи пет светски градови Амстердам, Лос Анџелес, Њујорк, Париз и Шангај.

Прочитај повеќе

Нов изглед на банкнотите од 100 и 200 евра

Нов изглед на банкнотите од 100 и 200 евра

Според ECB ќе треба да се адаптираат повеќе од милион машини за изработка на пари, пред новите банкноти да бидат пуштени во употреба на 28 мај, во 19-те земји каде се употребува валутата.

Прочитај повеќе

Kuehne+Nagel ја вклучи блокчејн технологијата во VGM порталот

Kuehne+Nagel ја вклучи блокчејн технологијата во VGM порталот

Kuehne + Nagel го дизајнираа решението за точно да ги исполни барањата на индустријата за доверливост   и приватност на податоците додавајќи ги природните карактеристики на блокчејн технологијата за непроменливост и следливост.

Прочитај повеќе

Групацијата Триглав оценета со висока бонитетна оцена »A« со стабилна среднорочна прогноза

Групацијата Триглав оценета со висока бонитетна оцена »A« со стабилна среднорочна прогноза

Стабилната среднорочна прогноза на бонитетната оцена ги одразува очекувањата на S&P, дека Групацијата Триглав и понатаму успешно ќе ја спроведува деловната стратегија, со акцент на профитабилност, раст и зачувување на високата капитална адекватност во следните две години.

Прочитај повеќе

ŠKODA го претстави новиот концепт Vision RS

ŠKODA го претстави новиот концепт Vision RS

Вклучувајќи јасни референци за моторни трки, овој автомобил всушност го претстави вкусот на следната фаза на дизајнот на моделите со RS перформанси,базирано на 117-годишната традиција на ŠKODA во мотоспортот.

Прочитај повеќе

Burberry престанува со уништување на облека и употреба на вистинско крзно

Burberry престанува со уништување на облека и употреба на вистинско крзно

Burberry моментално користи крзно од зајак, лисица и азиски ракун во своите колекции, но се обврза дека во иднина ќе престане со таа пракса.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel ја надгради својата Европска фармацевтска флота

Kuehne + Nagel ја надгради својата Европска фармацевтска флота

Kuehne + Nagel успешно распореди 35 нови фармацевтски приколки и пред годинава да заврши флотата ќе добие дополнителни 45.

Прочитај повеќе

Претставен првиот таблет што се витка во ролна

Претставен првиот таблет што се витка во ролна

Таблетот може да се витка во ролна благодарение на две ротирачки тркала на двата краеви од цилиндерот.

Прочитај повеќе

Huawei го лансира Kirin 980, првиот светски комерцијален 7nm SoC процесор

Huawei го лансира Kirin 980, првиот светски комерцијален 7nm SoC процесор

За да обезбеди најдобра поврзаност со корисниците на уредите на Kirin 980, Huawei го интегрира првиот модем во светот кој поддржува LTE Cat.21 со максимална брзина на преземање од 1,4Gbps.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel воспоставува интегриран Европски регион

Kuehne + Nagel воспоставува интегриран Европски регион

На тој начин, преку главното седиште во Хамбург, Германија Kuehne + Nagel ќе го консолидира управувањето со сите земји во Европа

Прочитај повеќе

Бројката на електрични автомобили во Европа премина еден милион

Бројката на електрични автомобили во Европа премина еден милион

Според проценките на експертите во индустријата до крајот на годинава бројката на продадени електрични возила ќе достигне 1,35 милиони.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel со нови решенија за подобра дигитална пристапност и соработка

Kuehne + Nagel со нови решенија за подобра дигитална пристапност и соработка

Со новата Kuehne + Nagel апликација (достапна за iOS и Android), клиентите ќе можат полесно да ги следат испораките на Kuehne + Nagel на нивните мобилни уреди.

Прочитај повеќе

Горе