Зошто треба да менувате работни места

Зошто треба да менувате работни места

Промените се потребни за да се оди напред, да се биде подобра верзија од сегашната.

Прочитај повеќе

Во кои земји живеат најбогатите луѓе

Во кои земји живеат најбогатите луѓе

Во 15 земји во светот живеат 75% од милијардерите и во истите е сконцентрирано 79% од нивното вкупно богатство.

Прочитај повеќе

Омилени хобија на милијардерите

Омилени хобија на милијардерите

Богатите имаат можност да уживаат и во различни уметности, патувања, но најголем  дел од нив одвојуваат посебно време и внимание на филантропијата.

Прочитај повеќе

Интересни факти за најмалата држава во светот – Ватикан

Интересни факти за најмалата држава во светот – Ватикан

Ватикан има своја пошта, телефонски систем, знаме, национална химна, банка и издава пасоши и возачки дозволи.

Прочитај повеќе

Колку е богат Џеф Безос?

Колку е богат Џеф Безос?

Неговата нето вредност е поголема од БДП на Исланд, Авганистан и Костарика заедно.

Прочитај повеќе

Мудроста на големите луѓе

Мудроста на големите луѓе

Оние кои ќе живеат во минатото, со сигурност ќе ја пропуштат иднината.

Прочитај повеќе

Ден на планетата Земја: Што знаеме за нашиот заеднички дом?

Ден на планетата Земја: Што знаеме за нашиот заеднички дом?

Земјата патува околу Сонцето со брзина од 30 километри во секунда.

Прочитај повеќе

Чудни навики на познатите успешни луѓе

Чудни навики на познатите успешни луѓе

Основачот на Amazon сака да мие чинии. Ричард Брансон пие до 20 шолји чај на ден, секој ден. Основачот на Facebook носи иста облека.

Прочитај повеќе

Индустрии со најголеми шанси да “ангажираат“ роботи наместо луѓе

Индустрии со најголеми шанси да “ангажираат“ роботи наместо луѓе

Брзината, ефикасноста и минимизирање на грешките се причините што се повеќе компании се одлучуваат да инкорпорираат роботи во своето работење.

Прочитај повеќе

Факти за социјалните медиуми

Факти за социјалните медиуми

Дури 81% од малите и средни бизниси користат барем еден социјален медиум.

Прочитај повеќе

На што треба да внимавате кога се пакувате за на пат

На што треба да внимавате кога се пакувате за на пат

Пред да почнете со пакување направете листа на она што е потребно. Куферите имаат ограничен простор, па затоа не претерувајте.

Прочитај повеќе

Совршен викенд за успешна работна недела

Совршен викенд за успешна работна недела

Доколку зад себе сте имале исполнет, среќен викенд, ќе бидете позитивни, расположени и подготвени за “тешкиот“ понеделник.

Прочитај повеќе

Десетте најбрзорастечки приватни компании во Европа

Десетте најбрзорастечки приватни компании во Европа

Целосната листа вклучува 5.000 компании, а во продолжение погледнете ги топ десет.

Прочитај повеќе

Светски ден на аутизмот: Различностите што се дел од нас

Светски ден на аутизмот: Различностите што се дел од нас

Околу 70 милиони луѓе во светот се дијагностицирани со аутистичен спектар на нарушување.

Прочитај повеќе

Вистината зад успешноста и среќата

Вистината зад успешноста и среќата

Споредување на себе со другите никогаш не е од помош.

Прочитај повеќе

Викенд инспирација

Викенд инспирација

Тешко не значи невозможно.

Прочитај повеќе

Најдобрите 10 аеродроми во светот

Најдобрите 10 аеродроми во светот

Рангирањето, спроведено од Skytrax, се базира на оценките од милиони патници од 100 земји.

Прочитај повеќе

Неколку невистини за лидерството

Неколку невистини за лидерството

Колку и да сте на висока позиција во некоја организација, ако немате искрени следбеници не можете да се наречете лидер.

Прочитај повеќе

Најдобрите 10 авиокомпании во САД за 2019 година

Најдобрите 10 авиокомпании во САД за 2019 година

Резултатите во извештајот се добиени врз база на повеќе фактори: пристигнување навреме, задоволство на клиентите, цени и комфор.

Прочитај повеќе

Најскапи градови во светот, според Economist Intelligence Unit

Најскапи градови во светот, според Economist Intelligence Unit

За потребите на извештајот беа земени предвид цени на намирници и услуги во 133 градови на глобално ниво.

Прочитај повеќе

Интересни факти за говорот на телото (2)

Интересни факти за говорот на телото (2)

Изненадување, тага, страв, гадење, среќа, лутина, срам и презир се израци на лицето коишто се природно универзални.

Прочитај повеќе

Доза инспирација за крајот на работната недела

Доза инспирација за крајот на работната недела

Многумина не можат да ги живеат своите соништа, затоа што ги живеат своите стравови.

Прочитај повеќе

Вистини за успехот што нема да ви се допаднат

Вистини за успехот што нема да ви се допаднат

Не секогаш работите се розови и не секој ќе се радува на она што ќе го постигнете.

Прочитај повеќе

Ви здодеа ли сообраќајниот метеж?

Ви здодеа ли сообраќајниот метеж?

Не мора пред да излезете од дома, веднаш да ги земете клучевите од автомобилот.

Прочитај повеќе

Горе