Хрватски Краш произведе чоколадна палата во чест на Сплит

Хрватски Краш произведе чоколадна палата во чест на Сплит

Чоколадната палата е изработена од бело чоколадо, тежи 300 грама и чини 17,5 евра. Се продава само во продавниците на Краш и во продавнците за сувенири низ Сплит.

Прочитај повеќе

Пиварницата од Бихаќ лани го зголемила приходот за над 5 милиони евра

Пиварницата од Бихаќ лани го зголемила приходот за над 5 милиони евра

Најголемиот дел од приходите биле остварени од домашниот пазар.

Прочитај повеќе

Словенија: Рекордни 140 милиони долари инвестирани во стартапи

Словенија: Рекордни 140 милиони долари инвестирани во стартапи

Најмногу пари од инвеститорите привлекол стартапот Origintrail (22 милиони долари), додека 15 милиони долари добиле стартапите Layer, Celtra и Tokens.

Прочитај повеќе

Романската онлајн продавница Elefant отвори продажен центар во Букурешт

Романската онлајн продавница Elefant отвори продажен центар во Букурешт

Elefant е втора по големина онлајн продавница во Романија по број на нарачки, веднаш зад Mag.

Прочитај повеќе

Хрватска ќе добие современа фабрика за производство на сончеви панели

Хрватска ќе добие современа фабрика за производство на сончеви панели

Проценето е дека фабриката во првата фаза ќе вработи 320 локални жители, а за скоро бројката е планирано да се зголеми на 580 работници.

Прочитај повеќе

Жителите на БиХ, Црна Гора и Хрватска купуваат со картичка што мириса на јагода

Жителите на БиХ, Црна Гора и Хрватска купуваат со картичка што мириса на јагода

Таа има оригинален вертикален дизајн и единствена стилска иновација, а тоа е аромата, мирисот на јагода.

Прочитај повеќе

Турција заработила 1,2 милијарда долари од извоз на лешници

Турција заработила 1,2 милијарда долари од извоз на лешници

Главен пазар за турските лешници со учество од 75,13% од вкупниот извоз на лешник од земјата се земјите од ЕУ.

Прочитај повеќе

Онлајн платформа за поднесување проекти на Сараево Бизнис Форум 2018

Онлајн платформа за поднесување проекти на Сараево Бизнис Форум 2018

Сите оние што веќе се регистрирале како учесници во претстојниот Сараево бизнис форум, кој 25 и 26 април ќе се одржи во Сараево, преку новата веб страна http://www.sbf.talkb2b.net можат да креираат профил и да поднесат информации за својата компанија и за проектите коишто сакаат да ги пријават, или пак да закажат бизнис состаноци со потенцијални инвеститори.

Прочитај повеќе

Српската фабрика IMT продадена на индиската компанија TAFE

Српската фабрика IMT продадена на индиската компанија TAFE

Така, IMT доби нов газда и ќе се рестартира, имајќи во предвид дека од 2015 година таа е во стечај, од кога “наталожи“ долг од 186 милиони евра.

Прочитај повеќе

Flixbus стигнува во Црна Гора

Flixbus стигнува во Црна Гора

На веб страната на FlixBus уште сега може да се купат карти за овие дестинации по различни цена, а билет за првото возење од Котор до Будимпешта на 16ти јуни, ќе чини 54,9 евра.

Прочитај повеќе

Хрватскиот Concept Two вреден 2,1 милиони долари речиси распродаден

Хрватскиот Concept Two вреден 2,1 милиони долари речиси распродаден

Како наследник на Concept One, тој се смета за најмоќен електричен автомобил на светот.

Прочитај повеќе

Banca Intesa избрана за најдобра банка во Србија за 2018 година

Banca Intesa избрана за најдобра банка во Србија за 2018 година

При селекцијата на банките во предвид биле земени неколку критериуми, меѓу кои и порастот на активата, иновативност на производи и понудите за клиентите, а улога играле и оценките на финансиските аналитичари, како и мислењето на банкарските консултанти и претставници на корпоративниот сектор.

Прочитај повеќе

Хрватска годинава очекува рекордни 200.000 руски туристи

Хрватска годинава очекува рекордни 200.000 руски туристи

Во 2017 година, од вкупниот број руски туристи, 80% од нив за прв пат ја посетиле Хрватска.

Прочитај повеќе

Романија ќе произведува био колбас без адитиви

Романија ќе произведува био колбас без адитиви

Според изумителите, колбасот со новиот состав, ќе има рок на употреба од 28 денови и ќе може да се произведе во било кој фабрика за месна индустрија.

Прочитај повеќе

Такси услугата Cammeo од април и во Белград

Такси услугата Cammeo од април и во Белград

Корисниците на франшизата ќе поминат и низ специјална обука или еден вид на Такси академија во целосна организација на Cammeo.

Прочитај повеќе

Австриската Supernova купи четири трговски центри во Хрватска

Австриската Supernova купи четири трговски центри во Хрватска

Досега групацијата има инвестирано во Хрватска околу 400 милиони евра.

Прочитај повеќе

Француска компанија 25 години ќе стопанисува со аеродромот во Белград

Француска компанија 25 години ќе стопанисува со аеродромот во Белград

Аеродромот Никола Тесла ќе биде централа на француската компанија во југоисточна Европа, од каде ќе се реализира меѓународниот сообраќај, со акцент на интерконтиненталните летови.

Прочитај повеќе

Босна е единствена балканска земја на листата Рај за странски инвестиции

Босна е единствена балканска земја на листата Рај за странски инвестиции

Главни критериуми при изборот биле економскиот потенцијал, инвестициската рентабилност, човечките потенцијали, квалитетот на животот, бизнис околината, како и постоењето на стратегија за привлекување на инвестиции.

Прочитај повеќе

Најбогатиот човек од Литванија ќе гради четири хотели во Романија

Најбогатиот човек од Литванија ќе гради четири хотели во Романија

Инвестициите ќе бидат реализирани од страна на Appex Alliance, компанија за управување со хотели на чие чело е Арунас Белеска, поранешен сопственик на синџирот на хотели Europa.

Прочитај повеќе

Во Хрватска живеат 120 милионери “тешки“ над 100 милиони долари

Во Хрватска живеат 120 милионери “тешки“ над 100 милиони долари

Во Хрватска живеат и 11.900 милионери од “полесна категорија“, односно богаташи со имот поголем од еден милион долари (6 милиони куни).

Прочитај повеќе

Србија ја добива првата дигитална фарма

Србија ја добива првата дигитална фарма

Свој дом на дигиталната фарма, сместена во рамките на земјоделското претпријатие Криваја д.о.о, ќе добијат и паметните роботи Лала и Соса, коишто имаат сензори за одредување на влажноста на земјата и за детекција за потребите на билките за азот.

Прочитај повеќе

Ryanair за прв пат воведува летови до Турција

Ryanair за прв пат воведува летови до Турција

Двете линии ќе бидат функционални еднаш неделно почнувајќи од јуни, како дел од летниот распоред на авиокомпанијата за 2018 година. Картите за резервација се веќе во продажба.

Прочитај повеќе

Романија со највисок процент на сопственици на домови во ЕУ

Романија со највисок процент на сопственици на домови во ЕУ

Околу 95% од романските државјани ги поседуваат своите домови, што е двојно повеќе од процентот во Германија, каде газди на своите домови се едвај 49,8% од граѓаните.

Прочитај повеќе

Во Хрватска најголем пораст на вработени на ниво на ЕУ

Во Хрватска најголем пораст на вработени на ниво на ЕУ

Податоците од статистиката покажуваат дека во првите два месеца од годинава, имало побарувачка од 50.211 работници, што е за речиси 5% повеќе од истиот период во 2017 година.

Прочитај повеќе

Горе