Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Во него има вградени специјални Intel RealSense сензори коишто “длабински“ ги скенираат предметите во три димензии.

Прочитај повеќе

Индра Нуји заминува од челната позиција на PepsiCo

Индра Нуји заминува од челната позиција на PepsiCo

Нуји (62) е дел од компанијата последните 24 години, а колку е значајна доволно говори фактот што акциите на PepsiCo пораснаа за 78%, откако ја презеде челната позиција во 2006 година.

Прочитај повеќе

Go Sling Pro – мини торба за патување “отпорна“ на крадци

Go Sling Pro – мини торба за патување “отпорна“ на крадци

Изработена е од ултра цврст материјал, наречен Кевлар, којшто е пет пати посилен од челик.

Прочитај повеќе

Еве кои земји најмногу извезувале автомобили во 2017 година

Еве кои земји најмногу извезувале автомобили во 2017 година

Според податоците на порталот, минатогодишната вредност на извозот на автомобили пораснал за 5,6% во однос на реализираните 700,7 милијарди долари во 2016 година.

Прочитај повеќе

Starbucks ќе овозможи плаќање со криптовалути

Starbucks ќе овозможи плаќање со криптовалути

Како што велат од компанијата овој чекор е само уште еден обид да се биде иновативен и да им се понуди на клиентите поширок спектар на услуги при плаќање.

Прочитај повеќе

T-Mobile купува од Nokia опрема вредна 3,5 милијарди долари за 5G мрежа

T-Mobile купува од Nokia опрема вредна 3,5 милијарди долари за 5G мрежа

Како што стои во соопштението од компаниите, договорот е вреден 3,5 милијарди долари и со него Nokia ќе му ја обезбеди на T-Mobile својата комплетна 5G технологија, како и портфолиото на софтвер и услуги.

Прочитај повеќе

Airbnb нуди ноќевање на Кинескиот ѕид под отворено небо

Airbnb нуди ноќевање на Кинескиот ѕид под отворено небо

Натпреварот е отворен до 11-ти август, а тие што сакаат да учествуваат треба да напишат нешто за себе на веб страната на Airbnb и да одговорат на две прашања во врска со различните култури и нивното поврзување.

Прочитај повеќе

Египет наскоро го пушта во употреба најголемиот соларен парк во светот

Египет наскоро го пушта во употреба најголемиот соларен парк во светот

Соларните централи на комплексот ќе бидат оперирани од 4.000 работници и ќе генерираат околу 1,8 гигават електрична енергија, што пак ќе обезбеди енергија за стотици илјади домаќинства, но и деловни субјекти.

Прочитај повеќе

Huawei на второ место во продажба на паметни телефони во глобални рамки

Huawei на второ место во продажба на паметни телефони во глобални рамки

Овој раст е главно благодарение на новите модели P20 и P20 Pro, при што вториот продолжува да ја води класификацијата на DxOMark со своите фотографски способности, а во исто време камерата P20 Pro беше прогласена за мобилна камера на годината, во светски рамки од страна на престижната фотографска асоцијација TIPA (Technical Image Press Association).

Прочитај повеќе

Apple е првата компанија вредна еден трилион долари

Apple е првата компанија вредна еден трилион долари

Во текот на три месеци од април до крајот на јуни, Apple оствари приходи поголеми од 53 милијарди долари, што претставува зголемување од 17% во однос на истиот период лани, додека профитот порасна за 32% и достигна 11,5 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Еве кои книги ги препорачува Бил Гејтс за ова лето

Еве кои книги ги препорачува Бил Гејтс за ова лето

Гејтс секоја година на сопствениот блог објавува листа од пет книги кои што ги препорачува за летниот одмор, а годинава листата изгледа вака

Прочитај повеќе

Harley Davidson ќе произведува електрични мотори и велосипеди

Harley Davidson ќе произведува електрични мотори и велосипеди

За развојот на цела оваа програма од компанијата се подготвени да инвестираат околу 150-180 милиони долари до 2022 година.

Прочитај повеќе

McDonald’s ја претстави MacCoin

McDonald’s ја претстави MacCoin

Дизајнот на монетата доаѓа во пет единставени облици, претставувајќи по една деценија од животот на Big Mac

Прочитај повеќе

Alibaba станува партнер за испорака на Starbucks за кинескиот пазар

Alibaba станува партнер за испорака на Starbucks за кинескиот пазар

Официјалното објавување на договорот се очекува подоцна неделава.

Прочитај повеќе

Dunkin’ Donuts го претстави својот прв безглутенски производ

Dunkin’ Donuts го претстави својот прв безглутенски производ

Dunkin’s brownie е само еден од групата новитети кои компанијата ги воведува. Другите вклучуваат вафли со пилешко, ѓевречиња и ролнички со шунка и сирење.

Прочитај повеќе

Blackview – паметен телефон отпорен на кршење, вода и нечистотија

Blackview – паметен телефон отпорен на кршење, вода и нечистотија

Blackview е опремен и со воки-токи алатка што му овозможува на корисникот да биде во контакт во било која ситуација, односно онаму каде што нема сигнал.

Прочитај повеќе

Disney го купува Fox за 71 милијарда долари

Disney го купува Fox за 71 милијарда долари

Компанијата 21st Century Fox ја прифати понудата на Walt Disney вредна 71,3 милијарди долари за преземање на забавната програма на Fox

Прочитај повеќе

QUBIX – компактни и лесни патнички торби што заштедуваат до 66% простор

QUBIX – компактни и лесни патнички торби што заштедуваат до 66% простор

Патентите на торбите се со највисок квалитет, отпорни на корозија и со неограничен век на траење.

Прочитај повеќе

Кварталната добивка на Amazon ја надмина границата од 2 милијарди долари

Кварталната добивка на Amazon ја надмина границата од 2 милијарди долари

Ова е трет последователен квартал кога добивката на Amazon ја надминува границата од една милијарда, што секако е неверојатен успех, ако се знае дека компанијата голем дел од своите пари ги реинвестира.

Прочитај повеќе

Фалсификатор на LEGO производи доби парична казна од 7,7 милиони евра

Фалсификатор на LEGO производи доби парична казна од 7,7 милиони евра

Окружниот суд во Сеул го прогласил за виновен извесниот продавач за поседување на 1.348 фалсификувани брендирани производи од линијата на Lepine, LELE и SY.

Прочитај повеќе

Google Drive се приближува до една милијарда корисници

Google Drive се приближува до една милијарда корисници

Google, сепак не сакаше да прецизира кој ден точно Google Drive ќе го добие милијардитиот корисник.

Прочитај повеќе

Blox – мини организатор за предмети во домот и канцеларијата

Blox – мини организатор за предмети во домот и канцеларијата

Blox се дрвени мини организатори што се одлично решение за средување и организирање на разните алатки и предмети во домот или работната канцеларија. Изработени се од ореово дрво и јавор, а секое од нив има вградени сетови од магнети коишто овозможуваат распределба според потребите на корисникот. Со нив деловите можат да бидат цврсто споени, но и да се разделат многу лесно, доколку има потреба. Корисникот одбира што му треба во моментот и според тоа ги …

Прочитај повеќе

Се спојуваат австралиските медиумски гиганти Nine и Fairfax

Се спојуваат австралиските медиумски гиганти Nine и Fairfax

Договорот треба да биде одобрен од страна на акционерите и регулаторите на пазарот, но се очекува да биде завршен до крајот на годината.

Прочитај повеќе

И Колумбија ќе произведува какао без уништување на шумите

И Колумбија ќе произведува какао без уништување на шумите

Севкупно, тропските земји загубија шуми со големина на Бангладеш, а во Колумбија уништувањето на шумите порасна за 46% во однос на  претходната година, губејќи околу 4.250 квадратни колометри зеленило.

Прочитај повеќе

Горе