Sagrada Familia доби официјална дозвола за градба по 137 години

Sagrada Familia доби официјална дозвола за градба по 137 години

Штом ќе се изгради финалната 170-метарска, централна кула, Sagrada Familia ќе биде највисоката црква во светот.

Прочитај повеќе

Brando – тропски еко ресорт што користи сончева енергија и вода од океанот

Brando – тропски еко ресорт што користи сончева енергија и вода од океанот

Името го добил по легендарниот актер Марлон Брандо кој бил сопственик и се залагал местото да стане самоодржливо и еколошко парче рај.

Прочитај повеќе

Кои се најпопуларните дестинации на милионерите?

Кои се најпопуларните дестинации на милионерите?

Најпопуларна дестинација на оние со длабок џеб е Австралија, додека најмногу милионери се иселуваат од Кина, Русија и Велика Британија

Прочитај повеќе

Интересни факти за најмалата држава во светот – Ватикан

Интересни факти за најмалата држава во светот – Ватикан

Ватикан има своја пошта, телефонски систем, знаме, национална химна, банка и издава пасоши и возачки дозволи.

Прочитај повеќе

Фото: Малдиви доби ресорт што целосно се напојува со сончева енергија

Фото: Малдиви доби ресорт што целосно се напојува со сончева енергија

Фотоволтаичниот покрив има максимална моќност од 320-kW, а за изградба на ресортот користено е квалитетно дрво од шуми во Канада, Нов Зеланд и Индонезија.

Прочитај повеќе

Airbnb нуди ноќевање на Кинескиот ѕид под отворено небо

Airbnb нуди ноќевање на Кинескиот ѕид под отворено небо

Натпреварот е отворен до 11-ти август, а тие што сакаат да учествуваат треба да напишат нешто за себе на веб страната на Airbnb и да одговорат на две прашања во врска со различните култури и нивното поврзување.

Прочитај повеќе

Туристите годишно фрлаат околу 1,5 милиони долари во фонтаната ди Треви

Туристите годишно фрлаат околу 1,5 милиони долари во фонтаната ди Треви

Има и други фонтани што се светски атракции, но кои “заработуваат“ далеку помалку од Фонтаната ди Треви.

Прочитај повеќе

Решена мистеријата на кривата кула во Пиза

Решена мистеријата на кривата кула во Пиза

Кулата почнала да се навалува кога градежниците го започнале третиот од планираните осум ката. Меката земја од песок, кал и глина веднаш биле идентификувани за главни “виновници” за навалувањето.

Прочитај повеќе

Вила и винарија Мал Св. Климент – место за уживање со прекрасен поглед на Охрид

Вила и винарија Мал Св. Климент – место за уживање со прекрасен поглед на Охрид

Во рамките на вилата, која е отворена во текот на целата година, од неодамна е отворена и винарија, каде по специјална нарачка, од Грузија се донесени две амфори.

Прочитај повеќе

Фото: Загреб прогласен за најдобра европска божиќна дестинација

Фото: Загреб прогласен за најдобра европска божиќна дестинација

За време на празниците, Загреб нуди посебна атмосфера што мора да ја искусите.

Прочитај повеќе

Кои се 10-те најскапи градови за одмор

Одморот се повеќе и повеќе станува луксуз во денешно време. Иако постојано сме поплавени од онлајн понуди за патувања, за волја на вистината се помалку можеме да си дозволиме бегство од реалноста. Кога зборуваме за луксуз, мислиме на овие 10 светски градови – најскапите дестинации за одмор.

Прочитај повеќе

Горе