Тим иноватори од Даблин креираа еколошки лаптоп од дрво

Тим иноватори од Даблин креираа еколошки лаптоп од дрво

Целта на тимот е да придонесе за намалување на електронскиот отпад и токсичните материи коишто се ослободуваат од истиот.

Прочитај повеќе

Компанија од Шведска создаде парфем со мирис на расипано млеко

Компанија од Шведска создаде парфем со мирис на расипано млеко

Последните проценки говорат дека во светски рамки најмногу се фрлаат токму млечните производи, чајот и кафето.

Прочитај повеќе

Lyd – шише што се отвора со допир на усните

Lyd – шише што се отвора со допир на усните

Шишето е изработено од двоен нерѓосувачки челик, а доаѓа во две големини 503 и 384 милилитри.

Прочитај повеќе

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Во него има вградени специјални Intel RealSense сензори коишто “длабински“ ги скенираат предметите во три димензии.

Прочитај повеќе

PeakBoil – шпорет за кампување што работи и при силни ветрови

PeakBoil – шпорет за кампување што работи и при силни ветрови

Оваа комплексна комора за согорување не може да се произведува со конвенционални техники, и е можно само благодарение на дополнителна обработка, во случајов со селективно ласерско топење кое се користи за спојување на метален прав со дебелина од 1/30 милиметри.

Прочитај повеќе

Роботи со големина на клетка можат да откријат болест во човечкото тело

Роботи со големина на клетка можат да откријат болест во човечкото тело

Овие микроскопски уреди можат да ја насетат нивната околина, да складираат податоци и извршуваат пресметковни задачи, и може да се користат и за проверка на евентуални протекувања во нафтоводи, гасоводи, итн.

Прочитај повеќе

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Графинот е најневеројатниот материјал, потполно невидив и тенок колку еден атом. Само 10 слоја од него се понепропустливи од челикот.

Прочитај повеќе

Иновативна направа детектира нивоа на стрес преку пот

Иновативна направа детектира нивоа на стрес преку пот

Тимот од Стенфорд најавува дека идното истражување во адаптација на овој вид на сензор на кортизол на плунка може да биде подобар пристап за поопширна клиничка примена.

Прочитај повеќе

САД: Паметни гаџети ќе повикуваат брза помош наместо луѓето

САД: Паметни гаџети ќе повикуваат брза помош наместо луѓето

Како што вели основачот на Noonlight, Ник Дроџ, следниот чекор во би бил паметните гаџети (од детектори за чад, до паметни звучници) да внимаваат на луѓето.

Прочитај повеќе

DrivEn – моќен велосипед без ланец

DrivEn – моќен велосипед без ланец

DrivEn беше развиен во партнерство со Одделот за машинско инженерство на Универзитетот во Колорадо, и пред два дена ја доби наградата Eurobike за 2018 година.

Прочитај повеќе

Alibaba и Guess промовираа паметно огледало што ја комбинира облеката

Alibaba и Guess промовираа паметно огледало што ја комбинира облеката

Оваа технологија подрзабира дека секој производ во продавницата има Bluetooth, RFID и сензори за движење како би можеле автоматски да се прикажат на паметното огледало

Прочитај повеќе

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Софтверот Дактилограф го претвара говорот во пишан текст

Главната предност на овој софтвер е што не се потпира на системот речник, односно на ограничен број на зборови, туку зборовите ги набљудува како звучни синали, ги разделува и претвара во пишан текст.

Прочитај повеќе

Словенци дизајнираа уред што спречува топлотен удар во автомобил

Словенци дизајнираа уред што спречува топлотен удар во автомобил

Уредот којшто се нарекува Alive се состои од сензорски мерен апарат и апликација, којашто го известува корисникот за температурата во автомобилот.

Прочитај повеќе

Ново откритие на MIT може да произведе вода за пиење од пустински воздух

Ново откритие на MIT може да произведе вода за пиење од пустински воздух

Направата на MIT може да “вади“ вода во воздух со 10% влажност и да црпи енергија од соларни панели.

Прочитај повеќе

Картичките со пин кодови ќе бидат заменети со биометриски

Картичките со пин кодови ќе бидат заменети со биометриски

Новите биометриски картички ќе функционираат на принцип на отисок од прст, благодарение на вградената технологија за скенирање на отпечатоци.

Прочитај повеќе

Новата технологија на Volvo ќе овозможи возилото да се управува и спиејќи

Новата технологија на Volvo ќе овозможи возилото да се управува и спиејќи

Volvo има нова цел со својот популарен XC90 теренец, односно шведската компанија сака да го унапреди полуавтоматски процес на возење со воведување на четврто ниво на технологијата за автономно возење, пишува Engadget. Така XC90 ќе може самостојно да вози дури и додека патниците спијат, на ограничен број патишта и благодарение на технологијата Highway Assist. Инаку оваа автопилотската функција е достапна и во моменталните модели на шведскиот теренец. Автомобилите ќе користат информации од сателитите за навигација, …

Прочитај повеќе

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Во светот на дизајнот и технологијата професионалците разговараат како луѓето ќе се пренесуваат од точка А до точка Б, пишува Design Boom. Додека во технолошкиот свет наголемо се зборува за автономни автомобили или hyperloop системот на Тесла, вертикалната инфраструктура речиси и не добива многу внимание. Сепак, една лондонската фирма, PLP, истражува како облакодерите и технологијата која ги дефинира нив, може да се подобри и да донесе промени и поголема ефикасност. Оттука PLP понуди нов начин …

Прочитај повеќе

Минијатурен чип ќе овозможи создавање на дронови со големина на пчела

Минијатурен чип ќе овозможи создавање на дронови со големина на пчела

Научниците на Универзитетот MIT развија нов навигациски чип, Navion, којшто може да се собере во дрон со големина на пчела, пишува Engadget.  Чипот е со големина од 0,07 цм2, и енергетска ефикасност од 24 мегавати, со што е доволно моќен и да обработува снимки со брзина од 171 слика во секунда. Овој чип на научниците, практично им успеа од вториот обид, бидејќи и претходно го користеа истиот дизајн, но моќноста беше само 2 вати, затоа …

Прочитај повеќе

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе се предвидува смртта на пациентите

Со помош на вештачка интелегенција ќе може значајно да се подобри прецизноста околу медицинската грижа за пациентите, предвидувањето на исходот од истата, но и времето на смртта, се вели во најновата студија, за којашто пишува списанието Futurism. Врз основа на експериментите во кои се користени податоци од две болници во САД, истражувачите успеале да покажат како со помош на алгоритам може да се предвиди должината на времето поминато во болница, времето кога пациентот ќе биде …

Прочитај повеќе

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Agraloop го претвара отпадот од храна во оддржливи влакна за облека

Компанијата Circular Systems S.P.C која се бави со научно истражуавње на материјалите создаде нова технологија со којашто отпадот од храна го претвара во природни влакна, од кои подоцна се произведуваат материјали за изработка на облека, пишува Inhabitat. Agraloop Bio Refinery технологијата користи отпад каков што е кора од банана, лисја од ананас и стебленца од коноп и преку систем на регенерација којшто се потпира на растителна хемија и енергија генерирана од самите растенија, ги надградува …

Прочитај повеќе

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Градот Чикаго ја одбра Boring Company на Илон Маск за да го изгради футуристичкиот транспортен линк кој ќе ги поврзува центарот на градот и аеродромот, пишува CNN. Системот за транспорт кој впрочем ќе е и јавен, се нарекува Chicago Express Loop и ќе ги пренесува патниците со возила на батерии и низ тунели со брзина од 240 километри  на час. Возилата ќе возат на релација од центарот на Чикаго до меѓународниот аеродром O’Hare. Времетраењето на транспортот …

Прочитај повеќе

Филипинците ќе прават зелен и паметен град за борба против загадувањето во Манила

Филипинците ќе прават зелен и паметен град за борба против загадувањето во Манила

Филипинската метропола, Манила, е најгусто населен град на светот и позната по својот сообраќаен метеж кој не само што има сериозни последици врз животната средина, туку  ги загрозува економските и сите други аспекти на живеење. Затоа земјата создаде прилично амбициозен план за справување со овие прашања, односно ќе изгради нов паметен град кој е зелен и еластичен, пишува Inhabitat. Новиот град e наречен New Clark City и се смета за град близнак на Манила. Се наоѓа …

Прочитај повеќе

Skypod – роботи специјализирани за работа во магацини

Skypod – роботи специјализирани за работа во магацини

Францускиот стартап Exotec Solutions изработи автоматизирани роботи наречени Skypods, со цел да ја подобри ефикасноста на магацините кои се дел од е-бизнисот, пишува Tech Crunch. Skypods се нископрофилни роботи кои можат да носат стандардизирана кутија и да ја донесат до човечки оператор. Нивната предност е во тоа што не се движат само на рамни површини, туку може да одат горе и долу по полиците и да собираат кутии. За своето креативно решение, коешто го заменува …

Прочитај повеќе

Hover чевли – одделни ховерборди за полесно балансирање

Hover чевли – одделни ховерборди за полесно балансирање

Моторизираниот уред за самобалансирање, популарниот ховерборд доаѓа во уште понапредна фаза. Станува збор за hover чевли кои се далеку поудобни и полесни за балансирање, за разлика од нивниот претходник (ховербордот н.з.), пишува New Atlas. “Лебдечките“ чевли се дело на кинеската компанија за подвижност InMotion, која претходно го произведе и R2 балансираниот транспортер, и всушност претставуваат два ховрборди во форма на чевли, секој за по една нога. Но тие можат и да се спојат, па привремено да …

Прочитај повеќе

Горе