ASAP победи на првиот Betapitch натпревар на македонските старт-ап компании

ASAP победи на првиот Betapitch натпревар на македонските старт-ап компании

На натпреварот се претставија 13 македонски старт-ап компании кои со свои решенија и иновации ги изненадија судиите, меѓу кои и главниот оперативен директор на берлинската стартап сцена Бетахаус.

Прочитај повеќе

Skopje Run 10K – двојно повеќе учесници и многу позитивна енергија

Skopje Run 10K – двојно повеќе учесници и многу позитивна енергија

Бројот на учесници беше двојно поголем од минатата година и 1.600 луѓе го исполнија Скопје и бул. Илинден со многу позитивна енергија.

Прочитај повеќе

Отворена 14-та Coca-Cola Активна зона

Отворена 14-та  Coca-Cola Активна зона

Во рамките на проектот, досега беа поставени 13- активни зони за жителите на Скопје, Охрид, Струмица, Тетово, Прилеп, Штип, Куманово, Гостивар, Кавадарци и Радовиш…

Прочитај повеќе

Новиот Ford Focus пристигна во Македонија

Новиот Ford Focus пристигна во Македонија

Откако пред неколку месеци ја имаше светската премиера, новиот адут на Ford во Ц-сегментот на возила, Ford Focus сега e достапен и за македонските купувачи.

Прочитај повеќе

Пакомак со кампања – Секој има своја одговорност во кругот на рециклирање

Пакомак со кампања – Секој има своја одговорност во кругот на рециклирање

Кругот во кој секој треба одговорно да се однесува е затворен и доколку една од алките затајува, целиот систем нема да функционира.

Прочитај повеќе

АППТ добитник на престижната награда Бренд Лидер 2018

АППТ добитник на престижната награда Бренд Лидер 2018

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија е добитник на престижната награда Бренд Лидер 2018 за добрата промоција на најатрактивните дестинации на државата на меѓународниот пазар, а со тоа и големиот придонес кој го има дадено за јакнење на конкурентноста на туристичкиот пазар во целиот регион.

Прочитај повеќе

Саем на мебел 2018 на нова локација

Саем на мебел 2018 на нова локација

На саемот директно ќе се претстават околу 70 изложувачи со повеќе од 150 брендови од Македонија и од регионот (Србија, Косово, Италија, Бугарија).

Прочитај повеќе

БОРКА и AVON по 10-ти пат, заедно ќе чекорат на Напред розово

БОРКА и AVON по 10-ти пат, заедно ќе чекорат на Напред розово

Во недела, на 7-ми октомври, во Градскиот парк во Скопје кај Школка традиционално 10-та година по ред ќе се одржи настанот Напред розово.

Прочитај повеќе

Сеавус CodeTalks во Скопје

Сеавус CodeTalks во Скопје

Настанот, чијшто влез е слободен, ќе се оддржи во просториите на Јавна соба – Центар за дизајн и иновации,со почеток во 18 часот.

Прочитај повеќе

Поранешни ученици на Нова се поврзаа во асоцијација за организирање општествено одговорни проекти

Поранешни ученици на Нова се поврзаа во асоцијација за организирање општествено одговорни проекти

Од Нова истакнуваат дека примарна цел на оваа асоцијација е да служи како платформа за поврзување меѓу алумните и училиштето, односно да ги обедини поранешните ученици во поддршка на мисијата и визијата на ова училиште.

Прочитај повеќе

Креативен конкурс на Шпаркасе Банка и Пакомак за чиста животна средина

Креативен конкурс на Шпаркасе Банка и Пакомак за чиста животна средина

За  пријавување на конкурсот, потребно е да се достави фотографија од креативната творба на електронската пошта marketing@sparkasse.mk , најдоцна до 31.10.2018 година.

Прочитај повеќе

Започна новата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија

Започна новата наградна игра на ЛУКОИЛ Македонија

Извлекувањата ќе се вршат во 5 кола, а веќе првите добитници ќе бидат извлечени на 15.10.

Прочитај повеќе

Vip со специјална понуда за студентите

Vip со специјална понуда за студентите

Сé што е потребно за активација на новите тарифи е приложување валиден студентски индекс во некој од продажните салони на Vip.

Прочитај повеќе

Никогаш не е доцна за ПЛАН Б

Никогаш не е доцна за ПЛАН Б

Во филијалите на ФУЛМ можете да побарате кредит за СТАРТ-АП бизнис од 10.000 до 400.000 денари, со рок од 12-72 месеци.

Прочитај повеќе

БЕГ: Задолжителна проверка на зградите во пресрет на грејната сезона

БЕГ: Задолжителна проверка на зградите во пресрет на грејната сезона

За да може грејната сезона да започне насекаде и навремено, неопходно е станарите да ги завршат проверките и интервенциите на внатрешната инсталација и истото веднаш да го пријават во Снабдување со топлина Балкан Енерџи.

Прочитај повеќе

Дигиталната трансформација двигател на економскиот раст на земјите од Западен Балкан

Дигиталната трансформација двигател на економскиот раст на земјите од Западен Балкан

Една од финалните пораки на сите учесници на конференцијата Западниот Балкан во 2030 година беше дека сите земји од регионот треба да соработуваат и да придонесат кон создавање услови за работа и живот, со цел да се задржат младите да останат во своите држави.

Прочитај повеќе

Лимак Холдинг започна со изградба на комплексот Diamond Skopje и подземен булевар

Лимак Холдинг започна со изградба на комплексот Diamond Skopje и подземен булевар

Станува збор за уникатен и комплексен проект вреден 250 милиони евра, кој ќе вклучува околу 772 станови во 20-катни згради со по 1, 2 или 3 спални соби, канцеларии, трговски центар, хотел, простор за слободни културни активности ресторани, кафулиња, фитнес центар, казино и паркинг со капацитет за околу 2.800 автомобили.

Прочитај повеќе

Одржана 30-та сесија на Клубот на истражувачи

Одржана 30-та сесија на Клубот на истражувачи

Во завршницата на сесијата, поттикнати од изнесените видувања и заклучоци, присутните на сесијата дискутираа за повеќе прашања и аспекти на темите на двата презентирани труда.

Прочитај повеќе

Потврдени повеќе од 60 говорници на седмиот Самит Македонија2025

Потврдени повеќе од 60 говорници на седмиот Самит Македонија2025

Годинава за првпат организаторите најавуваат тридневна програма, исполнета со над 10 тематски дискусии и 4 break-out сесии, кои ќе покријат широк спектар на теми како светски економски трендови, регионални инвестиции, лидерство, претприемништво.

Прочитај повеќе

Јуниор програмата на ИФФК Браќа Манаки под покровителство на Бимилк

Јуниор програмата на ИФФК Браќа Манаки под покровителство на Бимилк

Јуниор програмата на 39-тиот ИФФК Браќа Манаки се одржува од 25 – 27 септември од 10 часот во Големата сала во Центарот за култура во Битола, а од Бимилк најавија мали, здрави изненадувања за сите присутни деца.

Прочитај повеќе

Samsung ги претстави новите Galaxy J6+и Galaxy J4+паметни телефони

Samsung ги претстави новите Galaxy J6+и Galaxy J4+паметни телефони

Galaxy Ј4+ во Македонија ќе биде достапен во сите три бои во продажните салони на Македонски Телеком, Нептун и Сетек, додека во продажните салони на ВИП, сите заинтересирани ќе можат да одберат Galaxy Ј4+ модел во црна или златна боја.

Прочитај повеќе

Три нови медали за вината на Тиквеш и Домен Лепово

Три нови медали за вината на Тиквеш и Домен Лепово

Во конкуренција од над 12.000 вина од 40 земји од пет континенти, со златен медал беше наградено црвеното вино Барово од бербата 2015, а сребрен медал освоија две вина од минатогодишната берба, и тоа белото Барово на ВВ Тиквеш и белото вино Chardonnay Domaine Lepovo.

Прочитај повеќе

Музика и забава на хуманитарниот настан на Халк банка и Кроациа осигурување

Музика и забава на хуманитарниот настан на Халк банка и Кроациа осигурување

Сите создадени дела на малите уметници ќе бидат изложени во филијалата на Халк банка и во текот на ноември понудени на продажба на деловните клиенти на банката, а собраните средства потоа ќе бидат донирани во Домот.

Прочитај повеќе

Хуманитарен настан на Халк банка и Кроациа осигурување живот

Хуманитарен настан на Халк банка и Кроациа осигурување живот

Настанот ќе има и хуманитарен карактер така што во текот на тричасовниот хепенинг, 60 дечиња од основните училишта Коле Неделковски, Јохан Хајнрих Песталоци и Гоце Делчев, ќе изработуваат цртежи на тема “Животот е убав“.

Прочитај повеќе

Горе