Instagram овозможува купување и продажба преку видеа

Instagram овозможува купување и продажба преку видеа

Instagram неодамна дозволи на одредени бизнис профили да ги означат нивните “приказни“ со производи, а сега истото ќе можат да го направат и со видеата од нивната објава.

Прочитај повеќе

Њујорк Сити и Северна Вирџинија одбрани за нови седишта на Amazon

Њујорк Сити и Северна Вирџинија одбрани за нови седишта на Amazon

Од вкупно 238 пријавени места и 14-месечна “потрага“ по вистинската локација, како градови за нови кампуси одбрани се Њујорк Сити и Северна Вирџинија.

Прочитај повеќе

Големите ривали Amazon и Apple ќе соработуваат за претстојната празнична сезона

Големите ривали Amazon и Apple ќе соработуваат за претстојната празнична сезона

Производите вклучувајќи ги и часовникот и останатите гаџети на Apple ќе се продаваат и дистрибуираат директно преку онлајн ланецот.

Прочитај повеќе

Amazon отвори продавница со четири ѕвезди во Њујорк

Amazon отвори продавница со четири ѕвезди во Њујорк

Идејата за овој објект е да ги понуди сите производи коишто биле рангирани со 4 ѕвезди или повеќе на веб страната на гигантот.

Прочитај повеќе

eBay ќе ја проверува автентичноста на луксузните часовници

eBay ќе ја проверува автентичноста на луксузните часовници

Првичната селекција ќе вклучува околу 7.000 нови и користени часовници чиишто цени ќе се движат од  500 до речиси 50.000 долари и ќе доаѓаат преку најдобрите продавачи на eBay.

Прочитај повеќе

Трите најголеми грешки во продажбата

Трите најголеми грешки во продажбата

Суштината на продажбата е да му помогнете на купувачот да го реши неговиот проблем, а не да му ја “подметнете” вашата услуга или производ по секоја цена

Прочитај повеќе

Toyota, Hyundai, Ford најпродавани автомобили во Европа

Toyota, Hyundai, Ford најпродавани автомобили во Европа

Toyota и Hyndai објавија зголемување на продажбата за 20,3%, односно 15,3% додека продажбата на Ford порасна за 14%, а на Volkswagen Group  за 13,1%.

Прочитај повеќе

Nestle ќе плати 7,2 милијарди долари за да го продава кафето на Starbuks

Nestle ќе плати 7,2 милијарди долари за да го продава кафето на Starbuks

Договорот ја опфаќа само пакуваната стока на Starbucks продадена надвор од продавниците на американската компанија, не и онаа што е во Starbuks кафулињата.

Прочитај повеќе

Скопски пазар продаде имот на Кожувчанка за 1 милион евра

Скопски пазар продаде имот на Кожувчанка за 1 милион евра

Компанијата од Скопски пазар купила објект со површина од 2.033 метри квадратни во Кавадрци, и две земјиште исто во Кавадарци, со вкупна површина од 857 квадратни метри.

Прочитај повеќе

Walmart го продаде својот бизнис во Велика Британија за 10 милијарди долари

Walmart го продаде својот бизнис во Велика Британија за 10 милијарди долари

Американскиот гигант ја продаде Asda за 10 милијарди долари создавајќи еден “мега продавач“ со 2.800 продавници и комбинирана годишна продажба од околу 70 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Грчката Public Power Corporation ја купи компанијата ЕДС за 4,8 милиони евра

Грчката Public Power Corporation ја купи компанијата ЕДС за 4,8 милиони евра

ЕДС, успешна компанија од енергетскиот сектор со присуство во седум земји од регионот, којашто предизвика позитивна промена во однос на условите и цените на либерализираниот пазар на струја, денеска се спојува со регионален лидер во производство и продажба на електрична енергија.

Прочитај повеќе

Како да станете продажен експерт

Како да станете продажен експерт

Клиентите ќе ве почитуваат повеќе кога ќе забележат дека не сте од оние што сакаат да продадат по секоја цена.

Прочитај повеќе

Златни реплики од дланките на Нелсон Мендела продадени за 10 милиони во биткоини

Златни реплики од дланките на Нелсон Мендела продадени за 10 милиони во биткоини

Дланките тежат околу 9 килограми и се дел од колекцијата што го обележува времето на Мендела поминато во затворот на островот Робен.

Прочитај повеќе

H&M бележи пад на продажбата за 61%

H&M бележи пад на продажбата за 61%

Од компанијата наведуваат дека ова е второ тримесечје по ред во коешто се бележи пад на потрошувачката.

Прочитај повеќе

Франција заработи рекордни 4,9 милијарди евра од продажба на шампањ

Франција заработи рекордни 4,9 милијарди евра од продажба на шампањ

Според здружението, вкупната продажба на шампањ во 2017 година изнесувала 307,3 милиони шишиња, што е за 0,4% повеќе од остварената продажба во 2016 година.

Прочитај повеќе

Комерцијална банка и Веро со заедничка кампања

Комерцијална банка и Веро со заедничка кампања

Кампањата се однесува на сите постојни и идни корисници на Mastercard® платежните картички на Комерцијална банка кои со секоја направена трансакција во Веро маркетите со Mastercard® картичките на Банката ќе добијат поврат на средства во износ од 3% од трансакцијата.

Прочитај повеќе

Алибаба инвестираше четири милијарди долари во Lazada

Алибаба инвестираше четири милијарди долари во Lazada

Југоисточна Азија е одличен пазар за оние кои се вклучени во е-трговијата, од причина што побарувачката за онлајн купување е огромна благодарение на големиот број на млади корисници на вакви услуги.

Прочитај повеќе

Во Амстердам отворен првиот маркет во којшто нема пластика

Во Амстердам отворен првиот маркет во којшто нема пластика

Kомпанијата се надева дека ќе ги промовира производите во сите 74 локации каде што веќе имаат отворени маркети.

Прочитај повеќе

Атлантик Група со рекорден раст, најпродавани – пијалоците

Атлантик Група со рекорден раст, најпродавани – пијалоците

Најмногу порасна продажбата на пијалоците, дистрибуцијата во Хрватска и пазарот Русија.

Прочитај повеќе

Како најдобро да го презентирате вашиот производ

Како најдобро да го презентирате вашиот производ

Поставете се како консултант и лице кое помага, а не како трговец. Продажбата ќе биде неизбежна.

Прочитај повеќе

Витаминка го купи Брилијант за 7,3 милиони евра

Витаминка го купи Брилијант за 7,3 милиони евра

Во сопственост на Витаминка АД Прилеп преминува недвижен имот, објекти од 4.956 метри квадратни и земјиште со право на сопственост од 21.592 метри квадратни, подвижни ствари, како и пренос на права од индустриска сопственост, сè во вкупна проценета вредност од 7.300.000 евра во денарска противвредност.

Прочитај повеќе

Lesaffre jа купи српската фабриката за квасец на Altek

Lesaffre jа купи српската фабриката за квасец на Altek

Atlek ќе го смени името во Biospringer RS и ќе продолжи да произведува пекарски квасец за српскиот пазар и екстрати од квасец за прехранбената индустрија и индустријата за сточна храна.

Прочитај повеќе

Нов Зеланд: Супермаркет продава зеленчук и овошје без кеси

Нов Зеланд: Супермаркет продава зеленчук и овошје без кеси

Ланецот на супермаркети New World со надева дека овој проект ќе помогне да се исфрлат од употреба сите пластични кеси од нивните продавници до крајот на годинава.

Прочитај повеќе

Tesco се соочува со најголемото барање за еднаква плата во историјата на Велика Британија

Tesco се соочува со најголемото барање за еднаква плата во историјата на Велика Британија

Персоналот на дистрибутивниот центар може да заработи повеќе од 11 фунти (15,4 долари) на час, додека вработените во продавниците добиваат околу осум фунти на час.

Прочитај повеќе

Горе