ASAP победи на првиот Betapitch натпревар на македонските старт-ап компании

ASAP победи на првиот Betapitch натпревар на македонските старт-ап компании

На натпреварот се претставија 13 македонски старт-ап компании кои со свои решенија и иновации ги изненадија судиите, меѓу кои и главниот оперативен директор на берлинската стартап сцена Бетахаус.

Прочитај повеќе

Laserlight Core – ласерска светилка за безбедно возење со велосипед

Laserlight Core – ласерска светилка за безбедно возење со велосипед

Со помош на патентирана технологија светилката проектира зелена светлина во облик на велосипед на патот (шест метри пред велосипедистот) и со тоа им сигнализира на возилата да внимаваат.

Прочитај повеќе

IRL очила што блокираат екрани

IRL очила што блокираат екрани

Овие очила овозможуваат “живот во реалноста“ или “да се гледа се само не екраните околу нас.“

Прочитај повеќе

Никогаш не е доцна за ПЛАН Б

Никогаш не е доцна за ПЛАН Б

Во филијалите на ФУЛМ можете да побарате кредит за СТАРТ-АП бизнис од 10.000 до 400.000 денари, со рок од 12-72 месеци.

Прочитај повеќе

Старт-ап од Мостар победник на интернационален натпревар во Турција

Старт-ап од Мостар победник на интернационален натпревар во Турција

Критериуми за оценување беа идејата, технолошката иновација, примена на пазарот и влијание на секторот.

Прочитај повеќе

Нов повик за бизнис идеи од Клубот на Бизнис ангели на ЦЕЕД Македонија

Нов повик за бизнис идеи од Клубот на Бизнис ангели на ЦЕЕД Македонија

Аплицирањето оди преку Gust платформата, една од најпознатите платформи за стартапи и инвеститори на глобално ниво. На оваа платформа имаат пристап сите членки на интернационалната мрежа на бизнис ангели EBAN, меѓу кои е и ЦЕЕД Македонија.

Прочитај повеќе

Airless Pen – пенкало со мастило кое не се суши

Airless Pen – пенкало со мастило кое не се суши

Постојаното вадење и ставање на капачиња може да иритира, а истите лесно со губат. Airless Pen го прави сето ова минато и значително ја олеснува работата на особено на креативците.

Прочитај повеќе

Македонските старт-ап компании ќе се претстават пред германската индустрија

Македонските старт-ап компании ќе се претстават пред германската индустрија

Притоа, најдобриот старт-ап ќе добие бесплатување патување на BETAPITCH Global & Investors Day на 15-ти ноември 2018 година во Берлин, Германија.

Прочитај повеќе

FinalStraw – еколошка цевка на склопување што ја заменува штетната пластика

FinalStraw – еколошка цевка на склопување што ја заменува штетната пластика

FinalStraw имаше и една од најуспешните кампањи на платформата за групно финансирање Kickstarter каде што собраа неверојатни 1,89 милиони долари, а првично беа побарани 12.500 долари.

Прочитај повеќе

Старт-ап ко-основан од Романка стана “еднорог“ со вредност од една милијарда долари

Старт-ап ко-основан од Романка стана “еднорог“ со вредност од една милијарда долари

Ко-основачот на Branch Романката Мадалина Сегет, која живее во САД 17 години е исто така и маркетинг директор на компанијата.

Прочитај повеќе

PepsiCo ќе помага на стартапи преку акцелераторска програма

PepsiCo ќе помага на стартапи преку акцелераторска програма

Nutrition Greenhouse ќе трае шест месеци, а преку неа 10 стартапи ќе добијат по 20.000 долари како и ментор од Pepsi.

Прочитај повеќе

CEED Hub Skopje дел од Конзорциумот којшто ќе развива програми за поддршка на стартапи

CEED Hub Skopje дел од Конзорциумот којшто ќе развива програми за поддршка на стартапи

CEED Hub Skopje како дел од деловно-технолошки акцелератор УКИМ ДОО Скопје, ќе биде одговорен за реализација на акцелераторската програма со што ја продолжува поддршката на младите луѓе кои имаат бизнис идеи.

Прочитај повеќе

Дрон спаси група пливачи во Шпанија

Дрон спаси група пливачи во Шпанија

Дрон наречен Auxdron, дело на стартапот GeneralDrones од Шпанија, спаси група пливачи носени од брановите во морето близу пристаништето Сагунто.

Прочитај повеќе

Firewalla Blue – сајбер безбедност за домот и канцеларијата

Firewalla Blue – сајбер безбедност за домот и канцеларијата

Firewalla Blue е одлично решение за семејства и бизниси на коишто им треба дополнителна онлајн заштита и има доволно моќ да ги заштити и најкомплексните уреди.

Прочитај повеќе

Facebook го купи стартапот Vidpresso

Facebook го купи стартапот Vidpresso

Вработените во Vidpresso со текот на времето ќе се преселат во канцелариите на Facebook во Менло Парк, Лондон и во Лос Анџелес, но ќе продолжат да ги нудат услугите на постоечките клиенти како BuzzFeed и Nasdaq.

Прочитај повеќе

Lyd – шише што се отвора со допир на усните

Lyd – шише што се отвора со допир на усните

Шишето е изработено од двоен нерѓосувачки челик, а доаѓа во две големини 503 и 384 милилитри.

Прочитај повеќе

Романија во топ 10-те европски земји по раст на стартапите

Романија во топ 10-те европски земји по раст на стартапите

Анкетата рангира 30 земји врз основа на тоа колку нови бизниси се регистрирани помеѓу 2013 и 2017 година и кои се најпопуларните индустрии во секоја земја.

Прочитај повеќе

Соларен автомобил што се полни додека возите

Соларен автомобил што се полни додека возите

Производството на автомобилите ќе стартува во втората половина на 2019 година, а компанијата веќе има преку 5.000 нарачки.

Прочитај повеќе

Muse Hybrid – паметен часовник што овозможува бесконтактно плаќање

Muse Hybrid – паметен часовник што овозможува бесконтактно плаќање

Со посебната функција Muse Pay корисникот може да врши бесконтактно плаќање на над 38 милиони POS терминали на Mastercard низ целиот свет.

Прочитај повеќе

Отворен повик на CEED HUB Скопје за учество во UPSHIFT програмата

Отворен повик на CEED HUB Скопје за учество во UPSHIFT програмата

CEED HUB Скопје, со поддршка на канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје и Фондот за иновации и технолошки развој ви нуди можност преку учество во UPSHIFT програмата да ја развиете идејата, да најдете решение на проблемот што сте го препознале и да добиете финансиска поддршка да ги реализирате.

Прочитај повеќе

Cleverly – палто што не пропушта течности

Cleverly – палто што не пропушта течности

Многуте џебови придонесуваат за максимална искористеност на палтото и за складирање на што повеќе предмети, од очила и таблет, до кредитни картички и слушалки.

Прочитај повеќе

AnyVision од Израел доби 28 милиони долари за својот софтвер за препознавање

AnyVision од Израел доби 28 милиони долари за својот софтвер за препознавање

Anyvision работи на други производи коишто ги вклучуваат спортот и забавата како и на платформа за анализа на продажба којашто се надеваат дека ќе ја претстават ова лето.

Прочитај повеќе

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Графинот е најневеројатниот материјал, потполно невидив и тенок колку еден атом. Само 10 слоја од него се понепропустливи од челикот.

Прочитај повеќе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Чаши за кафе направени од стари и неискористени зрна кафе

Иновативните чаши се за повеќекратна употреба, а дизајнерот Џулијан Лехнер ја освои и овогодинешната Red Dot награда за дизајн на производ.

Прочитај повеќе

Горе