Компјутерската технологијата низ факти

Компјутерската технологијата низ факти

Технофобија е страв од технологија. Номофобија е страв да се биде без мобилен телефон. Сајберфобија пак е страв од компјутери.

Прочитај повеќе

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Во него има вградени специјални Intel RealSense сензори коишто “длабински“ ги скенираат предметите во три димензии.

Прочитај повеќе

Audi и Ericsson тестираат 5G технологија во автомобилската индустрија

Audi и Ericsson тестираат 5G технологија во автомобилската индустрија

Во првата фаза од проектот Audi и Ericsson ја тестираат 5G мрежата на апликација којашто ja координира работата на роботот при составување на делови од возилото

Прочитај повеќе

Travis Touch – уред што преведува 105 јазици во реално време

Travis Touch – уред што преведува 105 јазици во реално време

Доколку е поврзан со интернет, Travis Touch може да преведе до 4 реченици одеднаш.

Прочитај повеќе

Самсунг ги претстави Galaxy Tab S4 и Galaxy Tab A 10.5“

Самсунг ги претстави Galaxy Tab S4 и Galaxy Tab A 10.5“

Самсунг Галакси Таб 10.5“ им овозможува на родителите контрола при управувањето со содржините и времето на користење преку режимот за деца – Kids Mode, таблет интерфејсот на Самсунг кој е безбеден за деца и е дизајниран со цел да ги направи учењето и забавата поедноставни, побезбедни и поинтересни

Прочитај повеќе

Blackview – паметен телефон отпорен на кршење, вода и нечистотија

Blackview – паметен телефон отпорен на кршење, вода и нечистотија

Blackview е опремен и со воки-токи алатка што му овозможува на корисникот да биде во контакт во било која ситуација, односно онаму каде што нема сигнал.

Прочитај повеќе

C-224 лампа што користи LiFi технологија за пренос на податоци

C-224 лампа што користи LiFi технологија за пренос на податоци

LiFi е технологија, прв пат развиена на Универзитетот во Единбург, којашто користи светлосни бранови за пренесување на податоци наместо радио бранови како што користи Wi-Fi конекцијата.

Прочитај повеќе

AnyVision од Израел доби 28 милиони долари за својот софтвер за препознавање

AnyVision од Израел доби 28 милиони долари за својот софтвер за препознавање

Anyvision работи на други производи коишто ги вклучуваат спортот и забавата како и на платформа за анализа на продажба којашто се надеваат дека ќе ја претстават ова лето.

Прочитај повеќе

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Старт-ап од Лондон создаде јакна од графин- ултра лесен материјал посилен од челик

Графинот е најневеројатниот материјал, потполно невидив и тенок колку еден атом. Само 10 слоја од него се понепропустливи од челикот.

Прочитај повеќе

Паметниот звучник на Apple наскоро ќе остварува телефонски повици

Паметниот звучник на Apple наскоро ќе остварува телефонски повици

Освен повикувањето и примањето на телефонски повици, ќе може да се пребарува листата на повици, да се преслушуваат говорните пораки или да се повикаат итните служби.

Прочитај повеќе

Rolls Royce развива мали роботски бубачки што ќе поправаат мотори на авиони

Rolls Royce развива мали роботски бубачки што ќе поправаат мотори на авиони

Покрај роботи што ќе влегуваат во моторот Rolls Royce развива INSPECT робот којшто може перманентно да биде вграден во моторот.

Прочитај повеќе

Hyundai со свој виртуелен авто-салон на Amazon

Hyundai со свој виртуелен авто-салон на Amazon

Во “салонот“ се уште не можат да се прават нарачки, но можат да се погледнат детали за различни модели на автомобили со линкови што водат до локални продавачи

Прочитај повеќе

Google казнет со рекордни 4,3 милијарди евра

Google казнет со рекордни 4,3 милијарди евра

Европската комисија во април 2015 година започна да го испитува оперативниот систем Android по жалбата на Fairsearch – трговска група која првично ги вклучуваше Microsoft, Nokia и Oracle.

Прочитај повеќе

Се гаси десктоп верзијата на Skype Classic

Се гаси десктоп верзијата на Skype Classic

Новиот Skype има многу нови можности, како бесплатни HD видео повици и споделување на содржините на екранот, како и разни други подобрувања за поедноставување на комуникациите.

Прочитај повеќе

САД: Паметни гаџети ќе повикуваат брза помош наместо луѓето

САД: Паметни гаџети ќе повикуваат брза помош наместо луѓето

Како што вели основачот на Noonlight, Ник Дроџ, следниот чекор во би бил паметните гаџети (од детектори за чад, до паметни звучници) да внимаваат на луѓето.

Прочитај повеќе

Google Phone доби филтер за спам повици

Google Phone доби филтер за спам повици

Новата верзија заедно со коригираните грешки, ја воведува нова функција – филтер против спам и како што кажува и самото име, главната задача на новата функција е да ги препознае несаканите повици, блокирајќи ги без претходно известување на корисниците за несаканите дојдовни повици.

Прочитај повеќе

Rolls-Royce ќе престави свое летечко такси возило во 2020 година

Rolls-Royce ќе престави свое летечко такси возило во 2020 година

Крилата на “летечкото“ такси ќе можат да ротираат за 90 степени, овозможувајќи му на возилото да полета или да слета вертикално, со што ќе може да ги користи и постојните хелиодроми и аеродроми.

Прочитај повеќе

Youtube ќе претстави алатка што детектира украдени видеа

Youtube ќе претстави алатка што детектира украдени видеа

Откако некој корисник ќе постави видео на Youtube и каналот потврди дека е прво поставување, новиот систем ќе ги скенира и другите видеа што се поставени до услугата да види дали некое од нив е исто или премногу слично.

Прочитај повеќе

Microsoft го претстави Surface Go како конкуренција на iPad

Microsoft го претстави Surface Go како конкуренција на iPad

Десет инчниот Go којшто тежи околу 500 грама и доаѓа со цена од 399 долари, наликува на Surface, поголемиот таблет на Microsoft.

Прочитај повеќе

Emirates воведе виртуелна реалност на својот веб сајт

Emirates воведе виртуелна реалност на својот веб сајт

Ваквиот приказ е можен со користење на навигациски точки и во економска, и во бизнис, и во прва класа.

Прочитај повеќе

USB93 – првиот флексибилен USB кабел што не се крши

USB93 – првиот флексибилен USB кабел што не се крши

Флексибилниот USB93 му дозволува на корисникот да го постави кабелот било каде, во било каква позиција.

Прочитај повеќе

Уред со сензори за фокусирање на погледот помага на пациенти со инвалидитет

Уред со сензори за фокусирање на погледот помага на пациенти со инвалидитет

Прототипот се состои од 3D камера за длабинско мапирање, позиционирана на врвот на челото, заедно со двојни апарати за следење на движењето на очите, кои се поврзани со компјутер

Прочитај повеќе

Arrim ONE – алатка што го претвора телефонот во метро

Arrim ONE – алатка што го претвора телефонот во метро

Со оваа алатка може да се мери во: инчи, јарди, стапки, милиметри, сантиметри и метри, а прецизноста во мерењето е +/- 1.5 мм на 20 метри.

Прочитај повеќе

Корисници на Samsung пријавиле дека нивните телефони “самостојно“ испраќале фотографии

Корисници на Samsung пријавиле дека нивните телефони “самостојно“ испраќале фотографии

Засегнатите корисници го вперија прстот во неодамнешните ажурирање на T-Mobile, кои вклучуваа напредни функции за текстуални пораки, какви што се потврди за читање и индикатор кој покажува дали контактот со кој комуницирате, во одредениот момент пишува порака.

Прочитај повеќе

Горе