Гоце Кузмановски, директор на Парти Сервис Лео, кетеринг компанија за производство, дистрибуција и послужување храна

Во ЛЛ Кетеринг секое залче храна е подготвено со огромно внимание и љубов

Во ЛЛ Кетеринг секое залче храна е подготвено со огромно внимание и љубов

Развојот на кетеринг индустријата бележи континуиран раст не само надвор, туку и во рамки на домашниот пазар, особено во корпоративниот сектор каде компаниите сè почесто се одлучуваат да воведат оброк на работното место за своите вработени.

Прочитај повеќе

Секојдневни навики на успешните и среќни луѓе

Секојдневни навики на успешните и среќни луѓе

Колку повеќе комплицираме толку потешко наоѓаме решенија, за мали и големи проблеми. Успешните луѓе ги поедноставуваат работите и настојуваат тоа да им биде пракса.

Прочитај повеќе

Менување на животната метафора

Менување на животната метафора

Kога ќе кажам дека имам проблем, чувствувам како на главата да ми се навалил оној најголемиот облак од кој се спрема град, а не дожд.

Прочитај повеќе

Автономна хотелска соба на тркала

Автономна хотелска соба на тркала

Опремено е со простор за спиење со душек, тоалет, посебен дел за работа или забава, како и мини – кујна.

Прочитај повеќе

Ijen – ресторан изграден од рециклирани материјали

Ijen – ресторан изграден од рециклирани материјали

Ресторанот има за цел да стане пример дека може еден ваков објект совршено да функционира без притоа да и штети на околината.

Прочитај повеќе

Црна Гора планира да ги забрани пластичните кеси

Црна Гора планира да ги забрани пластичните кеси

Секој жител на Црна Гора годишно во просек искористува од 400 до 600 пластични кеси. Ниту една од тие кеси не се рециклира во Црна Гора, најчесто завршува во природата.

Прочитај повеќе

Важен чекор во развојот на транспарентен регионален пазар за деловни и бонитетни информации

Важен чекор во развојот на транспарентен регионален пазар за деловни и бонитетни информации

Проширувањето на соработката ќе допринесе за дополнување на опсегот на регионални деловни и бонитетни информации, како и за зголемување на нивниот квалитет.

Прочитај повеќе

Gaia – Испечатена куќа од кал што чини 1.000 долари

Gaia – Испечатена куќа од кал што чини 1.000 долари

За да се создаде една ваква куќа, се користи кал од непосредна близина на местото за градење, така што не се создаваат трошоци за транспорт, а во исто време и се заштитува животната средина.

Прочитај повеќе

Иновативни воздушни перничиња поставени од надворешната страна на автомобилот

Иновативни воздушни перничиња поставени од надворешната страна на автомобилот

Првичните тестови на оваа иновација покажуваат дека за околу 40% се намалуваат телесните повреди на патниците при судир.

Прочитај повеќе

Nanobag 2.0 & Nanopack – лесни и компактни еко-торби за повеќекратна употреба

Nanobag 2.0 & Nanopack – лесни и компактни еко-торби за повеќекратна употреба

Нивната дебелина изнесува само 0,05 милиметри, а се доволно силни да носат товар од 25 килограми. Торбите се
водоотпорни.

Прочитај повеќе

Какви прашања треба да поставувате на настани за вмрежување

Какви прашања треба да поставувате на настани за вмрежување

Суштината е секое прашање што би можело да се одговори со неколку зборови, да го направите комплексно, предизвикувачко, односно да биде прашање што поттикнува приказна.

Прочитај повеќе

Белград добива модерен шопинг центар, вреден 100 милиони евра

Белград добива модерен шопинг центар, вреден 100 милиони евра

Новиот шпопинг центар ќе им понуди на гостите и кино, супермаркет и богат гастрономски избор со кафетерии и ресторани.

Прочитај повеќе

Кои од овие одлики на успешните луѓе ги имате вие

Кои од овие одлики на успешните луѓе ги имате вие

Секоја среќна и успешна личност има некоја своја специфична харизма. Меѓутоа многу одлики на луѓето што знаат што сакаат се исти.

Прочитај повеќе

Што е ризичен капитал?

Што е ризичен капитал?

Целта на ова вложување е голема заработка, но и поддршка на иновативна бизнис идеја на претприемачите, односно на стартапите. За возврат “вложувачите“ добиваат значајен дел од сопствеништво на бизнисот.

Прочитај повеќе

IKEA ќе го “оживее“ стариот мебел во чест на 75 годишнината од постоењето

IKEA ќе го “оживее“ стариот мебел во чест на 75 годишнината од постоењето

Старо-новата колекција е насловена како Gratulera, а ќе содржи реинтерпретација на некои од најпознатите парчиња на IKEA од ламби до кујнски сетови, а меѓу нив ќе се најде и првиот Klippan кауч и ретро фотелјата Ekenäset.

Прочитај повеќе

Романија во топ 10-те европски земји по раст на стартапите

Романија во топ 10-те европски земји по раст на стартапите

Анкетата рангира 30 земји врз основа на тоа колку нови бизниси се регистрирани помеѓу 2013 и 2017 година и кои се најпопуларните индустрии во секоја земја.

Прочитај повеќе

Лоши навики што ја намалуваат интелигенцијата

Лоши навики што ја намалуваат интелигенцијата

Но, вистината е дека кога ќе ја прераскажуваме приказната одново и одново, стануваме сѐ пофрустрирани, а тоа ни ја одзема енергијата и нѐ спречува да работиме и да размислуваме.

Прочитај повеќе

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Naked – паметно огледало што се грижи за здравјето

Во него има вградени специјални Intel RealSense сензори коишто “длабински“ ги скенираат предметите во три димензии.

Прочитај повеќе

Audi и Ericsson тестираат 5G технологија во автомобилската индустрија

Audi и Ericsson тестираат 5G технологија во автомобилската индустрија

Во првата фаза од проектот Audi и Ericsson ја тестираат 5G мрежата на апликација којашто ja координира работата на роботот при составување на делови од возилото

Прочитај повеќе

CEED Македонија и WorldChicago организираат бизнис самит Doing Business in Data-Driven Society

CEED Македонија и WorldChicago организираат бизнис самит Doing Business in Data-Driven Society

На настанот ќе се дискутира за тоа како бизнисите можат да го подобрат нивниот начин на работење преку користење и менаџирање на податоците на најдобрите можни начини.

Прочитај повеќе

Go Sling Pro – мини торба за патување “отпорна“ на крадци

Go Sling Pro – мини торба за патување “отпорна“ на крадци

Изработена е од ултра цврст материјал, наречен Кевлар, којшто е пет пати посилен од челик.

Прочитај повеќе

Германскиот гигант Leoni ја отвара својата четврта фабрика во Србија

Германскиот гигант Leoni ја отвара својата четврта фабрика во Србија

Според најавите, во својата четврта фабрика во Србија германската компанија има намера да вложи повеќе од 60 милиона евра.

Прочитај повеќе

Неколку психолошки трикови корисни за секоја ситуација

Неколку психолошки трикови корисни за секоја ситуација

Повеќето луѓе не успеваат да ја препознаат разликата помеѓу генијалноста и самодовербата. Ако изгледате како да знаете што правите, луѓето ќе имаат тенденција да се соберат околу вас.

Прочитај повеќе

Што е платен промет?

Што е платен промет?

Во платниот промет, банките ги снабдуваат луѓето и претпријатијата со готови пари, издаваат чекови и ги обработуваат плаќањата, извршени со нив и вршат електронски пренос на парите меѓу сметките на населението и правните лица.

Прочитај повеќе

Горе