Valentino – италијански бренд со светска популарност

Valentino – италијански бренд со светска популарност

Валентино брзо станал познат по неговата високата мода и гламурозните црвени фустани, привлекувајќи го вниманието на жените ширум светот, особено на Џеки Кенеди, со којa станале и блиски пријатели.

Прочитај повеќе

Balenciaga: 100 години уникатност, авангарда и модна револуција

Balenciaga: 100 години уникатност, авангарда и модна револуција

Лани, брендот се најде на првото место на најпопуларни светски брендови, надминувајќи го Gucci.

Прочитај повеќе

Како настанале познатите чевли на Кристијан Лобутин?

Како настанале познатите чевли на Кристијан Лобутин?

Иако цената на неговите чевли се движи од 400 до 6.000 долари, Лобутин продава повеќе од 500.000 парчиња годишно.

Прочитај повеќе

Dropbox: Од лоша навика до милијарди на сметкa

Dropbox: Од лоша навика до милијарди на сметкa

Фото: Facebook Дру Хадсон бил студент на американскиот МИТ универзитет кога сфатил дека има еден проблем – постојано си го заборавал своето USB. Токму оваа негова лоша навика му ја дала и генијалната идеја да креира свој сервис за споделување на податоци. Првичната замисла била да ја користи платформата само за себе, но потоа сфатил дека и многу други луѓе би имале корист од неа. Фото: Facebook Идејата на Дру преминала во старт-ап во 2007 …

Прочитај повеќе

Дизни: Како едно глувче стана светски позната бизнис империја

Дизни: Како едно глувче стана светски позната бизнис империја

Освен мега популарните анимирани ликови, тука се и тематските паркови Дизниленд, игри, играчки, облека, музика… А, се започна од едно мало глувче и еден креативен човек.

Прочитај повеќе

Lacoste – елеганција, удобност и препознатливост во целиот свет

Lacoste – елеганција, удобност и препознатливост во целиот свет

Раѓањето на брендот започнува за време на еден натпревар каде што Рене Лакост не успеал да победи.

Прочитај повеќе

Dunkin’ Donuts – слатко задоволство за сите сетила

Dunkin’ Donuts – слатко задоволство за сите сетила

Од една мала продавница во Квинси, денес франшизата брои над 12.000 низ 45 земји во светот.

Прочитај повеќе

Во Бонбончиња креираме шампиони, правиме мали нешта за големи промени

Во Бонбончиња креираме шампиони, правиме мали нешта за големи промени

“Исклучително ни е важна самостојноста на детето и свесноста за себе, своите капацитети, доблести и маани. Ваквото дете во иднина ќе биде самостоен човек кој ќе размислува со сопствена глава, што за денешното претприемничко општество е многу важно.”

Прочитај повеќе

Barbie: Кукла што 58 години го одбележува детството на многу генерации

Barbie: Кукла што 58 години го одбележува детството на многу генерации

Успехот на оваа кукла започнува во 1959 година, кога Рут Хендлер, соосновач на компанијата Mettel, дизајнираше кукла инспирирана од својата ќерка Барбара.

Прочитај повеќе

Gucci – симбол за софистицираност и луксуз

Gucci – симбол за софистицираност и луксуз

Oвој италијански моден бренд “тежи“ околу 12 милијарди долари, со годишна продажба од 4,3 милијарди долари.

Прочитај повеќе

Adidas – успешна приказна посветена на врвни спортски резултати

Adidas – успешна приказна посветена на врвни спортски резултати

Препознатливиот спортски бренд името го добива според името и презимето на неговиот основач – Ади Даслер.

Прочитај повеќе

Филозоф со голема љубов кон убавото цвеќе

Филозоф со голема љубов кон убавото цвеќе

Расадник Ангел се состои од голем број на пластеници со саксиско цвеќе за кое Ангел и неговиот тим се грижат во текот на целата година со посебно внимание и посветеност.

Прочитај повеќе

Toblerone – чоколадни планински врвови со препознатлив вкус

Toblerone – чоколадни планински врвови со препознатлив вкус

Ниту еднаш досега не е направена промена на оригиналната рецептура по којашто се произведува чоколадото.

Прочитај повеќе

Kuehne + Nagel Македонија: Локален партнер за глобална поврзаност

Kuehne + Nagel Македонија: Локален партнер за глобална поврзаност

Јасниот фокус на компанијата во унапредувањето на интегрираните и иновативни логистички решенија со помош на софистицираниот ИТ систем овозможија подружницата во Македонија да ја задржи силната позиција на пазарот.

Прочитај повеќе

Успешната приказна на Мекиците од Стража раскажана од Миа Трпезановска

Успешната приказна на Мекиците од Стража раскажана од Миа Трпезановска

Миа како ланец во подем ги препозна Мекиците од Стража и зборуваше со Игор Николоски. Миа Трпезановска има 12 години и е член на ЦЕЕД ЕДУ.

Прочитај повеќе

Го допре дното, а потоа започна бизнис што му го смени животот

Го допре дното, а потоа започна бизнис што му го смени животот

Соковите на почетокот ги подготвувал за пациентите од центарот за лечење на зависници од дрога, во Малибу, а за пет години центарот станува многу популарен во Холивуд.

Прочитај повеќе

Стара фурна Прилеп го разгоре дедовиот оган и го врати вкусот на леб печен на дрва

Стара фурна Прилеп го разгоре дедовиот оган и го врати вкусот на леб печен на дрва

Лебот го произведуваат на стар начин, познат како косовски начин, со природно киснење на тестото и се пече на дрва. Сè се прави рачно, само месењето на тестото е во миксер.

Прочитај повеќе

Ferrari – синоним за црвени, брзи и луксузни автомобили

Ferrari – синоним за црвени, брзи и луксузни автомобили

Кога ќе се спомене Ferrari, првата асоцијација се секогаш брзите црвени спортски автомобили и препознатливиот знак – црн коњ на две нозе на жолта позадина.

Прочитај повеќе

Рецептот за успех на Starbucks: Кафе вредно милијарди долари

Рецептот за успех на Starbucks: Кафе вредно милијарди долари

Шулц на секој можен начин се обидуваше да добие работа во Starbucks и го убедуваше директорот да отвори повеќе продавници. На крајот, по многу телефонски повици, тој станува маркетинг директор за двојно помала плата од претходното работно место.

Прочитај повеќе

Печатница АНС: Во семеен бизнис работите се решаваат заеднички

Печатница АНС: Во семеен бизнис работите се решаваат заеднички

Печатницата работи на усовршување на печатењето и негово доведување до перфекција.

Прочитај повеќе

Вила и винарија Мал Св. Климент – место за уживање со прекрасен поглед на Охрид

Вила и винарија Мал Св. Климент – место за уживање со прекрасен поглед на Охрид

Во рамките на вилата, која е отворена во текот на целата година, од неодамна е отворена и винарија, каде по специјална нарачка, од Грузија се донесени две амфори.

Прочитај повеќе

Levi Strauss – моќно скроена приказна

Levi Strauss – моќно скроена приказна

Она што ја направи големата промена на пантолоните, освен тексасот, беа нитните заедно со металните копчиња што придонесоа за цврстината на ова парче облека.

Прочитај повеќе

Samsonite – верен сопатник на секоја дестинација

Samsonite – верен сопатник на секоја дестинација

Основач на Samsonite е Џес Швајдер од Денвер, Колорадо. Тој во 1910 година го создаде првиот куфер и му го даде името според библискиот лик Samson.

Прочитај повеќе

Унипласт: Следењето на барањата на пазарот е клучно за напредок на фирмата

Унипласт: Следењето на барањата на пазарот е клучно за напредок на фирмата

Компанијата е во 100% приватна сопственост на фамилијата Ковачески и произведува производи од армиран полиестер, кои претежно се пласираат на европскиот пазар.

Прочитај повеќе

Горе