Bugatti го сруши рекордот на најскапо продаден нов автомобил

Bugatti го сруши рекордот на најскапо продаден нов автомобил

Автомобилот уште пред да биде покажан на посетителите е продаден за неверојатни 16,7 милиони евра, што е рекорд за нов автомобил.

Прочитај повеќе

Во Русија пронајден дијамант од скоро 100 карати

Во Русија пронајден дијамант од скоро 100 карати

Во руското наоѓалиште Јакутија неодамна е пронајден дијамант со вредност од скоро 100 карати

Прочитај повеќе

Хотел во Бали воведе забрана за мобилни телефони покрај својот базен

Хотел во Бали воведе забрана за мобилни телефони покрај својот базен

Од хотелот велат дека доколку некој сака да го посети базенот River Pool, ќе се “прости“ од телефонски повици, пораки, сурфање на интернет и фотографирање од девет до пет часот во текот на денот.

Прочитај повеќе

Фото: Туристичката атракција во Кина, Shanghai Wonderland, ги отвори вратите за јавноста

Фото: Туристичката атракција во Кина, Shanghai Wonderland, ги отвори вратите за јавноста

Изградбата чинеше 287,9 милиони долари, а цените за ноќевање се движат од 489 до 546 долари.

Прочитај повеќе

Нов рекорд: Уметничка слика од Хокни продадена за 90 милиони долари

Нов рекорд: Уметничка слика од Хокни продадена за 90 милиони долари

Ремек делото на Хокни е од 1972 година и ги спојува двата најпознати мотиви од уметникот – базенот и двојниот портрет.

Прочитај повеќе

Моторизираната количка на Стивен Хокинг продадена на аукција за 393.000 долари

Моторизираната количка на Стивен Хокинг продадена на аукција за 393.000 долари

Собраните пари до количката ќе одат во две добротворните организации Фондацијата Стивен Хокинг и Асоцијацијата за моторно невронски заболувања.

Прочитај повеќе

Новиот луксузен часовник на Hublot може да се купи само со биткоин

Новиот луксузен часовник на Hublot може да се купи само со биткоин

Hublot на внатрешноста на часовникот ќе ја изгравира трансакцијата со биткоин, откако истата ќе биде направена, што значи дека секој купувач ќе има уникатен часовник. 

Прочитај повеќе

eBay ќе ја проверува автентичноста на луксузните часовници

eBay ќе ја проверува автентичноста на луксузните часовници

Првичната селекција ќе вклучува околу 7.000 нови и користени часовници чиишто цени ќе се движат од  500 до речиси 50.000 долари и ќе доаѓаат преку најдобрите продавачи на eBay.

Прочитај повеќе

Burberry уништил облека и козметика вредна 37,2 милиони долари

Burberry уништил облека и козметика вредна 37,2 милиони долари

Во последните пет години Burberry уништил облека и останати свои производи во вредност од 115 милиони долари, а бројката се зголемува од година во година.

Прочитај повеќе

Британски HAV ја претстави луксузната верзија на авионите Airlander 10

Британски HAV ја претстави луксузната верзија на авионите Airlander 10

Airlander 10 во моментов се смета за најголем авион во светот. Има четири дизел-мотори со турбокомпресор и користи аеродинамичен лифт како конвенционалниот авион со фиксни крила за полетување, а во воздух се одржува благоадарение на хелиумот.

Прочитај повеќе

Гости од кралската свадба ги продаваат торбичките со подароци за 10.000 долари

Гости од кралската свадба ги продаваат торбичките со подароци за 10.000 долари

Торбичките беа во кафеаво-сина комбинација и содржеа кутија со колачи, свадбената програма, голема чоколадна монета, магнет за на фрижидер, шише вода и ваучер со 20% попуст во продавницата за подароци на замокот во Виндзор.

Прочитај повеќе

Историскиот брод QE2 стана пловечки хотел во Дубаи

Историскиот брод QE2 стана пловечки хотел во Дубаи

По четири децении британскиот QE2 беше купен од Дубаи и остана на пристаништето во градот речиси 10 години.

Прочитај повеќе

Златни реплики од дланките на Нелсон Мендела продадени за 10 милиони во биткоини

Златни реплики од дланките на Нелсон Мендела продадени за 10 милиони во биткоини

Дланките тежат околу 9 килограми и се дел од колекцијата што го обележува времето на Мендела поминато во затворот на островот Робен.

Прочитај повеќе

Слаткар од Португалија ја креираше најскапата чоколада во светот

Слаткар од Португалија ја креираше најскапата чоколада во светот

Лимитираната колекција содржи 1.000 бонбони по цена од 7.728 евра од парче.

Прочитај повеќе

Петтиот најголем дијамант во светот продаден за 40 милиони долари

Петтиот најголем дијамант во светот продаден за 40 милиони долари

Дијамантот наречен Lesotho Legend беше пронајден од водечката компанија за производство, Gem Diamonds во нивниот рудник во Лесото на почетокот на годинава.

Прочитај повеќе

Виолината на Ајнштајн продадена на аукција за 516.500 долари

Виолината на Ајнштајн продадена на аукција за 516.500 долари

Виолината била направена во Пенсилванија од страна на Оскар Штегер со посвета “најголемиот научник во светот” напишана на налепница во нејзината внатрешност.

Прочитај повеќе

Дијамант од 709 карати продаден за 6,5 милиони долари во Њујорк

Дијамант од 709 карати продаден за 6,5 милиони долари во Њујорк

Половина од парите, односно 3,8 милиони долари ќе бидат искористени за инфраструктурни проекти за заедницата каде што беше пронајден дијамантот.

Прочитај повеќе

Болидот Ferrari F2001 на Шумахер продаден за 7,5 милиони долари

Болидот Ferrari F2001 на Шумахер продаден за 7,5 милиони долари

Ferrari F2001 првично се проценуваше дека ќе достигне цена од четири милиони долари.

Прочитај повеќе

Во Пула се гради луксузна јахта од 200 милиони евра

Во Пула се гради луксузна јахта од 200 милиони евра

Австралиската компанија го рекламира бродот како прва светска истражувачка јахта со шест ѕвезди. На неа ќе има два хеликоптера и подморница.

Прочитај повеќе

Bombardier претстави авион од 72,8 милиони долари

Bombardier претстави авион од 72,8 милиони долари

Во внатрешноста на овој авион, којшто чини 72,8 милиони долари, има четири луксузни простории што може да примат 19 патници, а има и простор за одмор на членовите на екипажот.

Прочитај повеќе

Delmonico’s – ресторан со тајно мени за милијардери

Delmonico’s – ресторан со тајно мени за милијардери

Најскапо јадење на тајното мени за милијардери е Billionaire’s Flatbread, специјален леб од 150 долари со јастог, младо говедско, црни тартуфи и 24-каратен златен лист што може да се јаде.

Прочитај повеќе

Louis Vuitton претстави паметен часовник од 2.450 долари

Louis Vuitton претстави паметен часовник од 2.450 долари

На сопственикот му овозможува да го следи распоредот на авионски летови и одложувања и овозможува следење на времето и температурите за различни временски зони.

Прочитај повеќе

Ritz-Carlton гради луксузни хотели – јахти

Ritz-Carlton гради луксузни хотели – јахти

За да го избегнат комерцијалниот имиџ овие јахти нема да застануваат во градови кои се комерцијализирани и имаат многу туристи.

Прочитај повеќе

Neyk, луксузна подморница за 12 патници

Neyk, луксузна подморница за 12 патници

Должината на Neyk Submarine изнесува 19 метри и во неа ќе може да сместат 12 патници кои ќе може да го истражуваат подводниот свет и да уживаат во луксузниот ентериер.

Прочитај повеќе

Горе