Пристигнувањата…

Пристигнувањата…

Видеото е сведок на многу интересни и искрени емоции на луѓе кои ги очекуваат своите блиски на аеродром.

Прочитај повеќе

Boeing дизајнира дрон на соларна енергија што ќе врши атмосферски истражувања

Boeing дизајнира дрон на соларна енергија што ќе врши атмосферски истражувања

Благодарение на сончевото напојување леталото нема да произведува штетни гасови.

Прочитај повеќе

Boeing ја отвори својата прва фабрика во Европа

Boeing ја отвори својата прва фабрика во Европа

Ќе бидат произведувани илјадници делови секој месец, коишто потоа ќе се транспортираат до САД за нивно составување.

Прочитај повеќе

Турција добива аеродром вреден околу 26 милијарди евра

Турција добива аеродром вреден околу 26 милијарди евра

До 2028 година на Истанбулскиот аеродром ќе може услугите да ги користат 200 милиони патници, со што ќе стане најголемиот аеродром во светот.

Прочитај повеќе

Германското летечко такси Volocopter ќе сообраќа во Сингапур

Германското летечко такси Volocopter ќе сообраќа во Сингапур

Неговата “преселба“ во Сингапур вклучува локален тим од инженери и дизајнери на производ, како и работа со локални програмери за недвижнини и фирми за мобилност коишто ќе ја “забрзаат“ ерата на летечките такси. 

Прочитај повеќе

Црна Гора ќе добие нова нискобуџетна авиокомпанија

Црна Гора ќе добие нова нискобуџетна авиокомпанија

Сезоната на летови ќе започне од втори април, а ќе трае до крајот на октомври 2019 година.

Прочитај повеќе

Авион на Virgin Atlantic го направи првиот комерцијален лет со гориво од рециклиран отпад

Авион на Virgin Atlantic го направи првиот комерцијален лет со гориво од рециклиран отпад

Комбинираното гориво во себе содржеше 5% рециклиран отпад, но од Virgin Atlantic велат дека таа бројка во иднина може да порасне и до 50%. 

Прочитај повеќе

ТАВ: 1,8 милиони патници на скопскиот и охридскиот аеродром во првите 9 месеци од 2018

ТАВ: 1,8 милиони патници на скопскиот и охридскиот аеродром во првите 9 месеци од 2018

Според статистиката за патничкиот сообраќај, од јануари до септември 2018 година, најфрекфентни дестинации на Меѓународниот Аеродром Скопје се: Истанбул (двата аеродроми Ататурк и Сабиха Гокчен, со 10,8% пазарен удел), Цирих (7,8%), Виена (5,7%), Базел (5,3%), Малме (4,5%) и Братислава (3,4%).

Прочитај повеќе

Ryanair откажува 190 летови низ цела Европа

Ryanair откажува 190 летови низ цела Европа

Според авиопревозникот оваа одлука ќе ги промени плановите на 30.000 патници, кои се веќе известени преку пораки и мејлови.

Прочитај повеќе

Qatar Airways со губиток од 69 милиони долари

Qatar Airways со губиток од 69 милиони долари

Како што наведуваат од компанијата за лошиот резултат е “крива“ блокадата што на 5 јуни лани им била наметната од Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет.

Прочитај повеќе

Аеродромите на TAV со рекордни бројки на добивка и патници

Аеродромите на TAV со рекордни бројки на добивка и патници

Откако компанијата ги објави првите резултати и ги ревидираше своите прогнози за 2018 година, акциите на TAV Airports на Истанбулската берза пораснаа за 14%.

Прочитај повеќе

Најголемото авиошоу, Farnborough, заврши со нарачки вредни 192 милијарди долари

Најголемото авиошоу, Farnborough, заврши со нарачки вредни 192 милијарди долари

Вкупниот износ на нарачките во однос на последниот фестивал пред две години е зголемен за 67,5 милијарди долари, со продолжување на традиционалното ривалството помеѓу Boeing и Airbus, коишто ги добија и најголемиот дел од авионските нарачки.

Прочитај повеќе

Rolls Royce развива мали роботски бубачки што ќе поправаат мотори на авиони

Rolls Royce развива мали роботски бубачки што ќе поправаат мотори на авиони

Покрај роботи што ќе влегуваат во моторот Rolls Royce развива INSPECT робот којшто може перманентно да биде вграден во моторот.

Прочитај повеќе

Austrian Airlines добитник на World Airlines Awards петта година по ред

Austrian Airlines добитник на World Airlines Awards петта година по ред

Austrian Airlines се закитија со награди за Најдобра услуга на авиокомпанија во Европа и Најдобар кетеринг во бизнис класа.

Прочитај повеќе

Британски HAV ја претстави луксузната верзија на авионите Airlander 10

Британски HAV ја претстави луксузната верзија на авионите Airlander 10

Airlander 10 во моментов се смета за најголем авион во светот. Има четири дизел-мотори со турбокомпресор и користи аеродинамичен лифт како конвенционалниот авион со фиксни крила за полетување, а во воздух се одржува благоадарение на хелиумот.

Прочитај повеќе

DHL и Boeing направија зделка од 4,7 милијарди долари

DHL и Boeing направија зделка од 4,7 милијарди долари

Прогнозите велат дека проширувањето на прекуграничната продажба на е-трговија ќе порасне до 4,48 трилиони до 2021 година, што значи годишен раст од 19,2 % годишно.

Прочитај повеќе

Ryanair откажа 30 летови поради штрајк на пилотите

Ryanair откажа 30 летови поради штрајк на пилотите

Околу 27% од ирските пилоти штрајкуваат, и очекувањата се дека влијанието на штрајкот ќе биде “ограничено”, а патниците чии летови нема да се реализираат ќе бидат соодветно сместени.

Прочитај повеќе

Emirates воведе виртуелна реалност на својот веб сајт

Emirates воведе виртуелна реалност на својот веб сајт

Ваквиот приказ е можен со користење на навигациски точки и во економска, и во бизнис, и во прва класа.

Прочитај повеќе

Топ 10 најдобри авиокомпании и аеродроми за 2018 година

Топ 10 најдобри авиокомпании и аеродроми за 2018 година

Проценките на Air Help се темелат на три клучни фактори и тоа: дали летовите доцнат, каков е квалитетот на услугата и како се однесуваат, како и колку брзо реагираат на приговорите на патниците.

Прочитај повеќе

Романскиот државен авиопревозник ги продаде своите најголеми авиони

Романскиот државен авиопревозник ги продаде своите најголеми авиони

Компанијата на ваков чеекор се одлучила, откако уште во 2016 година ги отстрани авионите од својата флота, поради пријавени загуби од десетици милиони евра.

Прочитај повеќе

Затворањето на аеродромот Ататурк ќе погоди хотелски инвестиции од 4 милијарди долари

Затворањето на аеродромот Ататурк ќе погоди хотелски инвестиции од 4 милијарди долари

Затварањето на меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул директно ќе се одрази на работата на дури 62 хотели во неговата близина, за кои е инвестирано скоро 4 милијарди долари, пишува Hurriyet Daily News. Според податоците на Хотелската асоцијација на Турција овие хотели минатата година имале вредност од 500 милиони евра, креирале 50.000 вработувања и оствариле 230,4 милиони евра приход. Токму затоа хотелиерите во Турција бараат аеродромот да остане во функција, а реално економскиот развој и сообраќајот …

Прочитај повеќе

Turkish Airlines прогласен за највреден турски бренд

Turkish Airlines прогласен за највреден турски бренд

  Турскиот авиопревозник Turkish Airlines е прогласен за највреден бренд на земјата за 2018 година, пишува Hurriyet Daily News. Според анкетата на Brand Finance, авиокомпанијата го зазема врвот на листата од 100 највредни турски брендови, со вредност над 2 милијарди долари и раст од 6% во однос на минатата година. На второ место е телекомуникацискиот провајдер Türk Telekom, кој го загуби приматот, откако вредноста годинава му падна за 27% и моментално е проценет на 1,9 милијарди долари. …

Прочитај повеќе

Singapore Airlines повторно го воведува најдолгиот лет во светот

Singapore Airlines повторно го воведува најдолгиот лет во светот

Одлуката повторно да се активира доаѓа во време кога авиокомпанијата се обидува да најде нови извори на приходи во силното конкурентско опкружување, а токму долгите летови генерираат повеќе заработка, отколку тие со паузи во летањето

Прочитај повеќе

Новите модели на Boeing ќе имаат крила на склопување и капацитет над 400 патници

Новите модели на Boeing ќе имаат крила на склопување и капацитет над 400 патници

Најновите модели се предвидени за долги релации и капацитет со 350-400 седишта и ќе бидат први модели со двојни мотори коишто ќе може да соберат над 400 патници.

Прочитај повеќе

Горе