Шведска го доби првиот пат што полни електрични возила

Шведска го доби првиот пат што полни електрични возила

Моментално конструкција на еден километар од ваква е-патека чини еден милион евра.

Прочитај повеќе

Volkswagen и Toyota заедно ќе развиваат технологија за хибридни возила

Volkswagen и Toyota заедно ќе развиваат технологија за хибридни возила

Управите и нивните претставници формираа одбор на којшто ќе се дебатира и договара за долгорочните цели и ќе се истражува и проценува соработката на полето на постојните технологии.

Прочитај повеќе

Новата SEAT Arona добитник на наградата Red Dot Award: Product Design 2018

Новата SEAT Arona добитник на наградата Red Dot Award: Product Design 2018

До крајот на годината, SEAT ќе лансира и Arona TG, којшто ќе биде прв SUV опремен со мотор на природен гас.

Прочитај повеќе

Ford го претстави новиот Focus

Ford го претстави новиот Focus

Во новиот Focus не изостанува и напредната технологија, а помеѓу останатото поседува адаптивен темпомат со stop-and-go функција, систем којшто го држи растојанието во однос на возилото пред нас, а тука е и подобрениот систем за осветлување со автоматско прилагодување.

Прочитај повеќе

Тesla повлече 123.000 примероци од моделот S

Тesla повлече 123.000 примероци од моделот S

Од компанијата информираат дека одлуката за замената на делот не е резултат на случена несреќа или повреда.

Прочитај повеќе

Хрватскиот Concept Two вреден 2,1 милиони долари речиси распродаден

Хрватскиот Concept Two вреден 2,1 милиони долари речиси распродаден

Како наследник на Concept One, тој се смета за најмоќен електричен автомобил на светот.

Прочитај повеќе

Volkswagen го претстави новиот Touareg

Volkswagen го претстави новиот Touareg

Возачите го користат Inovision Cockpit за да ги прилагодат системите за помош, ракување и комфор кон нивните индивидуални желби и потреби, со што автомобилот станува “нивниот” Touareg.

Прочитај повеќе

MINI за прв пат претстави електричен автомобил

MINI за прв пат претстави електричен автомобил

Целосно електричното возило во моментов е во развој, базирано на MINI 3 Door, а ќе се произведува за прв пат во фабриката на MINI во Оксфорд следната година.

Прочитај повеќе

Кога и како треба да се пополни Европски извештај?

Кога и како треба да се пополни Европски извештај?

Европски извештај се пополнува само во случај на сообраќајна незгода со мала материјална штета и го пополнуваат учесниците во сообраќајната незгода.

Прочитај повеќе

Шкода го урна сопствениот рекорд со продадени 1,25 милиони возила во 2017

Шкода го урна сопствениот рекорд со продадени 1,25 милиони возила во 2017

Најуспешен модел, и покрај мал пад на побарувачката, останала Oktavia, со вкупно произведени 418.800 автомобили, на второ место е Rapid со произведени и продадени 211.500, а на трето место се најде Fabia со зголемување на производството од 2,1%, односно се произвеле и продале 206.500 возила.

Прочитај повеќе

Илон Маск може да заработи 55,8 милијарди долари од Tesla

Илон Маск може да заработи 55,8 милијарди долари од Tesla

За да ја добие највисоката “награда“ Tesla треба да вреди 12 пати повеќе од General Motors, најголемиот производител на возила во САД, чија што вредност моментално е 52,9 милијарди долари.

Прочитај повеќе

LSEV – првиот 3D печатен електричен автомобил во светот

LSEV – првиот 3D печатен електричен автомобил во светот

Автомобилот од 7.500 долари, којшто тежи само 992 килограми, може да се отпечати за само три дена.

Прочитај повеќе

Деца измислија еко – начин за одржување на чисто ветробранско стакло

Деца измислија еко – начин за одржување на чисто ветробранско стакло

Инженерите на Ford веќе работат на начини за зачувување на водата од дождот и кондензацијата, вклучувајќи и начин на собирање на влагата од воздухот и нејзино филтрирање со цел да се добие вода за пиење (On the-Go H20).

Прочитај повеќе

BMW под полициска истрага

BMW под полициска истрага

Околу 100 полициски и државни службеници го пребараа седиштето на компанијата во Минхен, како и дел од бизнисот во Австрија.

Прочитај повеќе

Германија најмногу инвестира во производство на електрични автомобили

Германија најмногу инвестира во производство на електрични автомобили

Во текот на изминатите две години, германските производители Volkswagen, Daimler и BMW инвестирале 4,7 милијарди евра во електрични автомобили, на светско ниво.

Прочитај повеќе

Volkswagen ќе инвестира 20 милијарди евра во батерии за електрични автомобили

Volkswagen ќе инвестира 20 милијарди евра во батерии за електрични автомобили

Најголемиот европски производител на автомобили ќе го прошири своето производство со уште 16 фабрики ширум светот до крајот на 2022 година.

Прочитај повеќе

Mission E Cross Turismo – нов електричен модел на Porsche

Mission E Cross Turismo – нов електричен модел на Porsche

Моќноста што ја нуди новиот концепт на Porsche е неспоредлива со кој било друг електричен автомобил, особено во делот со забрзувањето кое што следи без губење на перформансите

Прочитај повеќе

Сервисна акција по повод Денот на жената – Врати му со љубов на твојот Ford

Сервисна акција по повод Денот на жената – Врати му со љубов на твојот Ford

Инаку, новата сервисна акција Врати му со љубов на твојот Ford подразбира промотивни цени за редовен сервис, ламела сет со друк. лагер и оригинални Ford амортизери, а во сите цени е вклучена и работната рака.

Прочитај повеќе

Светска премиера на ŠKODA VISION X во Женева

Светска премиера на ŠKODA VISION X во Женева

Чешкиот автомобилски производител за прв пат презентира возило со CNG, бензин и електричен погон

Прочитај повеќе

Porshe ќе развива летечки автомобили

Porshe ќе развива летечки автомобили

Според плановите на Porshe, патниците ќе можат да имаат контрола над летечкото возило, но нема да им треба пилотска дозвола, бидејќи многу од функциите на автомобилот ќе бидат автоматизирани

Прочитај повеќе

Toyota ќе инвестира 2,8 милијарди во самоуправувачки возила

Toyota ќе инвестира  2,8 милијарди во самоуправувачки возила

Новата компанија ќе вработува 300 работници, а подоцна се очекува бројката да се искачи на 1.000.

Прочитај повеќе

Гинисов рекорд за најголемиот билборд во светот

Гинисов рекорд за најголемиот билборд во светот

По деталната проверка на инсталацијата, судијата на Гинисовите рекорди и официјално потврди дека се работи за најголемиот билборд во светот, кој го надмина претходниот рекорд во Дахран, Саудиска Арабија, за 241,93 м2.

Прочитај повеќе

Uber Health направи платформа за транспорт на пациенти

Uber Health направи платформа за транспорт на пациенти

Олеснителна околност е тоа што корисниците не мора да имаа апликација од Uber – закажувањата на транспортот се прават преку СМС порака.

Прочитај повеќе

Рим ќе ги забрани дизел автомобилите до 2024 година

Рим ќе ги забрани дизел автомобилите до 2024 година

Во Рим, нема големи индустриски зони, што значи дека поголемиот дел од загадувањето на воздухот што го оптоварува градот е предизвикано од возилата

Прочитај повеќе

Горе