Уште седум дена за Super Early Bird пријави за учество на Самитот Executive Sales Adria 2019

Уште седум дена за Super Early Bird пријави за учество на Самитот Executive Sales Adria 2019

До сега на Самитот присуствувале повеќе од 500 учесници од цел регион.

Прочитај повеќе

Google Digest календар сега достапен за македонската старт – ап заедница

Google Digest календар сега достапен за македонската старт – ап заедница

Календарот лесно може да се интегрира во веќе постоечки дигитални календари, штом им овозможува на корисниците да ги гледаат настаните од Digest календарот во нивниот личен или професионален дигитален календар.

Прочитај повеќе

Orca Helix – тоалетна шолја на иднината

Orca Helix – тоалетна шолја на иднината

Заедно со иновативната тоалетна шолја доаѓа и патентирана технологија за пуштање вода под името Maelstrom flush, којашто ќе користи значително помалку вода од традиционалниот тоалет.

Прочитај повеќе

ЕОЅ Мatrix ДООЕЛ во процес на усогласување со GDPR препораките

ЕОЅ Мatrix ДООЕЛ во процес на усогласување со GDPR препораките

ЕОS Мatrix ДООЕЛ активно работеше и на одржување на стандарди за обезбедување на највисоко ниво на безбедност на информациите (ISO 27001).

Прочитај повеќе

Кои се најугледни компании во светот?

Кои се најугледни компании во светот?

За да може една компанија да ужива углед во светски размери се корпоративна одговорност и етиката.

Прочитај повеќе

ФИТР со децентрализирани информации и поддршка за компaниите

ФИТР со децентрализирани информации и поддршка за компaниите

Фондот ќе продолжи на домашните компании да им обезбедува користење на бесплатна советодавна поддршка и техничка помош, а за прв пат оваа поддршка ќе се нуди и децентрализирано во Битола. 

Прочитај повеќе

Француски милијардер ќе донира 200 милиони евра за Богородичната црква во Париз

Француски милијардер ќе донира 200 милиони евра за Богородичната црква во Париз

Монументалната градба, којашто датира од 12-от век, вчера ја зафати катастрофален пожар.

Прочитај повеќе

Што се форварди, а што фјучерси?

Што се форварди, а што фјучерси?

Главна цел на тргувањето со фјучерси не е да се купи активата, туку да се менаџира ризикот, што произлегува од настанатите промените во одреден временски период.

Прочитај повеќе

Плата од 81.840 долари за најбогатиот човек на светот

Плата од 81.840 долари за најбогатиот човек на светот

Безос зема иста плата од 1998 година, а претходните неколку години земал дури и пониска плата.

Прочитај повеќе

Uber ќе продава акции во вредност од 10 милијарди долари

Uber ќе продава акции во вредност од 10 милијарди долари

Продавањето на акциите на Њујоршката берза се очекува да започне на почетокот на мај.

Прочитај повеќе

Дивиденда за акционерите на Реплек

Дивиденда за акционерите на Реплек

Исплата на дивиденда во нето износ од 3.998 денари по акција, односно бруто износ од 4.704 денари по акција

Прочитај повеќе

Виена лани заработи 1,1 милијардa евра од конгресен туризам

Виена лани заработи 1,1 милијардa евра од конгресен туризам

Во текот на 2018 година, во Виена се организирани 4.685 конгреси, корпоративни настани и конференции. На сите овие случувања имало околу 631.000 учесници кои генерирале 1.925.000 ноќевања.

Прочитај повеќе

Индустрии со најголем број на милијардери

Индустрии со најголем број на милијардери

Годинава има 195 нови членови на листата.

Прочитај повеќе

Никогаш не закажувајте состанок во понеделник наутро

Никогаш не закажувајте состанок во понеделник наутро

Најоптималното време за закажување состанок e вторник во 14:30 часот.

Прочитај повеќе

Достапни пет милиони евра за микро, мали и средни компании

Достапни пет милиони евра за микро, мали и средни компании

Повикот е отворен до 15-ти мај 2019 година.

Прочитај повеќе

Питер Риги на панел дискусијата Финансирање на развојот на Годишната конференција на Македонска берза

Питер Риги на панел дискусијата Финансирање на развојот на Годишната конференција на Македонска берза

Во рамки на овој панел се дискутираше зошто македонските компании својот развој главно го финансираат преку банкарски кредити и сопствена акумулација.

Прочитај повеќе

Караванот за зелена економија го обиколи Скопје и околината

Караванот за зелена економија го обиколи Скопје и околината

Караванот, на кој присуствуваа 25 претставници на граѓански организации, направи неколку запирања во скопската околина, за да ги запознае учесниците со примери на зелено претприемништво.

Прочитај повеќе

Германски Finleap го презема fintech стартапот Penta

Германски Finleap го презема fintech стартапот Penta

Penta е fintech старт – ап што развива мобилни решенија за мали и средни компании, дозволувајќи им на корисниците онлајн да отворат бизнис сметки за само неколку минути.

Прочитај повеќе

BlackRock ја купува софтверската компанија eFront за 1,3 милијарди долари

BlackRock ја купува софтверската компанија eFront за 1,3 милијарди долари

Во канцелариите во Белград во овој момент работат скоро 500 луѓе кои се 60% од вкупниот број на вработени во компанијата.

Прочитај повеќе

Рециклирани шатори на The north face се трансформираат во чанти

Рециклирани шатори на The north face се трансформираат во чанти

Цените на чантите се движат од 94 до 158 евра, во зависност од моделот.

Прочитај повеќе

Државата – сè уште најпосакуван работодавач?

Државата – сè уште најпосакуван работодавач?

Во земјава функционираат вкупно 1.314 институции под “капата“ на државата, во коишто се вработени 132.068 лица.

Прочитај повеќе

Trim – it: Берберски салон на тркала

Trim – it: Берберски салон на тркала

Внатрешноста на комбето е претворена во мини – берберница во која што ги има сите неопходни елементи за да може корисникот да ја добие посакувана фризура.

Прочитај повеќе

Доделени признанија на најуспешните жени менаџери за минатата година

Доделени признанија на најуспешните жени менаџери за минатата година

Оваа година Марили за прв пат додели признание на жена менаџер надвор од приватниот сектор, која е на висока функција во армискиот состав, првата жена полковник во АРМ, Ирена Минева.

Прочитај повеќе

Клубот на Бизнис ангели на ЦЕЕД Македонија објавува нов повик за бизнис идеи

Клубот на Бизнис ангели на ЦЕЕД Македонија објавува нов повик за бизнис идеи

Клубот на Бизнис ангели на ЦЕЕД Македонија ви дава прилика да ги пријавите своите бизнис идеи до 12-ти април.

Прочитај повеќе

Горе