One for Hundred – компанија за мебел што “произведува“ повеќе дрва отколку што користи

One for Hundred – компанија за мебел што “произведува“ повеќе дрва отколку што користи

Целиот процес се одвива на шума во сопственост на компанијата, надвор од Виена, којашто повеќе 200 години се предава од колено на колено.

Прочитај повеќе

Словенечка Lesnina ја отвора својата прва продавница во Србија

Словенечка Lesnina ја отвора својата прва продавница во Србија

Првиот продажен салон од словенечкиот бренд во Србија ќе се простира на површина од 20.000 метри квадратни, а за почеток ќе вработи 150 луѓе.

Прочитај повеќе

IКЕА Хрватска трета во Европа според растот на продажбата

IКЕА Хрватска трета во Европа според растот на продажбата

Во текот на изминатата година беа продадени речиси 13 милиони производи, од кои 61,6% беа мебел, а 38,4 украси и додатоци за домот.

Прочитај повеќе

Саем на мебел 2018 на нова локација

Саем на мебел 2018 на нова локација

На саемот директно ќе се претстават околу 70 изложувачи со повеќе од 150 брендови од Македонија и од регионот (Србија, Косово, Италија, Бугарија).

Прочитај повеќе

Ikea ќе врши испорака со електрични возила во пет светски метрополи

Ikea ќе врши испорака со електрични возила во пет светски метрополи

Овој потфат на гигантот, којшто се планира да биде имплементиран до 2020 година ќе вклучи пет светски градови Амстердам, Лос Анџелес, Њујорк, Париз и Шангај.

Прочитај повеќе

Ikea ја отвори својата прва продавница во Индија, а за испорака ќе користи електрични рикши

Ikea ја отвори својата прва продавница во Индија, а за испорака ќе користи електрични рикши

Рикшите се очекува да сочинуваат 20% од целокупната флота за испорака на шведската компанија за мебел, а истите ќе бидат одлично решение за навигација низ уличниот метеж.

Прочитај повеќе

IKEA ќе го “оживее“ стариот мебел во чест на 75 годишнината од постоењето

IKEA ќе го “оживее“ стариот мебел во чест на 75 годишнината од постоењето

Старо-новата колекција е насловена како Gratulera, а ќе содржи реинтерпретација на некои од најпознатите парчиња на IKEA од ламби до кујнски сетови, а меѓу нив ќе се најде и првиот Klippan кауч и ретро фотелјата Ekenäset.

Прочитај повеќе

Отворен новиот продажен центар на Мебел-Ви во Кавадарци

Отворен новиот продажен центар на Мебел-Ви во Кавадарци

По повод отворањето на салонот се нудат попусти и до 40% на многу артикли до крајот на месецот јули.

Прочитај повеќе

Прва странска инвестиција во Куршумлија

Прва странска инвестиција во Куршумлија

Првите парчиња мебел од српскиот погон на Wood feel ќе бидат претставени на Саемот за мебел во САД.

Прочитај повеќе

Летно OUTLET дружење во Мебел-Ви

Летно OUTLET дружење во Мебел-Ви

Супер летната промоција со попусти и до 40% на стотици артикли трае до 30.06.2018 во сите салони на компанијата низ цела Македонија.

Прочитај повеќе

Тајванска компанија претвора ѓубре во убав домашен декор

Тајванска компанија претвора ѓубре во убав домашен декор

Просторот ќе им овозможи на луѓето и компаниите од сите средини да дојдат и заедно да соработувааат на идеи кои се однесуваат на оддржливоста, рециклирањето и еколошката свест

Прочитај повеќе

Мебел-Ви прославува една година од отворањето на најголемиот салон за мебел во Куманово

Мебел-Ви прославува една година од отворањето на најголемиот салон за мебел во Куманово

За да го одбележиме овој повод и да ја наградиме вашата поддршка подготвивме интересно Роденденско Викенд дружење на 18-ти и 19-ти мај. Целокупниот асортиман, повеќе од 1.100 производи, ќе бидат намалени и до -15%.

Прочитај повеќе

Mega Drvo БиХ: Од пилана на ливада до фабрика со профит од 13,5 милиони евра

Mega Drvo БиХ: Од пилана на ливада до фабрика со профит од 13,5 милиони евра

Mega Drvo произведува масивен мебел и масивни дрвени лепени плочи, а се занимава и со изработка на градежна столарија и производство на брикети.

Прочитај повеќе

IKEA го произведе првиот скејтборд како дел од колекцијата Spänst

IKEA го произведе првиот скејтборд како дел од колекцијата Spänst

Долната страна на скејтбордот е со црно-бела графика, а првичната цена за истиот изнесува 90 долари. Долг е 74, а широк 21 сантиметар.

Прочитај повеќе

Swallowtail: Мини куќа на тркала што се менува според потребите на корисниците

Swallowtail: Мини куќа на тркала што се менува според потребите на корисниците

Swallowtail може да се собира и надополнува во зависност од буџетот и потребите на корисниците.

Прочитај повеќе

Саемска промоција на Мебел-Ви низ цела Македонија

Саемска промоција на Мебел-Ви низ цела Македонија

Мебел-Ви ги очекува своите купувачи во Скопје, Куманово, Велес, Кавадарци, Битола, Прилеп или Виница.

Прочитај повеќе

Исцрпени се средствата за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети

Исцрпени се средствата за надомест на дел од трошоците за купување на печки на пелети

Ова е првата од мерките предвидени во Програмата за промоција на обновливи извори на енергија и поттикнување на енергетска ефикасност во домаќинствата за 2018 година, со вкупен буџет од 50 милиони денари, за која беа издвоени 14 милиони денари.

Прочитај повеќе

QURKIES: Еколошки играчки за деца направени од плута

QURKIES: Еколошки играчки за деца направени од плута

Освен што се меки и изработени од природен материјал, играчките ја поттикнуваат креативноста кај децата.

Прочитај повеќе

Државата ќе покрива 50% од трошокот за купување печки на пелети

Државата ќе покрива 50% од трошокот за купување печки на пелети

Во буџетот за 2018 година, за оваа намена се одвоени 14 милиони денари.

Прочитај повеќе

Дизајнер создаде стол од биолошки влакна

Дизајнер создаде стол од биолошки влакна

Столчето е тешко само неколку килограми, меѓутоа е многу цврсто иако е изработено од фибер, биолоки материјал кој ако е добро преработен може да се искористи и за изработка на мебел.

Прочитај повеќе

MIELE – вистинскиот избор за вашиот дом

MIELE – вистинскиот избор за вашиот дом

Компанијата се фокусира на производство на домашни кујнски апарати, машини за перење, сушење и пеглање на алишта и правосмукалки.

Прочитај повеќе

Ikea и TaskRabbit го решаваат проблемот со монтирање на мебелот

Ikea и TaskRabbit го решаваат проблемот со монтирање на мебелот

Со цел компанијата да го реши проблемот со монтирање на мебел, TaskRabbit ги проширува своите услуги и за корисниците во неколку продавници на Ikea во Калифорнија, со најава за глобално проширување.

Прочитај повеќе

Почина основачот на Ikea

Почина основачот на Ikea

Иако милионер, Кампрад ќе биде запаметен по неговата скромност и штедливост. Користел јавен превоз и летал исклучиво со економска класа.

Прочитај повеќе

Новогодишен базар на Мебел – Ви

Новогодишен базар на Мебел – Ви

Освен супер цени, од Мебел – Ви подготвуваат и многу изненадувања за сите посетители и купувачи.

Прочитај повеќе

Горе