Warner Bros. – успешната филмска приказна на четворицата браќа

Warner Bros. – успешната филмска приказна на четворицата браќа

Секоја година, компанијата продуцира од 18 до 22 филма, а исто така и ги задржува правата за нивна дистрибуција во светот.

Прочитај повеќе

Јуниор програмата на ИФФК Браќа Манаки под покровителство на Бимилк

Јуниор програмата на ИФФК Браќа Манаки под покровителство на Бимилк

Јуниор програмата на 39-тиот ИФФК Браќа Манаки се одржува од 25 – 27 септември од 10 часот во Големата сала во Центарот за култура во Битола, а од Бимилк најавија мали, здрави изненадувања за сите присутни деца.

Прочитај повеќе

Халкбанк и Браќа Манаки склучија партнерство за годинешното издание на фестивалот

Халкбанк и Браќа Манаки склучија партнерство за годинешното издание на фестивалот

На 39-то издание на Браќа Манаки, Халкбанк за првпат се јавува како ексклузивен Платинум партнер, сакајќи да оддаде почит на филмската уметност, на кинематограферите и на сите филмски работници воопшто

Прочитај повеќе

10 најпрофитабилни филмови на Disney

10 најпрофитабилни филмови на Disney

Првиот филм на Disney е безвременскиот блокбастер “Снежана и седумте џуџиња”, а оттогаш па до денес не само што се овековечени најубавите бајки и анимирани приказни, туку Disney создаде и други филмови кои буквално рушеа рекорди и по гледаност и во заработки.

Прочитај повеќе

Турција заработи 350 милиони долари од извоз на серии

Турција заработи 350 милиони долари од извоз на серии

Турција до 2023 година планира да го зголеми приходот од извоз на серии на милијарда долари.

Прочитај повеќе

Анимакс Скопје Фест го отвори повикот за анимирани филмови

Анимакс Скопје Фест го отвори повикот за анимирани филмови

Краен рок за праќање на пријавите и видео материјалите е 20 септември 2017 година.

Прочитај повеќе

Филмот Аватар 2 ќе може да се гледа без 3D очила

Филмот Аватар 2 ќе може да се гледа без 3D очила

Филмот Аватар 2, којшто е во подготовка, ќе содржи најсовремена технологија што на публиката ќе и овозможи да доживеат 3D искуство без употреба на очила.

Прочитај повеќе

Кесичка за чипс на Doritos со вграден плеер

Кесичка за чипс на Doritos со вграден плеер

Тие создадоа оригинална кеса за чипс, во ограничени количини, во којашто има вграден плеер преку којшто корисникот може да ја слуша музиката од филмот.

Прочитај повеќе

Златната палма на Канскиот фестивал годинава ќе има дијаманти

Златната палма на Канскиот фестивал годинава ќе има дијаманти

Палмата, која има 118 грама злато, годинава ќе има 167 ситни дијаманти од 0,694 карати.

Прочитај повеќе

Берзата во Истанбул развива финансиски инструменти базирани на телевизиски серии

Берзата во Истанбул развива финансиски инструменти базирани на телевизиски серии

Инвеститорите во овој вид на хартии од вредност ќе добиваат точно утврден принос што го генерираат обврзниците, но и дополнителен што ќе зависи од рејтингот на гледаност на серијата или нејзино прикажување во странство.

Прочитај повеќе

Музички спот што никогаш не е ист

Музички спот што никогаш не е ист

Кога компјутерот ќе избере видео снимки, ги монтира во комбинација што ја следи музиката, неколку моменти пред да се пушти спотот.

Прочитај повеќе

Blanket – апликација за препорака на филмови

Blanket – апликација за препорака на филмови

Blanket на секој корисник му нуди можност за следење на оние личности чиј филмски вкус го ценат и на тој начин секој корисник доаѓа до филмски препораки кои за него се релевантни.

Прочитај повеќе

Warner Bros во Србија ќе снима пилот – епизода за серијата Krypton

Warner Bros во Србија ќе снима пилот – епизода за серијата Krypton

Американската компанија за производство и дистрибуција на филмови, Warner Bros, во Србија ќе снима пилот – епизода за серијата Krypton, за што ќе бидат потрошени 9,5 милиони долари.

Прочитај повеќе

Витаминка ја помогна реализацијата на серијата Преспав

Витаминка ја помогна реализацијата на серијата Преспав

“Нашата помош во создавањето на оваа серија произлегува од фактот дека компанијата со своите производи е дел од македонското секојдневие веќе шест децении и со тоа сосема природно влегуваме во една ваква екранизација на македонскиот живот”.

Прочитај повеќе

Турција планира од извоз на ТВ серии да заработи една милијарда долари

Турција планира од извоз на ТВ серии да заработи една милијарда долари

Сега се извезуваат во повеќе од 100 земји, а во моментов најпопуларни се на Балканот, Европа, Блискиот Исток и Латинска Америка.

Прочитај повеќе

Основачот на Алибаба купи акции од компанија на Стивен Спилберг

Основачот на Алибаба купи акции од компанија на Стивен Спилберг

Според договорот, компаниите заедно ќе финансираат и продуцираат филмови за кинеската и интернационалната публика.

Прочитај повеќе

Новиот Робин Худ ќе се снима во Дубровник

Новиот Робин Худ ќе се снима во Дубровник

Поставувањето на сценографијата ќе започне во декември, а снимањето ќе се одвива три недели во февруари и март. Премиерата на филмот е планирана за февруари 2018 година.

Прочитај повеќе

Словенија ќе субвенционира странски филмски продукции

Словенија ќе субвенционира странски филмски продукции

Нa странските филмски продуценти што ќе се одлучат да снимаат на сетови во Словенија, владата ќе им враќа четвртина од вкупните трошоци.

Прочитај повеќе

И Џејмс Бонд ќе се снима во Дубровник?

И Џејмс Бонд ќе се снима во Дубровник?

“Дубровник преговара со луѓето на Бонд. Има разговори за пари, а со Бонд не е лесно да се преговара“, вели градоначалникот на Дубровник, Андро Влахушиќ за Vijesti.hr.

Прочитај повеќе

На снимањето на Star Wars во Дубровник ќе бидат потрошени скоро пет милиони евра

На снимањето на Star Wars во Дубровник ќе бидат потрошени скоро пет милиони евра

Подготовките траат веќе неколку месеци, но поради условите на продукцијата, до сега немаше никакви официјални изјави.

Прочитај повеќе

Аеродроми во кои патниците гледаат филм додека го чекаат својот лет

Аеродроми во кои патниците гледаат филм додека го чекаат својот лет

Неколку аеродроми во светот најдоа интересен начин како да им го пополнат времето за чекање на патниците – преку гледање филм во кино сала.

Прочитај повеќе

Новиот Star Wars ќе се снима во Дубровник?

Новиот Star Wars ќе се снима во Дубровник?

Дубровник станува омилено место за холивудската филмска индустрија, а доказ за тоа е интересот од екипата на најпознатата филмска сага Star Wars.

Прочитај повеќе

Турција на извоз на серии лани заработила 250 милиони долари

Турција на извоз на серии лани заработила 250 милиони долари

Според официјалните податоци, турските серии порано се продаваа од 35 до 50 долари по епизода. Денес цените се движат од 500 до 200.000 долари по епизода.

Прочитај повеќе

Кинески Dalian Wanda планира да го купи филмското студио Legendary Entertainment за 3,5 милијарди долари

Кинески Dalian Wanda планира да го купи филмското студио Legendary Entertainment за 3,5 милијарди долари

Филмското студио Legendary Entertainment стои зад големите блокбастери како што се Jurassic World, Dark Knight Batman и Godzilla.

Прочитај повеќе

Горе