Азиските градови најскапи за живот за странските работници

Азиските градови најскапи за живот за странските работници

За потребите на своите истражувања реномираната консултантска куќа Mercer истражува преку 200 различни ставки на секоја локација, вклучувајќи ги сместувањето, транспортот, облеката, храната, забавата, па дури ги споредува и цените на кино билетите, на еден пар фармерки, шише литар вода, една шолја кафе, литар бензин или млеко

Прочитај повеќе

Картичките со пин кодови ќе бидат заменети со биометриски

Картичките со пин кодови ќе бидат заменети со биометриски

Новите биометриски картички ќе функционираат на принцип на отисок од прст, благодарение на вградената технологија за скенирање на отпечатоци.

Прочитај повеќе

Просечната бруто-плата за месец април изнесува 35.117 денари

Просечната бруто-плата за месец април изнесува 35.117 денари

  Државниот завод за статистика ги објави податоците за индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во април 2018 година и тој изнесува 105,5. Овие бројки покажуваат зголемување во однос на април 2017 година, а тоа пред сè се должи, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (32,1 %), Преработувачка индустрија (13,1 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (11,3 %). Исто така, забележано е зголемување …

Прочитај повеќе

Затворањето на аеродромот Ататурк ќе погоди хотелски инвестиции од 4 милијарди долари

Затворањето на аеродромот Ататурк ќе погоди хотелски инвестиции од 4 милијарди долари

Затварањето на меѓународниот аеродром Ататурк во Истанбул директно ќе се одрази на работата на дури 62 хотели во неговата близина, за кои е инвестирано скоро 4 милијарди долари, пишува Hurriyet Daily News. Според податоците на Хотелската асоцијација на Турција овие хотели минатата година имале вредност од 500 милиони евра, креирале 50.000 вработувања и оствариле 230,4 милиони евра приход. Токму затоа хотелиерите во Турција бараат аеродромот да остане во функција, а реално економскиот развој и сообраќајот …

Прочитај повеќе

Српските компании во 2017 го удвоиле профитот

Српските компании во 2017 го удвоиле профитот

Српската економија ја заокружи минатата година со позитивен резултат, односно 3,7 милијарди евра добивка, што претставува 2,3 пати подобар резултат отколку во 2016 година, се вели во соопштението на Агенцијата за деловни книги, а пренесува SeeBiz. Околу 60.000 компании или скоро три петини, минатата година ја завршиле во плус, и за прв пат компаниите биле способни редовно да си ги сервисираат каматите на позајмениот капитал, се наведува во соопштението. Старите долгови на српските компании се …

Прочитај повеќе

Кинеските компании го пополнија спонзорскиот јаз за престојното Светско првенство во фудбал

Кинеските компании го пополнија спонзорскиот јаз за престојното Светско првенство во фудбал

Приходите од спонзорите на FIFA во пресрет на Светското првенство во фудбал, паднаа од 1,6 на 1,45 милиони американски долари, пишува BBC, повикувајќи се на податоците од истражувањето на компанијата за глобално истражување на пазарот, Нилсен. Според нив, Светското првенство во фудбал Русија 2018 била “потешка продажба” отколку претходните две светски првенства. Вклучувањето на кинеските спонзори буквално го спасија престојниот куп откако поголем број од големите спонзори заминаа по корупцискиот скандал во FIFA. Најголемата кинеска компанија за …

Прочитај повеќе

УЈП ја објави најновата листа на должници

УЈП ја објави најновата листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави шестата листа на должници за долгови доспеани до 28.02.2018 и неплатени до 31.05.2018 година. Долговите се по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини. На Листата на должници бр.06/2018 објавени се 2.073 должници – правни лица и 2.042 физички лица. Вкупно објавениот нето долг изнесува 10.040.069.587денари, што е за 1.302.307.168 денари повеќе од претходната листа. Листата на должници се објавува …

Прочитај повеќе

Хрватска: Далматинските претприемачи го зголемија профитот за една година за 70%

Хрватска: Далматинските претприемачи го зголемија профитот за една година за 70%

Минатата година, далматинските претприемачи ја завршиле годината со нето добивка од нешто над 400 милиони евра, што е зголемување од 70% во однос на претходната, кога заработиле 235,4 милиони евра, пишува SeeBiz. Сите четири жупании од Далмација работеле профитабилно и оствариле раст. Најголема добивка од 227,2 милиони евра има Сплитско-далматинската жупанија, каде што работат 76.855 работници во 13.211 претпријатиа, што претставува зголемување за 48%. Во однос на добивката таа е најуспешна далматинска жупанија, и на …

Прочитај повеќе

Најплатените спортисти во светот за 2018 година

Најплатените спортисти во светот за 2018 година

Меѓу најплатените спортисти, дури 66 доаѓаат од САД, а прв пат откако Forbs ја прави листата ниедна жена не се најде во 100-те најплатени спортисти на светот.

Прочитај повеќе

УЈП објави аукција за продажба на движни и недвижни ствари

УЈП објави аукција за продажба на движни и недвижни ствари

Управата за јавни приходи ја најави новата аукција за продажба на движни и недвижни ствари. На веб порталот на УЈП  може да се видат сите активни аукции, а постои и можност за онлајн разгледување и преглед на достапните аукциски производи (движни и недвижни ствари), како и можност да се пријавите и учествувате во процесот на надавање и лицитација за стварите кои се предмет на јавна аукција/продажба. За да учествувате на е-аукциите на УЈП, потребно е претходно да …

Прочитај повеќе

Утре започнува 11-та Конференција за плаќања и пазарна инфраструктура на НБРМ

Утре започнува 11-та Конференција за плаќања и пазарна инфраструктура на НБРМ

За време на Конференцијата ќе биде одржана панел-дискусија на која истакнати експерти од платните системи, секторот Финтек и претставници од платежните институции ќе дискутираат за трансформативната моќ на дигиталните плаќања и предизвиците во плаќањата во интегрираниот свет.

Прочитај повеќе

УЈП го објави возниот ред на мобилни даночни шалтери за јуни

УЈП го објави возниот ред на мобилни даночни шалтери за јуни

Граѓаните и фирмите, без да го напуштат своето место на живеење/седиште, можат да ги добијат сите даночни услуги и информации преку мобилните шалтери, да ги достават сите видови на даночни пријави, барања и сл., како и да ги подигнат сите документи што ги издава Управата за јавни приходи. 

Прочитај повеќе

НЛБ Банка ја продолжува промотивната кампања за кредити за физички лица

НЛБ Банка ја продолжува промотивната кампања за кредити за физички лица

Сите физички лица што ќе аплицираат до 30 јуни 2018 ќе добијат бројни промотивни поволности и тоа:

Прочитај повеќе

Охридска Банка со известување за акционерите

Охридска Банка со известување за акционерите

Исплатата на дивидендата за 2017 година ќе започне на 12.06.2018 година.

Прочитај повеќе

Историска највисока вредност на акциите на Microsoft

Историска највисока вредност на акциите на Microsoft

Компанијата на пазарот сега вреди 760 милијарди долари, со што го помина и конкурентот Google кој вреди 745 милијари.

Прочитај повеќе

Фонд за иновации: Уште 10 дена за аплицирање на повикот за финансирање на бизнис проекти

Фонд за иновации: Уште 10 дена за аплицирање на повикот за финансирање на бизнис проекти

Аплицирањето трае до 11 јуни 2018 година, а буџетот за финансирање на овие проекти е во вкупна вредност од 185 милиони денари.

Прочитај повеќе

УЈП: Прекин на е-услугите на системот е-Персонален данок

УЈП: Прекин на е-услугите на системот е-Персонален данок

(Управата за јавни приходи) УЈП ги известува даночните обврзници и корисниците на електронските услуги на системот е-Персонален данок дека поради вршење на надградба на системот ќе има прекин на е-услугите на истиот во текот на денешниот ден/30.05.2018 година (среда), во периодот од 8 до 12 часот.

Прочитај повеќе

Триглав ќе исплаќа дивиденда во вредност од 56,8 милиони евра или 2,50 евра бруто по акција

Триглав ќе исплаќа дивиденда во вредност од 56,8 милиони евра или 2,50 евра бруто по акција

Во согласност со стратешките насоки Групацијата успешно ја зачува финансиската стабилност, високата адекватност на капиталот, профитабилноста на работењето и кредитните рејтинзи »A«.

Прочитај повеќе

НБРМ реализираше еднодневна работилница за ФинТек

НБРМ реализираше еднодневна работилница за ФинТек

Со евалуација на услугите коишто ги нудат ФинТек-организациите во пет широки категории – трансфери на пари и платежни услуги, алатки за финансиско планирање, заштеди и инвестиции, позајмување и осигурување.

Прочитај повеќе

Blackstone ги продаде и последните акции во Hilton

Blackstone ги продаде и последните акции во Hilton

Продажбата на последните 15,8 милиони акции, ќе му донесе на Blackstone 1,3 милијарди долари заработка, или вкупно досега 14 милијарди долари, со што оваа американска групација буквално тројно ја зголеми својата првична инвестиција.

Прочитај повеќе

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити во април

НБРМ: Раст на потрошувачките и станбените кредити во април

Автомобилските кредити забележаа месечно намалување од 0,7%, при годишен раст од 0,6%, додека кредитите одобрени на кредитни картички остварија минимално зголемување од 0,1%, во услови на годишен пад од 1,0%.

Прочитај повеќе

Надворешниот долг на турските компании изнесува 226,8 милијарди долари

Надворешниот долг на турските компании изнесува 226,8 милијарди долари

Речиси 60% од долгорочниот долг на приватниот сектор во Турција се одржува во долари, 34,9% се чуваат во евра, 4,6% во турски лири, а остатокот, 17% во други валути.

Прочитај повеќе

УЈП: Прекин на работа на електронски даночни услуги

УЈП: Прекин на работа на електронски даночни услуги

УЈП ги известува даночните обврзници и корисниците на електронските услуги дека поради вршење на надградба на системите е-Даноци, е-Персонален данок, МПИН и ГПРС фискализација ќе има прекин на е-услугите на Управата за јавни приходи во текот на денешниот ден (17.05.2018), во периодот од 9 до 12 часот.

Прочитај повеќе

Словенечките компании оствариле консолидирана добивка од 3,6 милијарди евра

Словенечките компании оствариле консолидирана добивка од 3,6 милијарди евра

Носител на словенечката економија се микро претпријатијата што сочинуваат 87,2% од вкупниот број на стопански субјекти, додека малите и средни претпријатија се застапени со 10,7% односно 1,5%

Прочитај повеќе

Горе