SION 105 – уред што ја мери количината на флуорид во водата

SION 105 – уред што ја мери количината на флуорид во водата

Вакви испитувања обично се вршат во добро опремени лаборатории, но со SION-105 сето тоа може да се направи било каде и може да го користи и некој што нема предзнаења од областа.

Прочитај повеќе

Добивка од 778,8 милиони денари за цементарница Усје во деветте месеци од 2018-та

Добивка од 778,8 милиони денари за цементарница Усје во деветте месеци од 2018-та

Цементарница Усје, во периодот јануари – септември оваа година, евидентираше вкупна сеопфатна добивка во висина од 778.826.000 денари.

Прочитај повеќе

Нови Сад: Од отпад се прават лекови, здраво чоколадо, лижавчиња…

Нови Сад: Од отпад се прават лекови, здраво чоколадо, лижавчиња…

Бисквити и чоколади збогатени со екстракти од лековити растенија или микроалги, со што се зголемува внесот на антиоксиданси, лижавчиња со екстракти од лековити растенија што влијаат на смирување на кашлица или за зајакнување на имунитетот.

Прочитај повеќе

L’Oréal: Мини уред што алармира за штетно УВ зрачење

L’Oréal: Мини уред што алармира за штетно УВ зрачење

Уредот се активира кога ќе биде изложен на сонце и предупредува за изложување на УВА и УВБ штетните зраци и до три месеци.

Прочитај повеќе

Наскоро на пазарот – парфеми создадени од вештачка интелигенција

Наскоро на пазарот – парфеми создадени од вештачка интелигенција

Системот прегледува илјадници формули и суровини за да ги креира моделите и новите комбинации, со цел да најде потенцијална “празнина“ на пазарот и да ја пополни со нов мирис

Прочитај повеќе

Фери донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

Фери донираше пакети со храна за децата кои живеат во сиромаштија

Со донацијата од Фери, здружението Проект Среќа подели 100 пакети со храна кои ќе им го олеснат секојдневието на исто толку социјално загрозени семејства во следните неколку месеци.    

Прочитај повеќе

Петрохемија од Панчево најпрофитабилна српска компанија за 2017

Петрохемија од Панчево најпрофитабилна српска компанија за 2017

Листата била изработена според податоци за 102.395 фирми поврзани со приходите од работење, нето добивка, средства, капитал и загуба.

Прочитај повеќе

Tetra soap – сапун со уникатна форма што не дозволува лизгање од раце

Tetra soap – сапун со уникатна форма што не дозволува лизгање од раце

Направен од различни природни состојки, вклучувајки: палмино масло, чајно дрво рициново масло, итн. 

Прочитај повеќе

Старт-ап од Сингапур “закана“ за големите козметички брендови

Старт-ап од Сингапур “закана“ за големите козметички брендови

На нејзиниот основач Николас Тревис на почетокот му било прилично тешко да се пробие на пазарот каде се знаеле влијателните брендови. Но, по многу телефонски јавувања и испратени мејлови успеал да убеди неколку влијателни трговци на големо за соработка.

Прочитај повеќе

Бекутан прослави четири децении присуство на пазарот

Бекутан прослави четири децении присуство на пазарот

Лидер во колекцијата е Бекутан детскиот крем со продадени над 45 милиони парчиња.

Прочитај повеќе

Henkel со рекорден раст на приходите

Henkel со рекорден раст на приходите

Компанијата забележала подем во сите три сектори. Продажбата во секторот хемиски супстанци пораснала за 5%, кај призводите за убавина 0,5%, а кај детергентите и другите производи за домаќинство се зголемила за 2%.

Прочитај повеќе

Јапонија: Боја што се лупи и отстранува гребнатинки

Јапонија: Боја што се лупи и отстранува гребнатинки

Бојата може да се нанесе и на разни материјали вклучувајќи дрво, метал, пластична смола, камен и плочка.

Прочитај повеќе

Тврди капсули како решение за течните средства за одржување на хигиена

Тврди капсули како решение за течните средства за одржување на хигиена

Со нејзиниот дизајн, средствата за миење на садови, детергентите за перење и шампоните добија нова форма – цврста капсула којашто се раствора во вода.

Прочитај повеќе

Дивиденда за акционерите на Адинг

Дивиденда за акционерите на Адинг

Последен ден на тргување со право на дивиденда за 2016 година е 30.05.2017 година, додека прв ден на тргување без право на дивиденда е 31.05.2017 година.

Прочитај повеќе

Адинг првото тримесечје го заврши со добивка од 95.000 денари

Адинг првото тримесечје го заврши со добивка од 95.000 денари

Истиот период претходната година, компанијата прикажа добивка во висина од 2.755.000 денари.

Прочитај повеќе

Адинг лани работеше со добивка од 16,5 милиони денари

Адинг лани работеше со добивка од 16,5 милиони денари

Компанијата за производство и пласман на хемиски материјали за градежништво, Адинг заклучно со 31-ви декември 2016 година оствари вкупна сеопфатна добивка од 16.548.000 денари.

Прочитај повеќе

Адинг за девет месеци прокнижи 26,4 милиони денари

Адинг за девет месеци прокнижи 26,4 милиони денари

Компанијата Адинг прикажа вкупна сеопфатна добивка во висина од 26.435.000 денари, покажува деветмесечниот консолидиран биланс на успех објавен на Македонска берза.

Прочитај повеќе

Експлозија во хемиската компанија BASF – две лица загинаа, а две се водат како исчезнати

Експлозија во хемиската компанија BASF – две лица загинаа, а две се водат како исчезнати

Според соопштението на BASF, континуираните мерења надвор од фабриката не покажуваат зголемување на нивото на токсични супстанци во воздухот или почвата.

Прочитај повеќе

Германски Bayer се спојува со американски Monsanto со договор вреден 66 милијарди долари

Германски Bayer се спојува со американски Monsanto со договор вреден 66 милијарди долари

Германската хемиска и фармацевтска компанија, Bayer, објави дека е потпишан договор за спојување со американската компанија Monsanto.

Прочитај повеќе

Најголемата хемиска фабрика во Романија ќе се продава на делови

Најголемата хемиска фабрика во Романија ќе се продава на делови

Фабриката во моментов работи само со една третина од капацитетот, а најважната инсталација за производство на ПВЦ е затворена со години.

Прочитај повеќе

Unilever ја презема шведската компанија Blueair

Unilever ја презема шведската компанија Blueair

Unilever потпиша договор за преземање на шведската компанија Blueair, произведувач на средства за прочистување и освежување на воздухот во домаќинствата.

Прочитај повеќе

Дел од добивката на Технометал Вардар за резерви, остатокот нема да се распределува

Дел од добивката на Технометал Вардар за резерви, остатокот нема да се распределува

Собранието на акционери на Технометал Вардар донесе предлог одлука за распределба на чистата добивка остварена по годишната сметка за 2015 година.

Прочитај повеќе

РЖ Техничка контрола со добивка од 8,1 милиони денари во 2015 година

РЖ Техничка контрола со добивка од 8,1 милиони денари во 2015 година

РЖ Техничка контрола АД Скопје, во период од први јануари до 31-ви декември лани, прикажа вкупна сеопфатна добивка во висина од 8.126.000 денари, покажува неревидираниот биланс на успех.

Прочитај повеќе

Colgate: Сопрете ја чешмата додека ги четкате забите

Colgate: Сопрете ја чешмата додека ги четкате забите

Colgate за прв пат ќе се рекламира на американскиот Super Bowl, а ова е рекламата што ќе се прикажува на 7 февруари.

Прочитај повеќе

Горе