Лимак Холдинг започна со изградба на комплексот Diamond Skopje и подземен булевар

Лимак Холдинг започна со изградба на комплексот Diamond Skopje и подземен булевар

Станува збор за уникатен и комплексен проект вреден 250 милиони евра, кој ќе вклучува околу 772 станови во 20-катни згради со по 1, 2 или 3 спални соби, канцеларии, трговски центар, хотел, простор за слободни културни активности ресторани, кафулиња, фитнес центар, казино и паркинг со капацитет за околу 2.800 автомобили.

Прочитај повеќе

ЈП Водовод и канализација воведе нова web услуга за електронско плаќање

ЈП Водовод и канализација воведе нова web услуга за електронско плаќање

На елетронскиот сервис ПЛАТИ БРЗО со внесување на фолио бројот од фактурата корисниците на услугата можат да извршат плаќање со кредитна или дебитна картичка без провизија а тоа претставува одлична можност особено за оние корисници кои патуваат често или живеат во странство, а ги користат услугите на ЈП Водовод и канализација. 

Прочитај повеќе

Лондон ќе вложи 2,4 милијарди евра за луѓето повеќе да пешачат

Лондон ќе вложи 2,4 милијарди евра за луѓето повеќе да пешачат

Акцискиот план вклучува и создавање на јазли во подземните железници за да ги поттикне луѓето да се движат од една станица до друга.

Прочитај повеќе

Тузла ќе добие висечки трамвај вреден 76 милиони евра

Тузла ќе добие висечки трамвај вреден 76 милиони евра

Овој проект сега ги чека своите инвеститори, како и останатите 43 од каталогот, а севкупната вредност на истите е околу 173 милиони евра.

Прочитај повеќе

Apple Piazza Liberty – новиот продажно-креативен салон на Apple во Милано

Apple Piazza Liberty – новиот продажно-креативен салон на Apple во Милано

Apple Piazza Liberty ќе нуди бесплатни часови за фотографирање, креирање филмови, создавање музика, кодирање, дизајн итн, а целта е да разбуди креативноста кај сите присутни посетители

Прочитај повеќе

Систем за поплочување претвора автопат во пешачка зона за неколку минути

Систем за поплочување претвора автопат во пешачка зона за неколку минути

Во пракса, овој систем може, на пример, да создаде дополнителна коловозна лента за време на сообраќаен метеж, да креира улица, а потоа да биде претворен во плоштад само за пешаци во вечерните часови.

Прочитај повеќе

Амстердам ќе добие “Жичница на иднината“

Амстердам ќе добие “Жичница на иднината“

Жичницата, како исклучително одржлив јавен транспортен систем, брз и зелен начин на патување, сега е поддржан и од општинските власти, а иницијативата има за цел “да создаде нова врска преку заливот“ и тоа до 2025 година, кога се одбележува 750-тата годишнина на Амстердам.

Прочитај повеќе

Студио во форма на соларна коцка што лебди над пејсажот

Студио во форма на соларна коцка што лебди над пејсажот

Оптичките илузии не се несвојствени за архитектурата, но ова интересно студио диајнирано од архитектонското студио на Мет Тиченер од Австралија, навистина лебди над пејсажот. Како што пишува Inhabitat, ова студио е конзолирано на рид, со помош на вградени потпори и е целосно напојувано од соларни панели лоцирани на неговиот покрив. Студиото се наоѓа во Северна Авока, идилична крајбрежна населба во Австралија, големо е 546 квадратни метри и првично е дизајнирано да биде и канцелариски и …

Прочитај повеќе

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Sky pod – алтернативна технологија за лифтови што ќе ги смени облакодерите

Во светот на дизајнот и технологијата професионалците разговараат како луѓето ќе се пренесуваат од точка А до точка Б, пишува Design Boom. Додека во технолошкиот свет наголемо се зборува за автономни автомобили или hyperloop системот на Тесла, вертикалната инфраструктура речиси и не добива многу внимание. Сепак, една лондонската фирма, PLP, истражува како облакодерите и технологијата која ги дефинира нив, може да се подобри и да донесе промени и поголема ефикасност. Оттука PLP понуди нов начин …

Прочитај повеќе

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Ултра брз систем за транспорт ќе ги поврзува центарот и аеродромот во Чикаго

Градот Чикаго ја одбра Boring Company на Илон Маск за да го изгради футуристичкиот транспортен линк кој ќе ги поврзува центарот на градот и аеродромот, пишува CNN. Системот за транспорт кој впрочем ќе е и јавен, се нарекува Chicago Express Loop и ќе ги пренесува патниците со возила на батерии и низ тунели со брзина од 240 километри  на час. Возилата ќе возат на релација од центарот на Чикаго до меѓународниот аеродром O’Hare. Времетраењето на транспортот …

Прочитај повеќе

Ќе се модернизира граничниот премин Богородица

Ќе се модернизира граничниот премин Богородица

Надградбата на објектите ќе ја зголеми пропусната моќ на преминот за стокови пратки, ќе го намали времето потребно за вршење на граничните формалности и ќе ја подобри инфраструктурата за примена на современи средства за инспекција.

Прочитај повеќе

Шведска го доби првиот пат што полни електрични возила

Шведска го доби првиот пат што полни електрични возила

Моментално конструкција на еден километар од ваква е-патека чини еден милион евра.

Прочитај повеќе

Бит-пазар добива нов лик

Бит-пазар добива нов лик

Со оваа инвестиција се предвидува и поставување на 1.000 нови тезги, целосно обновување на инфраструктурата на пазарот (водовод и канализација), целосно покривање на пазарот со отварање на нови 230 паркинг места во рамките на локацијата и нов деловен простор во површина од 600 м2.

Прочитај повеќе

ЈП Водовод и канализација: Се намалува цената на водата за пиење и трошокот за отпадни води

ЈП Водовод и канализација: Се намалува цената на водата за пиење и трошокот за отпадни води

Цената што се однесува на водата за пиење и трошокот за отпадните води од досегашните 29,39 денари за метар кубен се намалува на 28,67 денари за метар кубен.

Прочитај повеќе

Кина: Мост долг 55 километри ќе го скрати патувањето за 2,5 часа

Кина: Мост долг 55 километри ќе го скрати патувањето за 2,5 часа

Потребни беа шест години за подготовка и осум години за изградба на мостот долг 55 километри што ги поврзува Хонг Конг, Жухаи и Макао.

Прочитај повеќе

Во Кина отворен соларен пат долг еден километар

Во Кина отворен соларен пат долг еден километар

Произведената електрична енергија ќе се користи за напојување на светла, знаци, камери за надзор, тунел и патарина, а вишокот на енергија ќе биде доставен до државната мрежа.

Прочитај повеќе

Компанија за автобуси од Израел ќе инвестира 2,2 милиони долари во патишта со безжично полнење

Компанија за автобуси од Израел ќе инвестира 2,2 милиони долари во патишта со безжично полнење

Технологијата наречена ElectRoad, вклучува поставување на електрични калеми под патиштата коишто ќе ги полнат возилата како што поминуваат над нив.

Прочитај повеќе

Бостон ќе ги подигне улиците за 60 сантиметри за да се заштити од поплави

Бостон ќе ги подигне улиците за 60 сантиметри за да се заштити од поплави

Во источниот дел на Бостон, што претставува ранлив дел од градот, се планира изградба на крајбрежен заштитен ѕид којшто треба да заштити 4.300 жители и 70 компании од можни поплави.

Прочитај повеќе

Исланд: 3D пешачки премин што “лебди“ над патот

Исланд: 3D пешачки премин што “лебди“ над патот

Интересниот дизајн прави пешаците да се чувствуваат како да одат по воздух.

Прочитај повеќе

Саудиска Арабија ќе гради мега град вреден 500 милијарди долари

Саудиска Арабија ќе гради мега град вреден 500 милијарди долари

Планот за изградба на градот вклучува и изградба на мост преку Црвеното море што ќе го поврзува градот со Египет и останатиот дел од Африка.

Прочитај повеќе

Пешачки премин што се појавува само по потреба

Пешачки премин што се појавува само по потреба

За време на ноќта кога нема сообраќај светлата се гасат, а автоматски се појавуваат кога е најраздвижено.

Прочитај повеќе

Компанија од БиХ произведе светлечки сообраќаен знак

Компанија од БиХ произведе светлечки сообраќаен знак

Светлечкиот знак ќе им овозможи на учесниците во сообраќајот поголема транспарентност и безбедност.

Прочитај повеќе

Србија ќе гради патишта со пепел

Србија ќе гради патишта со пепел

Вкупно 3.630 тони пепел ќе бидат искористени за изградба на автопатот меѓу Белград и Чачак на коридорот 11.

Прочитај повеќе

Во Франција отворен првиот соларен пат во светот – 1 км чини пет милиони евра

Во Франција отворен првиот соларен пат во светот – 1 км чини пет милиони евра

Патот е во тест фаза, а ако сè помине како што треба, Франција планира со соларни панели да покрие 1.000 километри патишта во следните пет години.

Прочитај повеќе

Горе